Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Świętokrzyskie jakie cudne! II Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną za nami! (ZDJĘCIA, VIDEO)

To było muzyczno-taneczne wtorkowe popołudnie, a to za sprawą II Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Świętokrzyskie jakie cudne” Ostrowiec Świętokrzyski 2019. Na scenie kina Etiuda zaprezentowało się 10 zespołów z całego województwa świętokrzyskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Uczniów i Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło”, a także Zespół Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To już drugi taki przegląd, mamy też nadzieję, że nie ostatni i że wpisze się już na stałe do kalendarza imprez osób z niepełnosprawnością, ale nie tylko. Skąd pomysł na przegląd? Chciałyśmy promować naszą placówkę i twórczość osób z niepełnosprawnością, ale także pokazać piękno naszego województwa świętokrzyskiego – tłumaczy Marta Hapczyn, nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim i pomysłodawczyni wydarzenia.

W tym roku 10 zespołów z całego województwa świętokrzyskiego zadeklarowało swoje uczestnictwo w imprezie. W większości są to zespoły, które prezentowały się na przeglądzie już w ubiegłym roku.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali Zespół „Niepokonani” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zespół „Big Voice” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemienicach, Zespół „Tramp” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jałowęsach, Zespół „Wesołe Nutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulejowie, Zespół „Sami swoi” z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Staszowie, Grupa teatralna ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach, Zespół „Krzyształki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kielcach, Zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębnie, Zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz „Iskierki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy nadzieję, że to udana ubiegłoroczna impreza przyciągnęła do nas ponownie zespoły, które postanowiły powrócić na scenę Kina Etiuda. Taki przegląd jest dla młodzieży z niepełnosprawnością okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i talentów. To także szansa na spotkanie z innymi. Sam występ na tak dużej scenie, jaką mamy udostępnioną też jest przeżyciem, byłby na pewno przeżyciem dla każdego z nas. Jako placówka specjalna robimy wszystko, aby niepełnosprawność nie wykluczała osób dz niepełnosprawnościami z życia społecznego. Pokazujemy, że warto w nich inwestować, warto z nimi współpracować, warto ich pokazywać – tłumaczy Marta Hapczyn.

Dla osób niepełnosprawnych tego typu przeglądy, to także szansa na walkę z nieśmiałością, przełamywanie barier i pokazanie swoich ukrytych talentów. Jednym z celów przeglądu było propagowanie wiedzy o województwie świętokrzyskim. Uczestnicy mogli zaprezentować różne formy wyrazu artystycznego: taniec, śpiew, ruch sceniczny.

A taką muzyką rozbrzmiewało dziś Kino Etiuda!

Opublikowany przez Naostro.info Wtorek, 22 października 2019

– Jest to dla nich ogromne dowartościowanie, pozwala im to odnieść sukces. Wiadomo, że nie w każdym miejscu osoby niepełnosprawne się sprawdzą, ale akurat na scenie, w czasie takich występów mogą się zaprezentować, często dorównując, albo przeskakując osoby pełnosprawne. Jest to dla nich ogromna szansa na sukces – dodaje pomysłodawczyni wydarzenia.

Współorganizatorami imprezy są gminy Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Waśniów oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sponsorami nagród byli także Magdalena i Paweł Komorniczak z firmy LaserExpert.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Do każdej tego typu akcji włączamy się z radością i nigdy nie odmawiamy pomocy. Na terenie gminy Kunów od wielu lat organizujemy Kunowskiego Serdeczniaka. Zapłatą dla nas jest uśmiech tych dzieci. Nie ma cenniejszej nagrody. Jako gmina nie zapominamy o niepełnosprawnych. Podczas wakacji organizowany jest u nas dla dzieci z niepełnosprawnością aktywny wypoczynek, aby chociaż na tę parę godzin rodzice i ich opiekunowie mogli odpocząć. Jestem wdzięczny za tę pomoc nauczycielom ze szkół specjalnych, a także Młodzieżowej Radzie Miejskiej z Kunowa, która zawsze stoi gotowa na posterunku. Myślimy także o warsztatach terapii zajęciowej, bo tego nam w gminie brakuje. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że dzieci, które kończą szkołę zostają w domu. To jest najgorsze dla nich, a także dla ich rodziców – tłumaczył Lech Łodej, burmistrz Kunowa.

Podczas przeglądu jego uczestnicy zarekomendowali muzea z najbliższej okolicy swoich szkół . Zdjęcia muzeów znalazły się w kalendarzu na rok 2020, który został rozdany uczestnikom wydarzenia, a także zaproszonym gościom.

– Nasza szkoła zachęca do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Warto odwiedzić także Muzeum Wsi Skansen w Maruszowie, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Pałac w Kurozwękach, Dwór w Śmiłowie oraz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – dodaje Marta Hapczyn.

