Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Templariusze w Opatowie!

Gmina Opatów intensywnie stara się, by w zabytkowym mieście powstało Europejskie Centrum Templariuszy. Dysponuje już kompleksowym projektem związanym z powstaniem Europejskiego Centrum Templariuszy lub szerzej – zakonów rycerskich. Wszystkie prace wycenione zostały na około 24 mln zł. To unikatowy pomysł w skali całego kraju. Nie dość, że ciekawy, to pobudza wyobraźnię.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Na razie gmina Opatów zabiega o niewielkie środki, na małe granty, które próbuje wykorzystywać. W przyszłym roku chce, aby pierwsze ślady templariuszy były widoczne dla turystów. Samorząd zabiega o zakup płaszczy, a także ubiorów templariuszy. Chce, by cały wystrój miasta nawiązywał do zakonów rycerskich. Turyści powoli muszą być oswajani z tym pomysłem. W kolejnych latach, gdy pojawią się środki unijne, być może uda się zdobyć duży grant, który pozwoli na realizację pomysłu w większym zakresie.

– Zainteresowany pomysłem jest Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, który obiecał, że będzie lobbował za tym, by projekt związany z templariuszami znalazł się w strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego na kolejne lata – mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa. – Jeśli to się uda, to i pozyskanie środków na realizację pomysłu będzie dużo łatwiejsze – dodaje.

Gmina już dysponuje z kompleksowym projektem związanym z powstaniem Europejskiego Centrum Templariuszy lub szerzej zakonów rycerskich. Wszystkie prace wycenia na około 24 mln zł. To byłby pomysł na to, jak przyciągnąć turystów do czegoś, czego nie ma nigdzie w Polsce. Pomysł jest ciekawy i już teraz pobudza wyobraźnię.

Templariusze w Opatowie nie są historią wydumaną. Wiele śladów wskazuje na to, że byli tu obecni. Pisał o tym między innymi Jan Długosz. Notatki o templariuszach opatowskich zawierają kroniki bernardyńskie.

– Nie odkrywamy rzeczy, których w Opatowie nie było – podkreśla burmistrz Grzegorz Gajewski. – Nie wymyślamy ich, tylko przywracamy prawdziwą historię Opatowa. I na tym chcielibyśmy budować potęgę turystyczną naszego miasta i regionu – dodaje.

Sąsiednia gmina Lipnik ma również tradycje rycerskie, między innymi zamek w Międzygórzu, który Andrzej Grządziel, wójt gminy Lipnik, chce wykorzystać do współpracy z gminą Opatów, do wspólnego pozyskiwania środków.

– Wiadomo, że projekty, które wiążą dwie lub więcej gmin są wyżej punktowane – nie ukrywa burmistrz Grzegorz Gajewski. – Już dziś współpracujemy w tym zakresie ze Stowarzyszeniem Opatowska Starówka.

Gdyby się pojawiły inne podmioty, to ranga przedsięwzięcia jeszcze bardziej by wzrosła i pozwoliła na uwiarygodnienie przedsięwzięcia i pozyskanie większych środków. Burmistrz Grzegorz Gajewski rozmawiał z przedstawicielami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy twierdzą, że istnieje duże prawdopodobieństwo obecności templariuszy w pobliskim Ptkanowie. Poprzedni proboszcz z pobliskiego Ptkanowa, ksiądz kanonik Leszek Zajezierski rozpoczął badania archeologiczne związane z podziemiami odkrytymi pod kościołem i w jego obrębie. Obecny ksiądz proboszcz Rafał Golonka kontynuuje to dzieło.

– To była taka warownia zewnętrzna wysunięta przed gminą Opatów – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Gajewski. – Budowla wzniesiona ewidentnie z pomysłem obronnym, postawiona na wzgórzu. Jest tylko pytanie, czego miała bronić, bo w środku niczego nie ma. To jest zadanie dla historyków. Mam nadzieję, że rozpoczęte badania przyniosą odpowiedź. A jeśli rzeczywiście pojawiłyby się tam ślady templariuszy, to moglibyśmy i ten obiekt, i tę miejscowość włączyć do szlaku templariuszy Lipnik-Opatów- Ptkanów. To by nam pięknie rozwinęło region pod względem turystycznym.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Powiat ostrowiecki stawia na Andrzeja Dudę! Absolutny rekord w gminie Waśniów: 82,58% poparło obecnego prezydenta!

FAKTY

Miał być remontowany! Spłonął mu dach! [FOTO, VIDEO]

FAKTY

Pomimo skromnego budżetu w gminie Ćmielów udało się zrealizować wiele inwestycji!

FAKTY

Niech nasze serca biją jak najdłużej na tej pięknej Ziemi Prawęcina! Zniszczona kapliczka odzyskała dawny blask!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this