Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego w filmowym skrócie! Od dofinansowania na żłobki i kluby dziecięce, po galę Talentów Świętokrzyskich! [VIDEO]

Ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do gmin Morawica i Mirzec oraz do Sandomierza na tzw. „projekty żłobkowe”. W Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca prace w zakresie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województwa. Za nami XX Gala „Talenty Świętokrzyskie”. Nagrody i wyróżnienia dla najzdolniejszej młodzieży z regionu wręczyli przewodniczący Sejmiku, Andrzej Pruś oraz wicemarszałek Renata Janik.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do gmin Morawica i Mirzec oraz do Sandomierza na tzw. „projekty żłobkowe”. Ze wsparcia skorzysta blisko 200 osób. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach umowy na realizację przedsięwzięć podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik.

Gminy Morawica i Mirzec oraz Sandomierz otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 8.1.1 „Zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3”. Projekty zakładają utworzenie dwóch żłobków i jednego klubu dziecięcego łącznie dla 97 dzieci. Dzięki temu szansę na powrót do pracy zyska prawie 100 rodziców.

– Umowy te z jednej strony gwarantują opiekę najmłodszym mieszkańcom naszego regionu, z drugiej zaś dają szansę na powrót do pracy rodzicom. To bardzo ważne głównie z punku widzenia mam, które po długim okresie opieki nad dziećmi napotykają trudności w odnalezieniu się na rynku pracy – zaznaczyła wicemarszałek Renata Janik.

– Łączna wartość tych trzech projektów to blisko 4,5 mln zł. Ze wsparcia skorzysta blisko 200 osób z terenu województwa świętokrzyskiego – dodał wicemarszałek Andrzej Bętkowski.

Do gminy Morawica trafi ponad 2,5 mln zł. Dzięki tym środkom w istniejącym żłobku samorządowym powstaną dodatkowe pomieszczenia do zabaw oraz edukacji z wydzieloną przestrzenią na odpoczynek dla dzieci. Obok żłobka postanie plac zabaw. Oprócz podstawowej opieki, w placówce będą prowadzone zajęcia ruchowo-rytmiczne.

Utworzenie klubu dziecięcego w Tychowie Starym pozwoli na zapewnienie opieki dla 12 dzieci w wieku od 1 do 3 lat z gminy Mirzec. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wyremontowanie pomieszczeń i zakup atestowanych mebli, pomocy dydaktycznych i zabawek. Otrzymane środki pozwolą też na stworzenie placu zabaw oraz bieżące finansowanie działalności klubu.

Dofinansowanie niepublicznego przedszkola w Sandomierzu umożliwi przystosowanie pomieszczeń do prowadzenia profesjonalnej opieki nad małymi dzieci. Powstanie między innymi kuchnia, dwie sale zostaną wyposażone w atestowane meble i zabawki dla dzieci. Obok żłobka powstanie bezpieczny plac zabaw.

Okres realizacji projektu w Sandomierzu obejmuje jeden rok, w przypadku gminy Morawica i Mirzec będzie to dwa lata.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca prace w zakresie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województwa.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Z udziałem przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia oraz członka Zarządu Województwa Marka Jońcy odbyło się posiedzenia Komisji Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Obradujący pod przewodnictwem Artura Konarskiego, członkowie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska omówili aktualny stan w zakresie szacowania strat w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w bieżącym roku. – Wnioski o odszkodowania za straty spowodowane tegoroczną suszą, rolnicy mogą składać do 15 listopada. Na 2450 złożonych wniosków 80 procent jest do poprawy ze względu na błędy formalne. Na dzisiejszej Komisji dyskutowaliśmy na temat możliwości wydłużenia terminu składania wniosków oraz procedury szacowania szkód, która powinna zostać uproszczona – zaznaczył Artur Konarski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Uczniowie SP nr 28 w Kielcach spotkali się z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, który opowiadał o szanowaniu dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego regionu.

Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Centrum Produkcyjne Pneumatyki Prema podpisały umowę, dzięki której do oferty Premy zostanie wprowadzony nowy produkt. – To osiągnięcie jest efektem współpracy świata nauki ze światem przemysłu – podkreślała Renata Janik, wicemarszałek województwa.

Zawarta umowa jest efektem porozumienia podpisanego pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii i Premą 12 września br. – Zostaną wprowadzone konkretne rozwiązania technologiczne, które z jednej strony pozwolą wykorzystać doświadczenie i wiedzę świętokrzyskich naukowców, a z drugiej umożliwią wdrożenie nowoczesnych rozwiązań – zaznacza Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Centrum  Produkcyjne Pneumatyki opracują wspólnie technologię, która umożliwi zwiększenie gamy produktów oferowanych przez kielecką Premę. Będą to nowoczesne układy elektroniczne, pozwalające na rozszerzenie możliwości zaworów pneumatycznych. – Zawór, który wydaje się niepozorną częścią, tak naprawdę znajduje się w większości urządzeń – samochodach, autobusach, przemyśle ciężkim. Unowocześnienie istniejącej linii produktów przez wprowadzenie układów mikroprocesorowych, pozwoli wskoczyć na wyższy poziom – tłumaczy Paweł Łaski, prezes ŚCIiTT.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W ramach projektu „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze” wicemarszałek Renata Janik oraz przedstawiciele Policji i Allegro opowiadali uczniom kieleckich szkół o bezpiecznych zakupach w sieci.

Od 4 do 8 listopada w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonariusze policji wspólnie z pracownikami spółki Allegro.pl. realizując projekt „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze” przeprowadzają spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznych zakupów w sieci. Gościem spotkań z uczniami, które odbyły się dziś w Kielcach była wicemarszałek Renata Janik.

Projekt „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze” realizowany jest wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Allegro.pl. Do tegorocznej dziewiątej edycji projektu zgłosiło się 16 szkół z województwa świętokrzyskiego.

– Dziękuję wszystkim uczniom oraz dyrekcji szkół za udział w kolejnej edycji projektu. To projekt szczególnie ważny ponieważ porusza zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci, z której korzystamy coraz więcej i częściej. Mam nadzieję, że to co dziś usłyszycie pomoże wam bardziej świadomie i odpowiedzialnie poruszać się po ulubionych portalach i aplikacjach – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Głównym celem cyklu spotkań jest kształtowanie świadomości młodzieży w zakresie zagrożeń związanych m. in. z dokonywaniem bezpiecznych zakupów w sieci, kradzieżą tożsamości oraz cyberprzestępczością.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Górnictwo i hutnictwo Staropolskiego Okręgu Przemysłowego  w okresie przemian (1870-1914)” to tytuł konferencji, która odbyła się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z okazji 120. rocznicy oddania do użytku Zakładu Wielkopiecowego. Gościem wydarzenia był marszałek Andrzej Bętkowski.

Konferencja była zorganizowana z okazji 120. rocznicy oddania do użytku Zakładu Wielkopiecowego w Starachowicach, którego uroczyste poświęcenie miało miejsce 9 listopada 1899 roku.  Kompleks pozostawał czynny do marca 1968 roku, zaś jeszcze dwa lata wcześniej został on wpisany do rejestru zabytków. Obecnie stanowi podstawowy zespół obiektów składających się na wystawę stałą na otwartym powietrzu, którą prezentuje Muzeum Przyrody i Techniki.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Odbyła się XX Gala „Talenty Świętokrzyskie”. Nagrody i wyróżnienia dla najzdolniejszej młodzieży z regionu wręczyli przewodniczący Sejmiku, Andrzej Pruś oraz wicemarszałek Renata Janik.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this