Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Snajperzy szkolą się w świętokrzyskich lasach!

Są mistrzami kamuflażu, myśliwymi na współczesnym polu walki. Precyzyjnym ogniem potrafią wyeliminować ważne cele przeciwnika. W Starachowicach trwa kurs dla wyselekcjonowanych snajperów z brygad WOT. Organizatorem jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przy wsparciu innych brygad OT.

W Starachowicach trwa kurs dla wyselekcjonowanych snajperów z brygad WOT. Organizatorem jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przy wsparciu innych brygad OT. Źródło: DWOT

Strzelcy wyborowi i pary snajperskie stanowią elitę w każdej formacji wojska. Prowadzą działania rozpoznawcze, skutecznie maskując si ę i niezauważalnie przemieszczając w nieznanym terenie. Wyszkolenie snajpera to długotrwały i żmudny proces. Szkolenia i kursy wymagają od kandydatów dużych wyrzeczeń i jeszcze większych umiejętności.  
 

W Starachowicach dobiega końca kurs dla snajperów z brygad WOT.   Zasadniczym celem dwutygodniowego kursu jest wyszkolenie snajperów Wojsk Obrony Terytorialnej na poziomie podstawowym. Jest on prowadzony przez instruktorów Mobilnego Zespołu Szkoleniowego – byłych snajperów. Żołnierze są wyposażeni w powtarzalne karabiny wyborowe Sako M10. Głównym celem kursu jest rozwijanie i   doskonalenie umiejętności snajperskich żołnierzy, którzy w przyszłości staną się instruktorami do szkolenia snajperskiego.  Uczestniczy w nim kilkunastu wyselekcjonowanych żołnierzy z brygad WOT. 

Starachowice 10 SBOT MZSZ Kurs podstawowy snajpera WOT 1 stopnia
Fot. DWOT

Zakres informacji i umiejętności podczas kursu koncentruje się na wiedzy teoretycznej i praktycznej obejmującej taktykę snajpera na polu walki. Tematyka szkolenia obejmuje szkolenie umiejętności  strzeleckich, taktycznych oraz specjalistycznych. Szkoleni uczestniczyli w wykładach na temat balistyki oraz działania w ramach par snajperskich. Jest to bardzo ważny element, ponieważ skuteczność snajpera zależy od precyzyjnej współpracy z obserwatorem. Doskonalono między innymi wiedzę z zakresu balistyki, teorii strzału, budowy, eksploatacji uzbrojenia i sprzętu snajperskiego. Szkoleni zdobyli wiedzę z zasad maskowania, bytowania i przetrwania w różnych warunkach terenowych. Duży nacisk położono na praktyczne wykonywanie strzelań snajperskich na dystansie do 1200 m.

Starachowice 10 SBOT MZSZ Kurs podstawowy snajpera WOT 1 stopnia
Fot. DWOT

Doskonalenie umiejętności instruktorów jest niezwykle ważne, gdyż muszą oni przekazać nabytą wiedzę żołnierzom Obrony Terytorialnej w brygadach. Wyszkoleni snajperzy  prowadząc precyzyjny ogień są w stanie wyeliminować ważne cele przeciwnika. Mają do perfekcji opanowaną sztukę maskowania i kamuflażu. Nabyte podczas szkolenia umiejętności przydadzą się przede wszystkim do ujednolicenia szkoleń prowadzonych w brygadach oraz podwyższą kompetencje szkolących.

Starachowice 10 SBOT MZSZ Kurs podstawowy snajpera WOT 1 stopnia
Fot. DWOT

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this