Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

„Szansa” wzbogaciła się o nowego busa! Pomogło dofinansowanie z programu rządowego!

Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Wyrównywania Różnic Między Regionami III”, Stowarzyszenie „Szansa”, a konkretnie Warsztaty Terapii Zajęciowej wzbogaciły się o nowego busa. Uroczyste przekazanie pojazdu miało miejsce pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się Jarosław Rusiecki, Senator RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, Robert Rogala, członek Zarządu Stowarzyszenia „Szansa” i kierownik Warsztatów, a także Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wyrównywania Różnic Między Regionami III to program rządowy, którego głównym celem jest wspierania osób niepełnosprawnych. Ma także za zadanie niwelowanie barier komunikacyjnych, a także architektonicznych. Jego dysponentem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na terenie województwa świętokrzyskiego zakupionych zostało 21 busów i cztery autobusy (większe busy). W sumie wydano na ten cel 3 564 000 zł. Z tego programu pochodzi także dofinansowanie dla Stowarzyszenia „Szansa” w wysokości 80 000 zł, które zostało uzupełnione wkładem własnym,

– Tak jak sama nazwa wskazuje jest to próba niwelowania barier komunikacyjnych, także architektonicznych, które występują. Jest także program rządowy Dostępność+, o którym jest głośno w ostatnim czasie. PFRON przygotowuje także program, który będzie kierowany do użytkowników domów wielorodzinnych, który będzie miał za zadanie zniwelowanie barier komunikacyjnych. Mamy pozostałości z lat 70, 80 bloków czteropiętrowych. To jest program perspektywiczny, nie chciałbym się szerzej na ten temat wypowiadać. W połowie września Fundusz ogłosi konkurs dla Stowarzyszeń, dzięki któremu będą mogły pozyskać środki na aktywizację społeczną i zawodową, na swoją działalność. Środki, które myślę są im potrzebne i będą uzupełnieniem tych środków, które istnieją obecnie – powiedział nam po konferencji Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

PFRON był też głównym sponsorem przekazanego dziś Stowarzyszeniu „Szansa” – busa.

– Udział PFRON-u wynosi 70 procent, 30 procent to wkład własny. Samochód jest bardzo dobry na pewno zostanie on dobrze wykorzystany. Ten sprzęt ma wszystkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, ale też państwo wiecie, że samochody się eksploatuje, po kilku latach już należy się ich pozbyć, a bezpieczeństwo i wygoda dla takich osób, już pokrzywdzonych przez los jest bardzo ważna – mówiła podczas konferencji prasowej Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, która zapowiedziała także, że powiat ostrowiecki będzie składał wniosek o dofinansowanie na windę w Muzeum w Częstocicach, a także remont łazienek w zniszczonym przez pożar budynku DPS-u przy ulicy Grabowieckiej.

Jak przyznał Robert Rogala z programu, jako Stowarzyszenie „Szansa” skorzystali współpracując z Państwowym Funduszem jak i Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz drugi (taka sytuacja miała miejsce także w ubiegłym roku). Przyznaje jednak, że potrzeby są wciąż ogromne, jak w każdej placówce tego typu.

– Samochód jest tylko i wyłącznie przeznaczony do obsługi osób niepełnosprawnych, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Szansa”. Jest w pełni przystosowany do przewozu dwóch wózków i sześciu osób na siedzeniach i do tego będzie służył – wyjaśnił Robert Rogala.

Podkreślił także, że od wielu lat WTZ-owi bardzo dobrze współpracuje się z PFRON-em.

