Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Tusk proponuje 20-proc. podwyżki dla pracowników „budżetówki”!

Lider PO Donald Tusk postulował w poniedziałek w Starachowicach 20-procentową podwyżkę dla pracowników tzw. budżetówki, czyli służby zdrowia, oświaty, kultury oraz urzędników. W czasach, kiedy inflacja zbiera żniwo, musimy ratować duże grupy zawodowe – mówił.

Starachowice, 04.04.2022. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z nauczycielami w Starachowicach, 4 bm. Trwa wizyta przewodniczącego Donalda Tuska w województwie świętokrzyskim. (sko) PAP/Piotr Polak

Lider PO przebywa w poniedziałek w województwie świętokrzyskim. W Starachowicach spotkał się z parą nauczycieli. Później na konferencji prasowej, mówił o dramatycznej sytuacji całej sfery budżetowej, szczególnie w czasie panującej obecnie drożyzny i inflacji.

Donald Tusk zaznaczył, że Platforma postuluje 20-proc. podwyżkę dla pracowników sfery budżetowej: nauczycieli, pielęgniarek, pracowników kultury, urzędników. „Proponujemy rozwiązania, które mogą pozwolić przeżyć tym grupom zawodowym” – mówił Tusk.

Dodał, że 20-proc. podwyżka dla „budżetówki” to koszt rzędu 30 mld zł rocznie. „Ale równocześnie np. w przypadku pani Marty, te 20 proc. będzie oznaczało wreszcie niewielkie przekroczenie płacy minimalnej. Przy takiej drożyźnie, ludzie, których bazowe wynagrodzenie jest na poziomie płacy minimalnej, są w sytuacji dramatycznej. A to od nich będzie zależało, w jaki sposób Polki i Polacy przetrzymają ten trudny okres” – mówił Tusk.

Były premier zapowiedział, że jego rozmowy w województwie świętokrzyskim będą koncentrowały się właśnie wokół „uratowania dużych grup zawodowych, w czasach, kiedy inflacja zbiera żniwo”.

„Dane są druzgocące” – podkreślił lider PO. Wyjaśnił, że „w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zysk netto sektora bankowego to ponad 4 mld zł. Marże w przemyśle rafineryjnym podskoczyły o kilkaset procent (…), a ceny benzyny i ropy w Polsce są wywindowane pod sufit – mimo że nie ma żadnego powodu, bo ropa jest tańsza na rynkach światowych, niż miesiąc temu”. „To zestawienie: tyle, ile państwo łupi na różne sposoby – z ludźmi, którzy zarabiają niewiele ponad (pensję) minimalną po latach edukacji, przygotowywania do zawodu; z ludźmi, którzy muszą płacić stopy oprocentowanie kredytów w taki sposób, że to właściwie zabija marzenia o mieszkaniu czy remoncie – to są rzeczy, o których musimy pamiętać” – podkreślił.

Przewodniczący PO oświadczył też, że choć wszyscy jesteśmy przygnębieni i zrozpaczeni z powodu wojny w Ukrainie i rosyjskiego bestialstwa, to musimy pamiętać o tym, że w Polsce miliony ludzi mają „wielki ciężar do dźwignięcia”. „Pamiętając o tragedii ukraińskiej, potrzebie wsparcia Ukrainy i rozliczenia zbrodniarzy, musimy pamiętać, że w cieniu wojny, wielkich wydarzeń politycznych, mają miejsce codzienne małe, ale niezwykle przygnębiające dramaty polskich rodzin” – powiedział.

Donald Tusk spotka się w poniedziałek także z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego, Końskich i Kielc. (PAP)

wdz/ reb/ ann/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this