Znajdź nas na

FAKTY

ŚCO zaprasza nauczycieli do szkoły profilaktyki onkologicznej!

Świętokrzyskie Centrum Onkologii po raz siódmy zaprasza nauczycieli z całego województwa świętokrzyskiego do swojej szkoły profilaktyki onkologicznej. W Ponad 100 pedagogów uczestniczyło 2 października w inauguracji VII edycji programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Sami onkolodzy nie wygrają walki z rakiem. Potrzebujemy sojuszników w postaci rodziny i nauczycieli, aby wychować młodych ludzi na zdrowe społeczeństwo, w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – mówił do nauczycieli profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Podkreślił, że uwarunkowania genetyczne stanowią tylko 10 procent w chorobach onkologicznych.

– Aż 80 procent zależy od naszych codziennych wyborów, naszego stylu życia, odżywiania, aktywności fizycznej. Dlatego działania w kierunku budowy świadomości zdrowotnej należy prowadzić od najmłodszych lat – przekonywał.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W programie „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, realizowanym od siedmiu lat przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, uczestniczy co roku około 100 szkół i placówek szkolno-wychowawczych z całego województwa świętokrzyskiego. Nauczyciele, którzy zgłoszą swój akces do programu, otrzymują bezpłatnie materiały edukacyjne, gotowe scenariusze zajęć, przygotowane przez specjalistów z ŚCO i ŚCDN. W oparciu o nie prowadzą lekcje profilaktyki onkologicznej, ucząc dzieci i młodzież czujności onkologicznej i samoobserwacji swojego organizmu, prawidłowego odżywiania, zdrowego stylu życia.

– To bardzo wartościowy program, pozwalający na zorganizowanie ciekawych zajęć, zarówno nauczycielowi biologii, wychowania fizycznego czy matematyki. Nauczyciele zdobywają tu wiedzę, którą dzielą się potem z uczniami i rodzicami. Każda wywiadówka, akademia czy okazjonalne spotkanie szkolne są dobrą okazją, żeby promować zdrowy styl życia – mówi Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Jak informuje Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO i zarazem koordynator programu, w ubiegłej edycji uczestniczyło ponad 14 tys. uczniów, 1658 nauczycieli i prawie 5 tys. rodziców z województwa świętokrzyskiego. Współpraca w programie Szkoły promującej zalecenia EKWzR skutkowała również lepszą dostępnością do badań profilaktycznych – do szkół, w których odbywały się spotkania edukacyjne dla rodziców, przyjeżdżał cytobus ŚCO, aby panie mogły wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– W tej edycji chcemy położyć nacisk na jeszcze szerszą pracę ze środowiskami lokalnymi, będziemy zachęcać do aktywnego spędzania wolnego czasu, a także sygnalizować nowe zagrożenia związane z używkami, e- papierosami – zapowiada Jadwiga Zapała.

Nabór szkół do VII edycji programu trwa do 30 października. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: jadwigaza@onkol.kielce.pl

Patronat honorowy nad programem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Świętokrzyski PiS zdystansował konkurencję! Magdalena Zieleń: Byłoby fantastycznie, gdyby Ostrowiec Św. miał dwóch posłów!

FAKTY

Podziel się maskotkami z dziećmi chorymi na nowotwory! Ich zbiórkę prowadzi ćmielowski dom kultury!

FAKTY

Świętokrzyskie Nagrody Kultury Rozdane! Wiemy, kogo doceniła kapituła!

FAKTY

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało nam rację! Jak zachowa się ostrowiecki urząd miasta?

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this