Znajdź nas na

FAKTY

Tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w filmowym skrócie! [VIDEO]

Od posiedzenia Zespołu Świętokrzyskiego 2030+ po rozbudowę oczyszczalni ścieków w Sobkowie. Tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w filmowym skrócie!

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Świętokrzyskiego 2030+ ds. opracowania Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.

W spotkaniu, które odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk, m.in. samorządowcy, przedsiębiorcy oraz reprezentanci organizacji pozarządowych i uczelni wyższych. Jednym z gości był prezes zarządu Głównego Urzędu Miar – Radosław Wiśniewski, który zapoznał zgromadzonych z obecnym stanem prac nad utworzeniem w Kielcach nowoczesnego kampusu laboratoryjnego. W grudniu inwestycja powinna otrzymać pozwolenie na budowę, zaraz potem zostanie ogłoszony przetarg na jej realizację. Zgodnie z planami pierwsze laboratoria mają ruszyć w 2023 r. To ogromne przedsięwzięcie, współfinansowane ze środków unijnych i realizowanie przez GUM wspólnie z Politechniką Świętokrzyską, doskonale wpisuje się cele strategiczne opracowywanej właśnie Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Temu dokumentowi oraz wynikom niedawnych warsztatów grup roboczych, opracowujących strategię, poświęcone było poniedziałkowe spotkanie.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. Marii Majewskiej rozpoczął swoją działalność pierwszego września 2009 roku. Placówka mieści się przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach i jest ośrodkiem dziennej pomocy dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat, dotkniętych upośledzeniem umysłowym.

– Renoma ośrodka zbudowana jest na bardzo mocnych fundamentach – wysokich kompetencjach, profesjonalizmie, zaangażowaniu pracowników, ale przede wszystkim bogatej ofercie edukacyjnej i terapeutycznej – zaznaczyła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda.

Gratulacje oraz słowa uznania za pracę całego zespołu przekazała także wicemarszałek Renata Janik.

– Dziękuję za waszą aktywność i determinację w pracy na rzecz drugiej osoby – kochanej, ale bardzo potrzebującej. Dziękuję również wspaniałym rodzicom. Swoją troską i zaangażowaniem każdego dnia walczycie o lepszą przyszłość dla swoich dzieci –  podkreśliła.

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współpracujących z ośrodkiem oraz jego zasłużeni pracownicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki. Symboliczne serca odebrali między innymi senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Renata Janik, wojewoda Zbigniew Koniusz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Henryk Milcarz oraz przedstawiciele MOPR i PFRON.

– OREW to miejsce, które kilkanaście lat temu było niewyobrażalne, a dziś jednoczy, daje szansę i nadzieję – podsumował senator Krzysztof Słoń.

Organem założycielskim placówki jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.


fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podpisano umowy na unijne dofinansowanie czterech projektów społecznych. Łącznie to ponad 3,4 miliona złotych na nowe miejsca w żłobkach, klubach seniora i świetlicach środowiskowych.

Muzeum Narodowe w Kielcach przedstawiło plany na najbliższe tygodnie. 26 listopada odbędzie się konferencja – Muzeoterapia oraz otwarcie wystawy Strach;

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego uczestniczył w forum wójtów, burmistrzów i prezydentów Małopolski, które odbyło się w Solcu Zdroju;

W ramach przypadającego 21 listopada, Światowego Dnia Rzucania Palenia, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji, porad i badań.

Ponad 800 świętokrzyskich uczniów wzięło udział w 7. Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Gościem gali podsumowującej rywalizację był marszałek Andrzej Bętkowski. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w Kielcach.

Dyktando Niepodległościowe to projekt edukacyjny, w ramach którego tradycyjna rywalizacja staje się okazją do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Organizatorami konkursu są: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie.

W tym roku w dyktandzie udział wzięło sześć województw. Po raz pierwszy wśród piszących byli uczniowie z województwa świętokrzyskiego. Partnerem i koordynatorem wydarzenia w regionie był Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Cieszę się, że młodzież szkolna świętokrzyskich szkół tak licznie wzięła udział w siódmej edycji dyktanda. Gratuluję wszystkim laureatom i wyróżnionym, za to, że wykazali się nie tylko umiejętnościami ortograficznymi, ale również znajomością historii naszego państwa. Dziękuję organizatorom i nauczycielom za zaangażowanie oraz gospodarzowi tego miejsca Rafałowi Nowakowi, dyrektorowi Wzgórza Zamkowego, że finał konkursu odbywa się właśnie tutaj – podkreślał marszałek Andrzej Bętkowski.

Spośród 156 finalistów wyłoniono 24 laureatów i 20 wyróżnionych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W Sobkowie oddano do użytku rozbudowaną oczyszczalnię ścieków. Inwestycja została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;

Rozbudowa oczyszczalni ścieków została zrealizowana w ramach projektu pn. “Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Sobków”. Został on objęty wparciem finansowym w wyniku konkursu w ramach działania “Gospodarka wodno-ściekowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Wartość całego projektu wyniosła ponad 6 mln zł, wysokość dofinansowania ze środków RPO to blisko 3 800 tys. zł, co stanowi 80 procent wartości wydatków kwalifikowanych. Wykonawcą prac dotyczących rozbudowy i modernizacji obiektu była firma Stalbudom z Warszawy.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W ramach Dni Ekonomii Społecznej studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej wzięli udział w debacie oksfordzkiej nt, rozwoju ekonomii społecznej w regionie.

https://www.facebook.com/naostro.info/videos/2483131371911765/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Nagrody Starosty Ostrowieckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2024 roku przyznane! Kto je otrzyma?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this