Nie zabrakło też pysznych i zdrowych potraw przygotowanych przez zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich jak chociażby to z Rudki Bałtowskiej i Wólki Bałtowskiej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Warto pomagać, bo dobro powraca. Człowiek, gdy ofiarowuje komuś dobro, wraca ono do niego dziesięć razy pomnożone. Trzeba też chyba urodzić się z taką chęcią niesienia pomocy innym – dodaje Stanisława Ciecieląg, reprezentująca gminę Bałtów, a konkretnie Koło Gospodyń Wiejskich z Rudki Bałtowskiej i Wólki Bałtowskiej, Zespół „Biesiada” i Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie”.

Dodaje także, że na dzisiejsze wydarzenie wraz z koleżankami z KGW przygotowała mnóstwo pysznych potraw: pasztecików, rogalików z marmoladą, pyszny swojski smalec, cztery rodzaje ciast, a także zdrowe i pełne witamin owoce.

Marta Wójcik, pomoc nauczyciela w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 dodaje, że przy okazji Przeglądu warto przypominać o promowaniu dobrych nawyków żywieniowych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W naszej szkole już drugi rok realizujemy projekt „Żółtego talerza”. Nasze dzieci dostają pyszne owoce lub soki z owoców. Dzięki „Żółtemu talerzowi” pomagamy zapoznać się ze zdrowym trybem życia, czy zdrowym odżywianiem. Zachęcamy naszych podopiecznych do pracy. Dzieci same myją i obierają warzywa. To jest taka nauka przez praktykę – wyjaśnia nauczycielka.

Przegląd został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego Marzeny Dębniak.

Podobnie jak w ubiegłym roku na zakończenie wystąpi charytatywnie zespół Master Team.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Koncert ZSS-1
NaOSTRO Koncert ZSS-1

NaOSTRO Koncert ZSS-2
NaOSTRO Koncert ZSS-2

NaOSTRO Koncert ZSS-3
NaOSTRO Koncert ZSS-3

NaOSTRO Koncert ZSS-4
NaOSTRO Koncert ZSS-4

NaOSTRO Koncert ZSS-5
NaOSTRO Koncert ZSS-5

NaOSTRO Koncert ZSS-6
NaOSTRO Koncert ZSS-6

NaOSTRO Koncert ZSS-7
NaOSTRO Koncert ZSS-7

NaOSTRO Koncert ZSS-8
NaOSTRO Koncert ZSS-8

NaOSTRO Koncert ZSS-9
NaOSTRO Koncert ZSS-9

NaOSTRO Koncert ZSS-10
NaOSTRO Koncert ZSS-10

NaOSTRO Koncert ZSS-11
NaOSTRO Koncert ZSS-11

NaOSTRO Koncert ZSS-12
NaOSTRO Koncert ZSS-12

NaOSTRO Koncert ZSS-13
NaOSTRO Koncert ZSS-13

NaOSTRO Koncert ZSS-14
NaOSTRO Koncert ZSS-14

NaOSTRO Koncert ZSS-15
NaOSTRO Koncert ZSS-15

NaOSTRO Koncert ZSS-16
NaOSTRO Koncert ZSS-16

NaOSTRO Koncert ZSS-17
NaOSTRO Koncert ZSS-17

NaOSTRO Koncert ZSS-18
NaOSTRO Koncert ZSS-18

NaOSTRO Koncert ZSS-19
NaOSTRO Koncert ZSS-19

NaOSTRO Koncert ZSS-20
NaOSTRO Koncert ZSS-20

NaOSTRO Koncert ZSS-21
NaOSTRO Koncert ZSS-21

NaOSTRO Koncert ZSS-22
NaOSTRO Koncert ZSS-22

NaOSTRO Koncert ZSS-23
NaOSTRO Koncert ZSS-23

NaOSTRO Koncert ZSS-24
NaOSTRO Koncert ZSS-24

NaOSTRO Koncert ZSS-25
NaOSTRO Koncert ZSS-25

NaOSTRO Koncert ZSS-26
NaOSTRO Koncert ZSS-26

NaOSTRO Koncert ZSS-27
NaOSTRO Koncert ZSS-27

NaOSTRO Koncert ZSS-28
NaOSTRO Koncert ZSS-28

NaOSTRO Koncert ZSS-29
NaOSTRO Koncert ZSS-29

NaOSTRO Koncert ZSS-30
NaOSTRO Koncert ZSS-30

NaOSTRO Koncert ZSS-31
NaOSTRO Koncert ZSS-31

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Wypadek na Żabiej! Dwie osoby w szpitalu! Uwaga na utrudnienia w ruchu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this