Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Świętokrzyskie i podkarpackie zacieśniają współpracę! Porozumienie podpisane! [ZDJĘCIA]

Na zamku królewskim w Sandomierzu odbyło się posiedzenie Zarządów Województwa Świętokrzyskiego i Województwa Podkarpackiego. Samorządy obu regionów są gotowe podejmować wspólne działania w ramach rozwoju Polski Wschodniej. Strategiczne obszary współpracy to usprawnienie systemu transportu drogowego i kolejowego, wspieranie turystyki oraz rekultywacja wyrobiska Piaseczno po dawnej kopalni siarki. Marszałkowie województw: Andrzej Bętkowski i Władysław Ortyl podpisali porozumienie – „Deklarację współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim i Województwem Podkarpackim na rzecz wzmocnienia spójności oraz konkurencyjności obu Regionów”.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Dyskusja podczas wspólnego posiedzenia Zarządów oraz podpisana przez marszałków województw deklaracja pokazują, że samorządy są gotowe prowadzić wspólną politykę rozwoju i razem ubiegać się o środki z budżetu państwa i ze źródeł unijnych na realizację istotnych dla dwóch regionów przedsięwzięć – powiedział Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego . – Sandomierz połączył dziś dwa województwa, chcemy dostrzegać rozwój obu regionów jako nasz wspólny interes, wspólny plan, ponad podziałami terytorialnymi. Łączy nas połączenie geograficzne, kultura i chęć rozwoju – dodał marszałek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zdaniem Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego, to dobry czas na wspólne zabieganie o pieniądze unijne w kolejnym okresie programowania.

– Będziemy wspólnie realizować projekty po obu stronach Wisły. Dziś podsumowujemy wspólne przedsięwzięcia i wyznaczamy kolejne cele, na jakie będziemy poszukiwać źródeł finansowania i dróg realizacji – dodał marszałek Podkarpacia.

To co nas łączy!

W dyskusji wskazano te obszary, które łączą oba regiony: położenie geograficzne, wysoka jakość środowiska naturalnego, a także problemy: deficyt rozwoju transportu, możliwe zagrożenie braku źródeł wody, migrację wewnętrzną ludności, kryzys demograficzny, marginalizacja oraz konieczność rozwinięcia ochrony przeciwpowodziowej w regionach.

Sandomierz połączył dziś dwa województwa, chcemy dostrzegać rozwój obu regionów jako nasz wspólny interes

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Ważnym obszarem działań podejmowanych razem będzie transport drogowy i kolejowy makroregionu Polski Wschodniej. Chodzi m.in. o budowę drogi ekspresowej nr S-74 na ponad 100-kilometrowym odcinku. Jej powstanie pozwoli połączyć węzły autostradowe w województwie łódzkim z Podkarpaciem i Świętokrzyskiem, co da szansę na rozwój transportu materiałów budowlanych z polskiego „zagłębia kruszcu budowlanego”. Samorządy wyraziły potrzebę wnioskowania o uwzględnienie finansowania budowy drogi S-74 w budżecie państwa. Obecnie trwa opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, na podstawie którego, w kolejnym okresie programowania, oba regiony sięgną po środki na realizację fragmentu tej drogi na odcinku Opatów – Nisko.

Dyskutowano również o innych zrealizowanych przedsięwzięciach: wybudowanym moście w Połańcu, oddanej do użytku obwodnicy Staszowa oraz planowanej – ekspresowej drodze, łączącej Radom i Rzeszów.

Poruszono też tematykę inwestycji kolejowych, a w szczególności rewitalizacji linii 25 pomiędzy Łodzią, a Dębicą, biegnącej przez Końskie, Skarżysko-Kamienną i Sandomierz. Pieniądze na remonty planowane przez PKP PLK mogą pochodzić z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej i ze środków RPO. Trwają prace projektowe, a za około 2 lata powinny rozpocząć się prace budowlane, których efektem będzie przywrócenie ruchu pociągów pasażerskich i towarowych na istotnych trasach w obu województwach.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Mówiono także o włączeniu Sandomierza i Tarnobrzega do ciągu komunikacyjnego w ramach połączeń z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym, co umożliwiłoby pasażerom znaczące skrócenie czasu podróży do Warszawy i lotniska centralnego. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące siatki połączeń kolejowych, a ich realizacja możliwa będzie po 2035 roku.

Świętokrzyskie i Podkarpackie stawiają na turystykę

W obszarze zainteresowania Zarządów obu województw znalazły się także tematy związane z turystyką. Dyskutowano o możliwości przyłączenia się do Wiślanej Trasy Rowerowej – bezpiecznego szlaku biegnącego wzdłuż koryta Wisły, z dala od dróg, z wykorzystaniem wzniesień wałów nadrzecznych. Projekt ten realizują już m.in. Małopolska i Śląsk. Ciekawym pomysłem jest również utworzenie na terenie obu województw szlaku Greenways. To połączenie ścieżek rowerowych, kolei, szlaków pieszych, konnych, współczesnych i historycznych szlaków wodnych, handlowych, które pokazuje dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze niezmotoryzowanym podróżnikom.

Nowe szlaki nie będą tak wymagające i wyczerpujące, a umożliwią edukację przyrodniczą i historyczną…

Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

– Rozmawialiśmy o infrastrukturze turystycznej, która w Polsce jest już realizowana w innych regionach, o szlakach Greenways. Chcemy uzupełnić ofertę tras rowerowych, które cyklistom odwiedzającym świętokrzyskie i podkarpackie oferuje Green Velo. Nowe szlaki nie będą tak wymagające i wyczerpujące, a umożliwią edukację przyrodniczą, historyczną, pokażą dawne trasy kolejek wąskotorowych, malownicze zakątki obecne w obu naszych regionach – powiedział Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Samorządy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego zajęły się również tematem rekultywacji wyrobiska „Piaseczno” po byłej kopalni siarki, gdzie wciąż nie usunięto skutków działalności górniczej i nie przywrócono możliwości korzystania z pokopalnianych terenów. Na liście tematów znalazła się także współpraca przy tworzeniu internetowego systemu informacji medycznej.

Marszałkowie województw: Andrzej Bętkowski i Władysław Ortyl podpisali porozumienie – „Deklarację współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim i Województwem Podkarpackim na rzecz wzmocnienia spójności oraz konkurencyjności obu Regionów”.

Galeria fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

IMG_5195-1024x683
IMG_5195-1024x683

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Foto główne
Foto główne

IMG_5137-1024x683
IMG_5137-1024x683

IMG_5143-1024x683
IMG_5143-1024x683

IMG_5145-1024x683
IMG_5145-1024x683

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

IMG_5151-1024x683
IMG_5151-1024x683

IMG_5158-1024x683
IMG_5158-1024x683

IMG_5167-1024x683
IMG_5167-1024x683

IMG_5184-1024x683
IMG_5184-1024x683

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bajońskie zarobki prezesów i dyrektorów ostrowieckich spółek i zakładów miejskich!

FAKTY

Był dobrym duchem ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców! Nie żyje Robert Minkina! Miał 64 lata!

FAKTY

Czy zakażenia w starachowickim oddziale Animex-u mają wpływ na zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this