Znajdź nas na

FAKTY

Stanisława Ciecieląg: W wieńcu dożynkowym jest ziarno, które daje nam życie!

W tym roku dożynek powiatowych w Bałtowie nie będzie, ale za to tradycja została zachowana. Wszystko dzięki Stanisławie Ciecieląg z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudce Bałtowskiej i Dorocie Przygodzie, sołtysowi i radnej z Rudki Bałtowskiej. – Warto jest kultywować tradycję, zwłaszcza w czasach, gdy młodzi ludzie jakoś specjalnie się do tego nie garną. To jest nasze podziękowanie. Chleb jest pokarmem dla nas wszystkich. W tym wieńcu dożynkowym jest ziarno, które daje nam życie – wyjaśnia Stanisława Ciecieląg. Teraz bałtowski wieniec powiat ostrowiecki reprezentować będzie w konkursie wojewódzkim.

Stanisława Ciecieląg, wójt Hubert Żadło, starosta Marzena Dębniak i radna Dorota Przygoda fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ubolewam, że w tym roku nie mamy tradycyjnych dożynek, ale niestety nie mamy na to wpływu. Żaden włodarz, ani rada gminy  nie pozwolą sobie na zorganizowanie imprezy masowej w obecnej sytuacji i przy obostrzeniach, które wciąż obowiązują  – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Dlatego też tegoroczne dożynki w gminie Bałtów ograniczyły się w tym roku do Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. 8 września to data ważna w kalendarzu świąt kościelnych – tego dnia obchodzona jest bowiem uroczystość narodzenia Najświętszej Marii Panny. 

. – Pamiętamy ubiegłoroczne dożynki na pałacowym wzgórzu, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale i powiatu. Na ubiegłorocznych dożynkach bawiło się kilka tysięcy osób. W tym roku chcieliśmy sprostać wyzwaniu, aby były jeszcze lepsze niż przed rokiem. Niestety musimy poczekać na lepszy, bezpieczniejszy czas – wyjaśnia wójt. 

Tegoroczny wieniec dożynkowy to dzieło Stanisławy Ciecieląg i Doroty Przygody z Rudki Bałtowskiej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że dzięki Stanisławie Ciecieląg i Dorocie Przygodzie udało się jednak podtrzymać tradycję.  

– Piękny wieniec dożynkowy, który jest symbolem trudu i pracy rolników. Jest zatem taki skromny akcent dożynkowy, aby zachować ciągłość tej tradycji. Liczymy na to, że wieniec, który wyjedzie z naszej gminy będzie reprezentował powiat ostrowiecki na szczeblu wojewódzkim i również tam zostanie doceniony, a następnie będzie reprezentował nasze województwo na dożynkach prezydenckich w Spale – podsumowuje Hubert Żądło.    

 Narodziny Dziś Twe Pani

Nisko się kłaniamy

Radujemy serca nasze

Że Cię Pani mamy

Stanisława Ciecieląg

Pod wrażeniem pracy, jaką w wykonanie wieńca włożyły mieszkanki Rudki Bałtowskiej jest też Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. 

– Tradycja została zachowana, bardzo dziękuję paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudce Bałtowskiej, że podtrzymują tę tradycję, że to była ich inicjatywa, którą, jako starostwo  współfinansowaliśmy. Wieniec jest naprawdę piękny. Szkoda, że nie ma dożynek powiatowych, ale to jest już impreza masowa, jest zakaz, musimy uważać. Myślę, że w przyszłym roku odbijemy i zrobimy porządne, duże, dożynki powiatowe z wieloma atrakcjami – deklaruje starosta.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że trzeba docenić pracę rolników, a dożynki  to nie tylko okazja do świętowania sadowników, rolników, hodowców i ogrodników, ale  także szansa na wymianę doświadczeń.

Pomysłodawczynią i pomocnikiem przy tworzeniu wieńca dożynkowego była Dorota Przygoda, sołtys i radna z Rudki Bałtowskiej.

–  Nie jest to ciężka praca, ale trzeba być systematycznym, żeby odpowiednio wcześniej przygotować sobie materiał do wieńca. To,co uda się nam zebrać później suszymy na tarasie lub w naszej wiejskiej świetlicy. Brakuje nam tegorocznych dożynek. To zwieńczenie pracy rolników.  Dla nas, jako Koła Gospodyń Wiejskich jest to także  rywalizacja. Dziś, mamy tylko jeden wieniec, nie mamy go z czym porównać. Taka jest jednak sytuacja, nic nie poradzimy – dodaje Dorota Przygoda. 

