Znajdź nas na

FAKTY

Trwa rozbudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego! Znikną 72 drzewa kolidujące z inwestycją!

Rozpoczęła się rozbudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zniknie pełna dziur i kolein nawierzchnia drogi, w miejsce zapadniętego chodnika, pojawi się zupełnie nowy i bezpieczny. Niestety wycięte zostaną także 72 drzewa, które jak poinformował nas Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św., kolidują z inwestycją.

Trwa rozbudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

4 661 374,81 zł brutto, to koszt zadania pod nazwą „Rozbudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego” w ramach zadania inwestycyjnego „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Przebudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego”.  Zadanie sfinansowane zostało z budżetu państwa, środków własnych gminy oraz środków zewnętrznych w ramach rewitalizacji.  Plac budowy został przekazany wykonawcy 12 maja 2022 r. 

Ulica Eugeniusza Kwiatkowskiego wrzesień 2019
fot. Czytelnik

 Chodnik wzdłuż ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Ostrowcu Św., a także sama ulica, wymagały remontu od dłuższego czasu. O stanie nawierzchni ulicy, a także przebiegającego tuż przy niej chodnika, wiedzieli doskonale mieszkańcy, podróżujący tym traktem do pracy w zakładach rozlokowanych w dolnej części miasta, a także spacerowicze. 

Rok temu jeden z mieszkańców tej części miasta  żalili się nam, że nie raz idąc chodnikiem został ochlapany wodą przez przejeżdżające auto.  A to nie jedyny problem. Chodnik pełen był dziur i nierówności. O złamanie czy skręcenie nogi nie było  trudno. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Dziś na ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego trwają intensywne prace drogowe. Według informacji przekazanych przez Annę Niedbałę, sekretarza miasta Ostrowca Św., zakres zadania obejmuje: rozbiórkę istniejącej nawierzchni jezdni oraz chodnika, budowę nowej konstrukcji jezdni – kategoria ruchu KR3, budowę kanalizacji deszczowej i odwodnienia jezdni, przebudowę istniejącego i budowę odcinka nowego  oświetlenia ulicznego, budowę jednostronnego chodnika i odcinka chodnika dwustronnego, budowę zjazdów indywidualnych i  publicznych do posesji, budowę nowego łącznika ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego i ulicy Świętokrzyskiej, przebudowę kolizji z istniejącym uzbrojeniem podziemnym. Przebudowa obejmuje odcinek od skrzyżowania z Aleją Solidarności do skrzyżowania z ul. Ignacego Boernera.  

Ulica Eugeniusza Kwiatkowskiego
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Niestety podczas realizacji tej inwestycji „ucierpi” przyroda.  

–  W ramach inwestycji zostaną wycięte 72 drzewa kolidujące z inwestycją. Szczegółowy wykaz drzew znajduje się w elektronicznej wersji dokumentacji  projektowej dostępnej na stronie Urzędu Miasta Ostrowca Św. (…) – czytamy w odpowiedzi z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Ulica Eugeniusza Kwiatkowskiego, maj 2022 r.
for. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W dokumencie, do którego odesłała nas Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św. czytamy m.in: „ Teren objęty pracami zlokalizowany jest w południowo-środkowej części miasta o charakterze przemysłowym. W bezpośrednim sąsiedztwie przebudowywanej ulicy znajdują się obiekty przemysłowe, magazyny i składy materiałowe. Wzdłuż ulicy E. Kwiatkowskiego, po jej południowej stronie biegnie kanał deszczowy. W obrębie pasa drogowego i nie występuje naturalna szata roślinna. Zbiorowiska roślinne, jak i sama flora naczyniowa jest pochodzenia antropogenicznego. Drzewa rosnące wzdłuż ulicy to głównie wiązy i jesiony. Krzewy zlokalizowane są odcinkowo (po jednej stronie drogi) w formie pielęgnowanego żywopłotu. Drzewom w rejonie kanału burzowego towarzyszy roślinność ruderalna (wrotycz, cykoria podróżnik, nawłoć, przytulia) tworząca miejscami dosyć wysokie zarośla. Stan zdrowotny większości drzew objętych inwentaryzacją jest zadowalający. Niektóre wykazują posusz w koronie (od niewielkiego do dużego) oraz ubytki i rany pni (głównie drzewa starsze).  W przypadku ran starych, w których drzewo wokół uszkodzenia wykształciło już kalus, nie należy kształtować rany (nacinać kalusa). Kalus jest naturalną ochroną, tworzącą zdrową tkankę wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych. W przypadku dwóch drzew można mówić o postępującym zamieraniu. Drzewa nie wypuściły liści i wykazują oznaki powolnego rozkładu drewna.  W przypadku niektórych drzew można mówić o deformacji korony i zaburzonej statyce (przechylenie pni). W obrębie terenu opracowania zlokalizowano również 6 pni pozostawionych po wycince rosnących tu wcześniej drzew – czytamy w  Szczegółowej Inwentaryzacji Dendrologicznej, przygotowanej przez mgr inż. Dorotę Ciesielczuk.

Jak zwrócił nam uwagę jeden z czytelników, trwa okres lęgowy u ptaków. Czy zostało to wzięte pod uwagę podczas wycinki drzew?    

Trwa rozbudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
Trwa rozbudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this