Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Senat przyjął poprawkę do noweli wprowadzającej m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy!

Senat na piątkowym posiedzeniu przyjął poprawkę do noweli wprowadzającej m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy. Wprowadzona poprawka doprecyzowuje przepis dotyczący zakazu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Szczecin, 14.03.2017. Przejście dla pieszych w Szczecinie, 14 bm. Do przewodniczącego rady miasta Szczecina, 10 bm., wpłynął wniosek o rozważenie zakazu malowania biało-czerwonych pasów na przejściach dla pieszych. Powodem jest znieważanie biało-czerwonych barw narodowych. Z propozycją wystąpił jeden z radnych rady osiedla Pomorzany, który powołuje się na Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. (mb/zuz) PAP/Marcin Bielecki

Za nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym wraz z poprawką było 95 senatorów, dwóch zagłosowało przeciwko i dwóch wstrzymało się od głosu.

Wcześniej – na wtorkowym posiedzeniu – Senacka Komisja Infrastruktury wniosła o wprowadzenie poprawki doprecyzowującej jeden z przepisów. Zgodnie z propozycją legislatorów, w przepisie zabraniającym podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych korzystania z telefonu lub podobnego urządzenia elektronicznego, sprecyzowano, że dotyczy on nie tylko sytuacji przechodzenia przez przejście, ale również wchodzenia.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym została uchwalona przez Sejm posiedzeniu 21 stycznia. Za jej przyjęciem zagłosowało 423 posłów, 22 było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu.

Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. “Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w ustawie.

Jak dodano, pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Obecnie w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h. Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this