Znajdź nas na

GMINA BAŁTÓW

To będzie weekend z pszczołami w roli głównej! XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły tuż, tuż!

To będzie nie lada gratka dla pszczelarzy i miłośników pszczół, a także produktów pracy tych pożytecznych owadów. Już w najbliższy weekend (19-21 sierpnia) startuje Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Organizatorzy: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, Gmina Bałtów i Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej przygotowali mnóstwo atrakcji, jak targi pszczelarskie, konferencje, warsztaty rękodzielnicze, koncerty, a także rozstrzygnięcie konkursu „Pszczoły to nasze życie”, na który wpłynęło blisko 250 prac.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym jaką rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły nikogo przekonywać nie trzeba. Jak mawiał Albert Einstein „Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”. 11 dni po Wielkim Dniu Pszczół, święcie, które na stałe wpisało się w ekologiczny kalendarz Polaków, Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, Gmina Bałtów i Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej zapraszają na niezwykłe Świętokrzyskie Święto Pszczoły, które już trwale wpisało się w kalendarz imprez miłośników i hodowców tych pożytecznych owadów.

– Wszystko zaczęło się na przełomie lat 2007-2008, kiedy to Piotr Maj, ówczesny szef Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Św. zaczął rozmawiać o  reaktywowaniu Wojewódzkich Dni Pszczelarzy. Te rozmowy zbiegły się również z tym, że w 2008 roku Rejonowe Koło Pszczelarzy w Ostrowcu Św.  obchodziło 70-lecie swojego istnienia. Współpracowałem wówczas z LGD Wrzosowa Kraina, grupą partnerską z Przemkowa na Dolnym Śląsku, która organizowała Święto Miodu i Lasu. Byłem jednym z gości tego wydarzenia. To była świetna, nowoczesna impreza: artystyczno-wystawowo-edukacyjna. Rejonowe Koło w Ostrowcu Św. podchwyciło ten temat. I tak z Wojewódzkich Dni Pszczelarza narodziło się  Świętokrzyskie Święto Pszczoły, które nawiązuje również swoją nazwą do pomnika pszczoły w Kielcach – wspomina Jarosław Kuba, prezes Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”. 

Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że władze samorządowe podjęły się wówczas patrolowaniu tej imprezie, która odbywała się w Bałtowie i Ostrowcu Św. W organizację wydarzenia włączyło się wówczas Stowarzyszenie „Bałt”, a także grupa Partnerska „Krzemienny Krąg”. Impreza została wpisana w cykl Ogólnopolskich Dni Partnerstwa Lokalnego. Święto z roku na rok ewoluowało. Wychodziło poza granice samej branży pszczelarskiej. Rozkładało się na dwa działania: samo święto, gdzie obok wystawców prezentowane były miody, a także część konferencyjną i artystyczną. 

– Z roku na rok zataczyliśmy coraz większe horyzonty. W roku 2010 święto to stało się najważniejszą imprezą pszczelarską w Polsce. Mam nadzieję, że podobnie będzie w tym roku – mówi Jarosław Kuba. 

A tegoroczna, 15 już odsłona święta pszczoły zapowiada się imponująco. Wydarzenie rozpocznie się już w najbliższy piątek (19 sierpnia) o godzinie 13.00 na bałtowskiej Okręglicy. Tego samego dnia do godziny 17.00 odbywać się będą targi i wystawy sprzętu pszczelarskiego, a także produktów pszczelich. W Święcie uczestniczyć będą  pszczelarze z Ukrainy, Litwy, a być może także i z Węgier. 

– Co roku przyjeżdżają do nas Ukraińcy. Już w sobotę jedną z osób, która będzie miała swój wykład będzie będzie Irina Maslij z Instytutu Zootechniki w Charkowie. Oprócz niej w Zajeździe Przystocze z wykładami zaprezentują się: Jerzy Demetraki-Paleolog, Aneta Strachecka, Ewa Waś, Dariusz Teper, czy Małgorzata Wrzesień – wylicza Jarosław Kuba.

Zdobione ule pszczelarza z Dołów Biskupich – Władysława Gałki
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podczas nadchodzącego weekendu Bałtów odwiedzi około 55 wystawców. Tegoroczne święto będzie pod tym względem jednym z najliczniejszych w dotychczasowej historii.  na sobotę zaplanowano również występ Studia Piosenki Metro z Ostrowca Św., a także zespołu „No To gramy”. 

Podczas odbywających się w Bałtowie  targów będzie można zakupić sprzęt, czy akcesoria pszczelarskie, ale także produkty pochodzące z pracy pszczół.

– Zapraszamy wszystkich, także osoby, które nie są pszczelarzami. Obok części wystawienniczej, typowo branżowej, mamy dla miłośników i smakoszy produktów pszczelej pracy: miody, pyłki, propolisy, do tego stoiska z kwiatami i krzewami miododajnymi,  kosmetyki na bazie miodu, z przyprawami, czy ziołami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Od ubiegłego roku wydarzeniu towarzyszy też strefa warsztatowa, nawiązująca do rękodzielnictwa ginących zawodów. Nieodpłatnie będzie można uczestniczyć w warsztatach z wytwarzania figurek woskowych,  przygotować ciasteczka  miodowe o wdzięcznej nazwie „całuski”. Będą warsztaty zielarskie, związane z wytwarzanie naturalnych herbat, warsztaty tkackie, warsztaty nawiązujące do życia pszczół w kontekście krajobrazy świętokrzyskiego, czyli „pasiaki świętokrzyskie”. To wydarzenie idealne dla całych rodzin – wyjaśnia Jarosław Kuba.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Marzena Gołębiowska

Na niedzielę zaplanowano zaś Mszę Świętą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie (godzina 10.00), przemarsz pocztów sztandarowych na „Okręglicę”, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwa Regionów” (etap powiatowy), występ zespołu „Wianki znad Krępianki” ( godz. 12.45), występ Orkiestry Polowej Drużyn Strzeleckich.

Rozstrzygnięty zostanie również konkurs  (godz. 12.30 -13.00)„Pszczoły to nasze życie”, na który wpłynęło 241  prac. O 100 prac więcej niż przed rokiem. Przygotowano 33 nagrody dla zwycięzców  i dla szkół, które reprezentują. Wzorem roku ubiegłego będą nagrody związane z pszczołami: miody, książki o pszczołach, domki dla dzikich pszczół, bomby kwiatowe, a także gadżety związane z bałtowskim JuraParkiem – sponsorem strategicznym.   

Program uroczystości prezentujemy poniżej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Świętokrzyskie: Po zderzeniu dwóch ciężarówek zablokowana dk 79 Sandomierz – Zwoleń!

FAKTY

Samorządy Zakopanego i Ożarowa łączą siły: współpraca dla młodzieży, seniorów i kultury!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this