Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Świętokrzyskie przygotowuje się do realizacji ważnych projektów unijnych! Pożyczka z Banku Rozwoju Rady Europy zabezpieczona!

Do 144 milionów złotych pożyczki inwestycyjnej udzieli Województwu Świętokrzyskiemu Bank Rozwoju Rady Europy z siedzibą w Paryżu. Ze środków tych planowane jest sfinansowanie wkładu własnego do dużych projektów w obszarze dróg, zdrowia i kultury.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Umowę ramową na zaciągniecie długoterminowej pożyczki, która pokryje planowany na lata 2019-2021 deficyt budżetowy, podpisali Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Marek Jońca,
członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego przy kontrasygnacie Marii Fidzińskiej-Dziurzyńskiej, skarbnika województwa, z gubernatorem Banku – Rolfem Wenzelem.

Maksymalna wysokość pożyczki, której Bank udzieli do wykorzystania w latach 2019-2024, to 144 mln zł, ale może okazać się to kwota mniejsza. Na każdy rok wielkość pożyczki zostanie bowiem określona według potrzeb i przedłożona do uchwalenia przez Sejmik Województwa. Do końca 2019 roku zaplanowano pierwszą transzę w wysokości 50 mln zł, przy okresie spłaty poszczególnych transz do 20 lat.

– Nasz bank jest jedną z najstarszych instytucji finansujących projekty społeczne – podkreślał Rolf Wenzel, gubernator Banku Rozwoju Rady Europy . – Umowa, którą dziś podpisaliśmy, ma się przyczynić do podnoszenia jakości życia mieszkańców w województwie, tworzenia nowych perspektyw. Te efekty społeczeństwo będzie mogło samo dostrzec – dodał.

Dzięki zapewnieniu środków z pożyczki na wkłady własne do projektów, województwo będzie mogło w pełni wykorzystać fundusze unijne dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

– Sporo już pozyskaliśmy z Unii Europejskiej, według rankingu „Wspólnoty” jesteśmy w gronie trzech najlepszych województw w Polsce, które umiejętnie inwestują. Jesteśmy dumni, że eksperci z Banku Rozwoju Rady Europy pozytywnie ocenili stan finansów naszego samorządu, zdolność kredytową i nasz potencjał rozwojowy. Realizacja kolejnych inwestycji poprawi warunki życia mieszkańców, a cały czas poprawiająca się infrastruktura będzie przyciągała biznes i przedsiębiorców – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to ostatnia perspektywa unijna, w której otrzymaliśmy tak znaczące fundusze, zwłaszcza na sfinansowanie infrastruktury drogowej oraz inwestycji w sferze kultury i ochrony zdrowia. Kolejna perspektywa na lata 2021–2028 będzie niosła dla samorządów liczne ograniczenia. Dlatego musimy wykorzystać obecne możliwości rozwojowe – podkreślał Marek Jońca.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Sejmik Województwa zgodził się wcześniej na zaplanowane inwestycje, wpisując je do budżetu na rok 2019 i do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata następne, akceptując równocześnie współfinansowanie ich z nowo zaciągniętych kredytów.

– Ta pożyczka pomoże realizować politykę rozwojową województwa, więc to bardzo racjonalny krok. Stan finansów samorządu jest bardzo dobry. Jest on pod kontrolą Sejmiku, taka jest rola tego organu i skrupulatnie ją wypełniamy razem z radnymi – dodał Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, obecny podczas podpisania umowy.

Najważniejsze zadania planowane do sfinansowania przy udziale środków pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy to m. in. rozbudowa drogi wojewódzkiej od Jędrzejowa do granicy województwa z obwodnicą Jędrzejowa, Kazimierzy Wielkiej, budową obwodu drogowego, rozbudowa drogi wojewódzkiej Busko Zdrój – Nowy Korczyn – Borusowa z budową przeprawy mostowej na Wiśle wraz z dojazdami, budową obwodnicy Nowy Korczyn, obwodnica Włoszczowy z połączeniem z drogą wojewódzką – I etap, rozbudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Łopuszno – droga krajowa 74, ale też rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy inwestycje w szpitalach wojewódzkich.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Wypadek na Żabiej! Dwie osoby w szpitalu! Uwaga na utrudnienia w ruchu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this