Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Są pieniądze na wsparcie szpitala, nie ma na drogi? Marek Giemza: Można było te środki przekazać na inne ważne cele dla mieszkańców!

Podczas dzisiejszej (czwartek, 4 lutego) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. gmina Ostrowiec Św. udzieliła powiatowi ostrowieckiej pomocy finansowej, w wysokości 300 000 zł. Środki przeznaczone zostaną na remonty klatki schodowej, remont pracowni endoskopowej, a także zakupy sprzętu dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w ostrowieckim ZOZ. Za projektem uchwały głosowało 18 radnych. Przeciwny projektowi uchwały był tylko Marek Giemza, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego. – Można było to przewidzieć i tę uchwałę przenieść tak, jak obecnie to robimy na styczeń, a te środki przekazać na inne ważne cele dla mieszkańców – podkreślał podczas sesji radny, dodając, że nie jest przeciwny remontom w szpitalu, ale gmina powinna skupić się na realizacji swoich zadań np. w postaci inwestycji drogowych.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Sytuacja finansowa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest trudna i nie pozwala na udźwignięcie ciężaru wszystkich kosztów. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski od lat wspiera finansowo Powiat Ostrowiecki, w zakresie doposażenia szpitala, gdyż zdrowie mieszkańców naszego Miasta jest szczególnie ważne. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim zwrócił się do Prezydenta Miasta o udzielenie finansowego wsparcia na: zakup wiertarek ortopedycznych oraz na remont pomieszczeń Pracowni Endoskopii. Ponadto ze względu na sytuację epidemiologiczną i braku na rynku firm zainteresowanych wykonaniem usługi remontu klatki schodowej i holu w bloku A, umowy na roboty zawarto dopiero w grudniu i nie została uruchomiona w 2020 r. przewidziana na to dotacja w wysokości 100.000 zł. W związku z powyższym Dyrektor zwrócił się, aby środki w tej samej wysokości mogły zostać wykorzystane na powyższy cel w 2021 r. Dlatego też kierując się szeroko pojętym dobrem pacjentów i wychodząc naprzeciw potrzebom szpitala proponuje się przeznaczyć kwotę 300.000  zł na pomoc finansową dla Powiatu Ostrowieckiego, z której dofinansowany zostanie: 1) remont klatki schodowej i holu w bloku A, 2) remont pomieszczeń Pracowni Endoskopii, 3) zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu.

Uzasadnienie projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu.
Źródło: https://bip.um.ostrowiec.pl

Pomoc finansowa  udzielona zostanie w formie dotacji celowej z budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2021 rok z przeznaczeniem na: na remont klatki schodowej i holu głównego w bloku A Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim (100 000 zł), na remont pomieszczeń Pracowni Endoskopii (100 000 zł), a także na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej (100 000 zł). 

Przypomnijmy, że środki na remont holu głównego w ostrowieckim szpitalu miały zostać przekazane w oparciu o uchwałę Rady Miasta Ostrowca Św. z 13 października 2020 roku.

O sprawie informowaliśmy tutaj:

– W uzasadnieniu do uchwały jest napisane: „Ponadto ze względu na sytuację epidemiologiczną i braku na rynku firm zainteresowanych wykonaniem usługi remontu klatki schodowej i holu w bloku A, umowy na roboty zawarto dopiero w grudniu i nie została uruchomiona w 2020 r.” jeżeli 13 października 2020 roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przekazania 100 tysięcy złotych na remont holu i klatki schodowej, skoro dyrekcja szpitala potrzebowała aż 3 miesięcy na realizację przetargu i podpisanie umowy, zasłaniając się sytuacją epidemiologiczną, tu wydaje mi się, że pandemia w Polsce jest od marca, a nie od października. Można było to przewidzieć i tę uchwałę przenieść tak jak obecnie to robimy na styczeń, a te środki przekazać na inne ważne cele dla mieszkańców – podkreślał Marek Giemza, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego. 

Jarosław Górczyński, tłumaczył natomiast, że pojawił się problem przy postępowaniu przetargowym.  Pod koniec ubiegłego roku  brakowało firm chętnych do wykonania remontu.  

Marek Giemza, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego
Źródło: Zrzut ekranu obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Św.

– W listopadzie, kiedy prowadziliśmy rozmowy, kiedy była taka inicjatywa. od panów dyrektorów szpitala powiatowego, wydawało się, że będa chętni na roboty budowlane. Niestety okazało się, że po przeprowadzeniu postępowania przetargowego był  z tym problem, końcówka roku, większość firm miała już portfel zamówień. No i taka praktyka pokazuje, że początek tego roku, powtórka, te firmy się znalazły, potrafiły się zmobilizować i zawsze jest tak. że początek roku jest łatwiejszy przy przetargach, stąd na przykład u nas w mieście jest też taka taktyka, żeby maksymalnie dużo przetargów ogłaszać na początku roku, kiedy jest  tzw. głód na rynku robót inwestycyjnych i stąd np. w styczniu te ceny zawsze są lepsze. Powiat i szpital powiatowy potrzebuje olbrzymiej ilości dofinansowania. Myślę, że tu pan dyrektor więcej powie na temat zaniedbań i jak gdyby potrzeb samego szpitala. Ja się cieszę, że miasto, że państwo radni zechcieliście wspierać w zeszłym roku, mam nadzieję, że za chwilę będzie też jednomyślność przy głosowaniu tych 300 tysięcy złotych i mam nadzieję, że to nie jest koniec w pomocy miasta Ostrowca Św. dla szpitala powiatowego w naszym mieście – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Źródło: Zrzut ekranu z obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Św.

Radny z KWW Jarosława Górczyńskiego zauważył, że jego zdaniem miasto w niewystarczający sposób wywiązuje się z własnych zadań w postaci inwestycji drogowych.

– Nie neguje tego, że inwestycje zawarte w uzasadnieniu uchwały są potrzebne w szpitalu, jak i wiele innych inwestycji, których wymaga szpital i powinny być zrealizowane, ale ponieważ gmina nie do końca według mnie realizuje w wystarczającym stopniu własnych zadań w postaci inwestycji drogowych ze względów finansowych, będę głosował przeciw – zadeklarował Marek Giemza, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego.     

Za projektem uchwały głosowało 18 radnych, przy jednym głosie przeciw. 

Czy miasto skupiając się na finansowaniu szpitala, znajdującego w zarządzaniu powiatu, nie powinno w pierwszej kolejności realizować potrzeb mieszkańców gminy? Czy granica pomiędzy samorządem powiatowym (powiatem ostrowieckim), a gminnym (gmina Ostrowiec Św.)  nie staje się coraz bardziej płynna? 

Wynik głosowania nad projektem uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi ostrowieckiemu
Źródło: Zrzut ekranu z obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this