Znajdź nas na

FAKTY

W Ćmielowie startuje pilotażowy program refundacji leków! To jedna z obietnic wyborczych burmistrz Joanny Suski!

Niepełnosprawni lub długotrwale i przewlekle chorzy mieszkańcy gminy Ćmielów, mimo iż często utrzymują się z emerytur lub rent, mieli dotychczas utrudniony dostęp do świadczeń pomocy społecznej, gdyż ich dochody przekraczały podstawowe kryteria określone w ustawie o pomocy społecznej. Dzięki pilotażowemu programowi osłonowemu, zaproponowanemu przez Joanne Suskę, burmistrz Ćmielowa, zaakceptowanego przez lokalnych radnych – do końca bieżącego roku będą mogli skorzystać z refundacji. Na ten cel gmina przeznaczyła 18 tysięcy zł.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, chcę dzisiaj państwu przedstawić taki program pilotażowy, który będzie obowiązywał do 2019 roku, a ma on swoje umocowanie prawne, jeśli chodzi właśnie o ustawę o pomocy społecznej, gdyż na podstawie jednego z artykułów tej ustawy jest możliwość wprowadzenia takiego programu osłonowego, który będzie polegał na tym, że zwiększy się dostępność do wsparcia systemu pomocy społecznej dla osób, które nie spełniają wymogów ustawy o dostępie do pomocy społecznej. W świetle tej ustawy dochód 701 zł netto dla osoby samotnie gospodarującej, gdy taka osoba przekroczy, nie ma możliwości korzystania z pomocy społecznej i 528 zł netto dla osoby żyjącej w rodzinie. Dlatego osoby niepełnosprawne, długotrwale i przewlekle chorzy mieszkańcy gminy Ćmielów, pomimo iż często utrzymują się z emerytur lub rent, to mają jednak utrudniony dostęp do świadczeń pomocy społecznej, gdyż ich dochody przekraczają te podstawowe kryteria dochodowe – tłumaczyła podczas sesji Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Jak podkreślała Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. program przeznaczony jest dla mieszkańców gminy Ćmielów, których dochody są niewielkie, a którzy mają problemy zdrowotne.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W przypadku, gdy nie mają wysokich dochodów mogą zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w celu ubiegania się o ten program lekowy. Tak jak już podczas sesji powiedziałam, jest to program adresowany przede wszystkim dla tych osób, które nie korzystały ze wsparcia OPS-u przez poprzednie lata. W chwili obecnej ze względu na niskie kryteria dochodowe ustawy o pomocy społecznej, tutaj kryteria są podwyższone do 250 procent kryterium dochodowego, czyli dla osoby samotnie gospodarującej, to jest 1752, 50, natomiast dla rodziny 1320 zł – mówiła Joanna Borkowska.

Przypomina także, że gmina Ćmielów na dzień 31 grudnia 2018 roku liczyła 7 345 mieszkańców, z czego większość to mieszkańcy stali – 7219, a 126 – czasowi. W 2018 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Ćmielowie objął świadczeniami pomocy społecznej 596 osób. Wśród powodów przyznawania pomocy najczęściej występowały: ubóstwo – 427 osób, bezrobocie – 401 osób, długotrwała lub ciężka choroba – 211 osób, niepełnosprawność – 163 osoby. Możliwość korzystania z szerokiego wachlarza świadczeń przewidzianych ustawą o pomocy społecznej miały osoby i rodziny, których dochód nie przekroczył kryterium ustawowego kwalifikującego do pomocy społecznej. Zasiłek celowy specjalny przyznany został 9 świadczeniobiorcom, którym dochód przekraczał kryterium dochodowe kwalifikujące do świadczeń pomocy społecznej
z powodu obciążenia budżetu domowego znacznymi kosztami leczenia. Pomoc finansowa była przyznawana na podstawie wywiadów środowiskowych, przeprowadzonych przez pracowników socjalnych u wszystkich osób i rodzin.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W bieżącym roku przyznaliśmy 30 takich zasiłków celowych specjalnych, adresowanych dla osób, które te kryteria przekraczają. Poza tym wspieraliśmy się programie żywnościowym na 2018 r. Tam mieliśmy 800 osób z terenu gminy dożywianych w ramach tych darów żywnościowych. 396 osób to były osoby z kryterium dochodowym do 200 procent, więc to dało nam pomysł na to, żeby te kryteria były jeszcze wyższe, aniżeli te 200 procent – wyjaśnia Joanna Borkowska.

Mieszkańcy wnioski o skorzystanie z programu mogą składać w trzech terminach: do 20 października, 5 listopada i 5 grudnia.

– W tym terminie do 20 października nie dołączamy kserokopii recept, gdyż byłoby to czasami niemożliwe, bo już leki zostały dawno wykupione. Dołączamy zaświadczenie o dochodach, kserokopie ewentualnych recept plus oryginały faktur za leczenie, za wykupione leki za ostatni kwartał: lipiec, sierpień i wrzesień. Później analogicznie będzie to wyglądało podobnie w listopadzie i grudniu, czyli w listopadzie: składamy zaświadczenie o dochodach za październik, plus kserokopie recept, plus oryginały faktur za leczenie za sierpień, wrzesień i październik. Taka sama sytuacja będzie miała w grudniu. Liczymy na to, że program przyniesie owocne efekty, zwłaszcza, że mamy społeczeństwo, które się starzeje. Mamy wśród swoich podopiecznych sporą grupę osób w wieku senioralnym, których dochody nie wystarczają na zakup pełnego leczenia. Maksymalnie, kwotę, którą możemy dofinansować do zakupu leków w danym roku jest to 500 zł dla osoby lub rodziny, pokrywamy 60 procent wartości zakupionych leków – dodaje kierownik OPS-u.

Finansowane będą leki recepturowe, w wyjątkowych przypadkach finansowany jest też zakup suplementacji np. w przypadku chemioterapii czy radioterapii.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Świętokrzyski PiS zdystansował konkurencję! Magdalena Zieleń: Byłoby fantastycznie, gdyby Ostrowiec Św. miał dwóch posłów!

FAKTY

Podziel się maskotkami z dziećmi chorymi na nowotwory! Ich zbiórkę prowadzi ćmielowski dom kultury!

FAKTY

Świętokrzyskie Nagrody Kultury Rozdane! Wiemy, kogo doceniła kapituła!

FAKTY

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało nam rację! Jak zachowa się ostrowiecki urząd miasta?

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this