Znajdź nas na

PO GODZINACH

Świąteczne stroiki, niezwykłe kartki i choinka z plastikowych butelek! Uczestnicy projektu Akcja Aktywizacja mają wiele talentów!

Były kartki świąteczne przygotowane przez osoby bezdomne, stroiki świąteczne od samotnych mam i ich dzieci, a dzielnicę Częstocice ozdobiła nietypowa choinka. To tylko niektóre z ostatnich wydarzeń, przygotowanych przez uczestników projektu Akcja Aktywizacja w Ostrowcu Św. – To co robimy, te akcje, których celem jest pokazanie zalet i umiejętności uczestników naszych projektów przynoszą olbrzymi efekt. W tym trudnym czasie izolacji uczestnicy otwierają się na innych, potrzebują takich akcji i wydarzeń. Czują się potrzebni, tak jak w przypadku rodzin z wyzwaniami, mam, wiedzą, że robią coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych, przełamują stereotyp matki samotnie wychowującej dzieci – wyjaśnia Dorota Struska, Organizator Społeczności Lokalnej przy ostrowieckim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

fot. MOPS Ostrowiec Św.

Celem projektu Akcja Aktywizacja jest podniesienie poziomu aktywności oraz kompetencji społecznych, zwiększenie motywacji do działania i zmiany sytuacji życiowej u uczestników projektu, a także częściowo ich środowisk lokalnych poprzez aktywny udział w działaniach Organizowania Społeczności Lokalnej, warsztatach aktywizacji społecznej, zapewnienie kompleksowego, zindywidualizowanego wsparcia psychologicznego obejmującego w razie konieczności terapię uzależnień, a także mediacje, profilaktykę zdrowotną. Skorzystanie ze wsparcia doradcy zawodowego (grupowego i indywidualnego) oraz zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie kreowania wizerunku na potrzeby rynku pracy – kreator zawodu. Podniesienie, uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji zawodowych przez uczestników projektu w wysokiej jakości kursach zawodowych zgodnych z aktualnymi potrzebami lokalnego rynku pracy oraz indywidualnymi predyspozycjami i oczekiwaniami uczestników projektu. Zdobycie doświadczenia zawodowego oraz kompetencji miękkich przez uczestników projektu poprzez udział w 3-ch lub 6-cio miesięcznych stażach zawodowych oraz zatrudnienia wspomaganego pod okiem Trenera Pracy, a w konsekwencji zdobycie zatrudnienia.

Akcja Aktywizacja to projekt, który sprawdził się w Ostrowcu Św.

Akcja aktywizacja świetnie sprawdza się w Ostrowcu Św., a projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Grudzień obfituje w eventy i wydarzenia przygotowane przez grupy uczestników, biorących udział w projekcie.   

– Pod hasłem  „Świąteczny czas –  Akcja Mikołajki” , uczestniczki grupy wraz ze swoimi dziećmi przygotowały stroiki i ozdoby świąteczne i ich przedstawicielki wraz z życzeniami roznosiły je do przedstawicieli służb pomocowych oraz instytucji działających na rzecz mieszkańców Ostrowca Św., również w podziękowaniu za trud i wsparcie w tym trudnym czasie izolacji społecznej –  wyjaśnia Dorota Struska, Organizator Społeczności Lokalnej przy ostrowieckim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Jeden ze stroików trafił w ręce Piotra Dasiosa, wiceprezydenta Ostrowca Św.
fot. MOPS Ostrowiec Św.

Pomysł na stroiki, które powędrowały do pracowników pogotowia, straży miejskiej, strażaków, policjantów i wiceprezydenta Piotra Dasiosa, wypłynął od samych uczestniczek – mam z rodzin z wyzwaniami, które często samotnie wychowują swoje dzieci. 

– Wydarzenie podzielone zostało na trzy części. Pierwsza z nich to warsztaty, na których powstawały piękne stroiki świąteczne, druga, gdy je wręczyliśmy, a muszę dodać, że obdarowane osoby nie kryły zaskoczenia i trzecia – spotkanie z Mikołajem dla dzieci za pomoc przy przygotowywaniu ozdób świątecznych – wyjaśnia Dorota Struska.  

W tym samym czasie grupa osób zagrożonych bezdomnością w ramach inicjatywy „Wesołych Świąt” wraz z wolontariuszami obdarowywała mieszkańców Ostrowca Św. własnoręcznie wykonanymi kartkami z życzeniami świątecznymi oraz drobnymi upominkami.

Ozdoby bezdomne przygotowały 60 kartek świątecznych, które rozdawali mieszkańcom
fot. MOPS Ostrowiec Św.

– Osoby bezdomne lub zagrożone bezdomnością w tym roku pokazały swoje talenty przy przygotowywaniu kartek świątecznych, które trafiły do mieszkańców naszego miasta. Bezdomni wręczali je ostrowczanom przy targu miejskim. Ludzie reagowali różnie. Na samym początku były negatywne reakcje, mieszkańcy odchodzili lub wręcz uciekali, z biegiem czasu, gdy zauważyli, że mogą zostać obdarowani unikatową kartką i torebeczką z gadżetami zaczęli podchodzili do tego pozytywnie. Udało się nam rozdać około 60 kartek – dodaje Dorota Struska.  

W ramach inicjatywy „W drodze do Betlejem” grupa terytorialna z dzielnicy Częstocice przygotowała nietypową choinkę z butelek pet, którą wraz z Klubikiem mieszkańca i wolontariuszami przyozdabiali ręcznie wykonanymi ozdobami przy dźwiękach kolęd, obdarowując się nawzajem życzeniami i dobrym słowem.

Częstocice ozdobiła nietypowa choinka
fot. MOPS Ostrowiec Św.

– Choinka w Częstocicach to już tradycja. Rok temu mieliśmy żywą choinkę, w tym roku bardzo ekologicznie – choinka z butelek i oczywiście ozdobiona przez mieszkańców – podkreśla. 

Już jutro na mieszkańców Ostrowca Św. czeka kolejna niespodzianka – mobilna choinka, która będzie „wędrować” ulicami Ostrowca Św., a ubierać będą ją mieszkańcy. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this