Przyznaje, że pracami wykończeniowymi przy wieńcu zawsze zajmuje się Stanisława Ciecieląg.

Stanisława Ciecieląg, wójt Hubert Żądło i radna Dorota Przygoda
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Poza zbieraniem zboża, które trwa od połowy czerwca, bo zbiera się je żeby było jeszcze zielonkawe, zbieramy też zioła, czy trawy. Wszystko co uznamy, że może się nam przydać. Potem na dwa tygodnie przed dożynkami, jest najwięcej pracy. Musimy go dopracować. Wszystko poukładać, żeby miało to sens i było zgodne z naszą tradycją – wyjaśnia Stanisława Ciecieląg.  

W bałtowskim wieńcu nie zabrakło prosa,  pszenicy,  pszenżyta,  lnu, gryki.

– Zbóż jest ich więcej niż tych, które są wymagane. Wieniec to też ozdoby wykonane z nasion słonecznika, dyni, kabaczka. Kłosy są farbowane w barwnikach spożywczych, żeby wyszły z nich bardzo piękne kwiaty. Używamy też ciecierzycy, a środki wypełniamy ziarenkami maku – zdradza sekrety wieńca dożynkowego Stanisława Ciecieląg. 

W bałtowskim wieńcu nie zabrakło prosa,  pszenicy,  pszenżyta,  lnu, gryki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info 

Przypomina, że 8 września to Narodzenie Najświętszej  Maryi Panny.  Tego dnia w bałtowskim kościele  odbyła się też msza dziękczynna dla rolników z gminy Bałtów . 

– Podtrzymujemy tradycję. Wieniec musi być na dole kolisty, od tego powinny odchodzić, 2 ,4 albo 6 prętów zakończonych koroną. Często na szczycie jest też hostia i krzyż. Warto jest kultywować tradycję, zwłaszcza w czasach, gdy młodzi ludzie jakoś specjalnie się do tego nie garną. To jest nasze podziękowanie. Chleb jest pokarmem dla nas wszystkich. W tym wieńcu dożynkowym  jest ziarno, które daje nam życie – dodaje Stanisława Ciecieląg. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów  przypomina, że 50 procent  gminy  to tereny użytkowane rolniczo.

–  Pomimo, że gleby, które u nas występują nie są wysokiej klasy, rolnicy  potrafią nimi dobrze gospodarować. Rolnictwo jest nowoczesne i coraz bardziej wyspecjalizowane. Jest kilka gospodarstw z hodowlą bydła mlecznego, mięsnego, tuczników. Przeważa jednak uprawa zbóż, uprawy sadownicze: wiśni, porzeczki i jabłoni – wyjaśnia wójt. 

Przed oblicze dzisiaj Twoje

Wieniec przyniesiemy

Wieniec z kłosów ze zbóż naszych

Kwiatem przystrojony

Stanisława Ciecieląg

Rolnikom życzy jak najlepszych zbiorów w przyszłym roku, a po zakończeniu tego roku, aby zebrany przez nich plon osiągnął jak najwyższą cenę.      .

Marzena Dębniak starosta powiatu ostrowieckiego wszystkim trudniącym się rolnictwem życzy stabilizacji i godnej płacy za trud, którego się podejmują.  

–    Rolnikom życzyłabym przede wszystkim stabilizacji, muszą wiedzieć, że za swoją ciężką pracę, obojętnie od tego, jakie będą warunki pogodowe da im się godnie przeżyć. Takiej stabilizacji i takich rozwiązań żeby mogli być pewni swojej pracy, bo jest to grupa zawodowa bardzo ciężko pracująca, ale nigdy nie można być pewnym tego, czy ta praca zostanie uwieńczona sukcesem, widzimy jakie mamy anomalie pogodowe   – dodaje Marzena Dębniak. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Rudce Bałtowskiej z rąk starosty otrzymało dyplom za działalność kulturalną, kultywowanie tradycji ludowych, przygotowanie wieńca dożynkowego, reprezentującego powiat ostrowiecki w wojewódzkim konkursie wieńców dożynkowych 2020 oraz czek na 1000 zł.

Dziękujemy i prosimy

Pani nasza dobra

Żebyś tak każdego roku

była dla nas szczodra

Stanisława Ciecieląg

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this