Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego pobiegną tropem wilczym

3 marca po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”, w którym oprócz ostrowczan pobiegną także zawodnicy z całej Polski. Szczegóły organizacyjne, a także informacje o imprezach towarzyszących – były głównymi tematami konferencji prasowej, zorganizowanej 31 stycznia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Bohaterem ostrowieckiego biegu będzie generał Antoni Heda ps. „Szary”, dowódca oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, w okresie powojennym formacji niepodległościowych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Działał głównie na terenie okręgu kieleckiego i radomskiego. Uchwałą Rady Miejskiej Ostrowca Świętokrzyskiego został 17 marca 1995 roku, honorowym obywatelem Ostrowca Św.

– Gdy powstał zamysł, aby zorganizować ten bieg w naszym mieście, razem z Panią dyrektor Anną Trojanowską, z Panem dyrektorem Rafałem Dytkowskim, z Panią dyrektor Grażyną Maj, zastanawialiśmy się jak ten bieg przełożyć na młodzież. Jak zachęcić młodzież do uczestnictwa w tym wydarzeniu, aby mogła także czerpać wiedzę o autorytetach. Organizacja tego biegu jest związana z promocją bohaterów, znanych społecznościom lokalnym – mówił Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Ideą Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Wydarzenie ma też za zadanie propagować wiedzę z zakresu historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla osób w różnym wieku – tłumaczyła Monika Garbacka, prezes Stowarzyszenie Szkoła Mistrzów na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, współorganizator imprezy. Ogólnopolskim organizatorem VII edycji projektu ‘Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Bieg odbędzie się 3 marca 2019 r. (niedziela) w Ostrowcu Świętokrzyskim, na terenie kompleksu leśnego w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin. Rozpocznie się o godzinie 12.00 bez względu na warunki atmosferyczne. Wśród uczestników pojawią się także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, którzy bardzo chętnie włączają się w takie akcje i wydarzenia sportowe na terenie miasta i powiatu ostrowieckiego. Jak podkreślała Anna Trojanowska, ideą szkoły jest łączenie przyjemnego z pożytecznym, w tym wypadku nauki historii ze zdrowym i aktywnym trybem życia.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Symboliczne 1963 metry

– Uczestnicy pobiegną na dwóch dystansach 10 km terenami leśnymi oraz 1963 metrów trasą asfaltową. Długość trasy na dystansie 1963 m, wskazuje na rok, w którym w walce zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek”. Start dla obu dystansów będzie się znajdować na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski (parking przed leśniczówką obok Parku Linowego) – mówiła Monika Garbacka.

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą biegi, otrzymają pamiątkowy medal. W biegu 1963 metrów i 10 km zdobywcy miejsc I – III w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn, otrzymają puchary.

Przygotowanych jest 230 pakietów. Do tej pory zarejestrowało się 95 osób.

W konferencji uczestniczyli: Anna Trojanowska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Rafał Dytkowski – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Monika Garbacka – prezes Stowarzyszenie Szkoła Mistrzów na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, pułkownikowi Jarosław Molisak – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, ppłk Artur Gołębiowski – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sandomierzu, pułkownik Paweł Chabielski – komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, płk Artur Barański, Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk. Paweł Czajkowski – Dowódca 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, podpułkownik Piotr Gadomski – zastępca dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kapitan Krzysztof Oszczudłowski z 3 Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, Adam Podsiadło, nadleśniczy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Mariusz Łata – Naczelnik Wydziału Edukacji Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.


Więcej informacji na stronie

https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=4404

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this