– Jest dla kogo pracować. Osoby dorosłe niepełnosprawne z tego powodu na pewno są bardzo zadowolone, że mogliśmy wymienić dla ich własnego bezpieczeństwa tabor samochodowy, który mam nadzieję, tak jak poprzednie busy dziesięć lat na pewno będzie służył – podsumował Robert Rogala. Jak przyznał ekipa Warsztatów nie próżnują, za moment szykują się na zawody sportowe, część sportowców przebywa w Zakopanem. Bus będzie woził ich nie tylko po Polsce, ale i Europie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To dzisiejsze wsparcie ze strony Funduszu na rzecz WTZ-u jest już kolejnym. W tym roku 80 tysięcy, w ubiegłym również 80 tysięcy. W ciągu ostatnich czterech lat do różnych instytucji powiatowych, które zajmują się rehabilitacją osób niepełnosprawnych albo wsparciem dla osób niepełnosprawnych, trafiło 864 tysięcy złotych. Bardzo dobrze współpracujemy z panem dyrektorem, gdy rozmawiamy o osobach niepełnosprawnych. Tak jak powiedziałem te 80 tysięcy dla stowarzyszeni Szansa, wcześniej Dom Pomocy Społecznej na Osiedlu Społecznym uzyskał też wsparcie na zakup busa, na poziomie 80 tysięcy zł. W 2018 roku 80 tysięcy na zakup busa otrzymał a Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, a konkretnie Środowiskowy Dom Samopomocy „Przystań” Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek – Niepubliczna Placówka Wychowawcza otrzymał 49 900 zł dofinansowania na remont łazienek, Powiatowy Urząd Pracy 200 000 na rehabilitację zawodową – wyliczał Jarosław Rusiecki. Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości.

W roku 2017 Stowarzyszenie Razem na rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo – Niepubliczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Małachowie otrzymało 67 197 dofinansowania na zakup busa, a Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek – Niepubliczna Placówka Wychowawcza – 67 460 na zakup windy. W roku 2016 powiat ostrowiecki – a konkretnie Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy otrzymał 80 000 dofinansowania, taką samą kwotę otrzymało Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek – Niepubliczna Placówka Wychowawcza, obydwie placówki dofinansowanie przeznaczyły na zakup busa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Łączna kwota dofinansowań w latach 2016-2019 wyniosła 864 557 zł, które trafiły do powiatu ostrowieckiego do różnych instytucji, które zajmują się wsparciem dla osób niepełnosprawnych.

Pan dyrektor ma bezpośrednio kontakt z indywidualnymi osobami, które potrzebują takiego wsparcia min. przy refundowaniu wózków elektrycznych, czy innych urządzeń, które służą wsparciu osób niepełnosprawnych, a które nie mogą pozostać bez wsparcia i pomocy. Gratuluję panu dyrektorowi, panu kierownikowi warsztatów, pani staroście i wszystkim tym, którzy otaczają opieką osoby niepełnosprawne, bo to jest rzecz niezwykle wartościowa dla każdego człowieka.

Do gratulacji dla Roberta Rogali przyłączył się także Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że kierownik Warsztatów zawsze zabiega o to, aby osoby niepełnosprawne miały dobre warunki do życia.

– Znamy się od wielu wielu lat. Współpracowaliśmy razem w tym czasie, kiedy miałem zaszczyt być wicestarostą powiatu ostrowieckiego, poprzednikiem pana starosty Jabłońskiego. Wspólnie staraliśmy się wiele problemów rozwiązywać, jak chociażby problemy lokalizacyjne, kiedy nam przyszło szukać wspólnie nowego miejsca dla Warsztatów Terapii Zajęciowej – mówił Andrzej Kryj.

Przypomniał także, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzega potrzeby osób niepełnosprawnych, wychodzi im naprzeciw, żeby zabezpieczyć dla nich środki, na taki sprzęt, jak chociażby przekazany dziś bus, ale także na egzystencję.

– Warto przypomnieć, że uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej gros środków na swoje utrzymanie otrzymują z budżetu państwa w formie dotacji na jednego podopiecznego i tu też pan dyrektor to przyzna, następuje pozytywna zmiana w tej kwestii. Na pewno nie są to środki takie, które pana dyrektora by zadowalały i pewnie chciałby, aby ta dotacja na jednego podopiecznego byłą wyższa, ale coś drgnęło pozytywnie w tej kwestii, ale to też jest efekt tego, że Ministerstwo patrzy na to w pozytywny sposób – podsumował poseł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this