Znajdź nas na

FAKTY

Starosta ostrowiecki z blisko dwukrotnie wyższym wynagrodzeniem? Na najbliższej sesji zadecydują o tym radni!

Wynagrodzenie starosty powiatu ostrowieckiego będzie wyższe. O ile, o tym już na najbliższej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka zaplanowana jest na 29 listopada, zadecydują radni powiatowi. Zgodnie z materiałami jakie na sesję otrzymali radni, wynagrodzenie Marzeny Dębniak, starosty ostrowieckiego, może wzrosnąć z 10 620 zł miesięcznie do 19 987 zł. Czyli do niemal maksymalnej, przewidzianej prawem granicznej kwoty, która wynosi 20 041,50 zł.

Marzena Dębniak Starosta Powiatu Ostrowieckiego. Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

1 listopada 2021 roku weszła w życie ustawa z dnia 17 września o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, ustawa z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych, a także rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.  Koniecznym stało się także podniesienie wynagrodzenia starosty powiatu ostrowieckiego. W przepisach znalazł się. zapis, według którego górna granica wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw wyniesie ponad 20 tys. zł. Wynagrodzenie starosty powiatu składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku za wysługę lat oraz dodatku specjalnego. 

Uzasadnienie do uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Powiatu Ostrowieckiego

Zgodnie z treścią Uchwały z 29 listopada 2018 roku w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Powiatu Ostrowieckiego miesięczne wynagrodzenie dla starosty Marzeny Dębniak wynosiło: wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4800 zł, dodatku funkcyjnego 2100 zł, dodatek za wysługę lat w wysokości 20 procent wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 960 zł, a także dodatku specjalnego w kwocie 2 760 zł. W sumie 10 620 zł brutto. 

Zgodnie z projektem Uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Powiatu Ostrowieckiego, nad którym debatować będą radni już 29 listopada wynagrodzenie zasadnicze starosty powinno wynieść 10 430 zł, dodatek funkcyjny 3 340 zł, dodatek specjalny w wysokości 30 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (4 131 zł) oraz dodatek za wieloletnia pracę w wysokości 20 procent wynagrodzenia zasadniczego (2 086 zł). W sumie: 19 987 zł. 

Ponadto staroście przysługuje prawo do innych świadczeń przewidzianych przepisami prawa.   

Jak czytamy w uzasadnieniu do Uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Powiatu Ostrowieckiego, maksymalne wynagrodzenie starosty  nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2 krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 roku o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Minimalne wynagrodzenie starosty nie może być niższe od 80 procent maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk. Maksymalne wynagrodzenie na danym stanowisku stanowi suma maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego, a w przypadku starosty także dodatku specjalnego.

Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Powiatu Ostrowieckiego

W 2021 r. kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustalono w wysokości 1.789,42 zł. Oznacza to, że w 2021 r. maksymalna wysokość wynagrodzenia ww. pracowników wynosi 12.525,94 zł.

Zgodnie z przepisami maksymalne wynagrodzenie starosty mogłoby wynieść zatem 20 041,50 zł.,  a minimalne 16 033,20 zł. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this