Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W gminie Kunów stawiają na profilaktykę! Lech Łodej: Warto propagować zdrowy styl życia!

Przez pięć dni roboczych mieszkańcy z terenu gminy Kunów mieli okazję na bezpłatne badania profilaktyczne. Organizatorem akcji, już po raz drugi było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim. – W natłoku codziennych spraw często zapominamy o sobie i odkładamy na później profilaktykę zdrowotną. Dzięki takim akcjom mieszkańcy mają możliwość zbadania swojego stanu zdrowia w miejscu zamieszkania – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Badania prowadzone były od 1 do 7 października przez pięć dni roboczych, na terenie gminy Kunów, a konkretnie w miejscowościach: Kunowie, Bukowiu, Janiku, Dołach Buskupich i Nietulisku Punkty badań przyjmowały interesantów w godzinach 7.30 – 10.00 (zgodnie z harmonogramem). W badaniach mogli wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy z terenu całej gminy Kunów.

To efekt współpracy, jaką kilka lat temu Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, nawiązał z księdzem Pawłem Aniołem ze Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Św.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Propozycja tego typu badań wyszła od księdza Pawła Anioła. I tak od kilku już lak ta współpraca pomiędzy nami układa się wzorowo. Staramy się sobie pomagać. Mieszkańcy są żywo zainteresowani profilaktyką. Dopytywali mnie czy i w tym roku taką akcję zorganizujemy. Mamy już pomysł na kolejne badania w szerszym zakresie, ale to na razie przyszłość. Współpracą możemy wspólnie wiele osiągnąć – dodaje Lech Łodej, który podczas ostatniego dnia badań odwiedził punkt badań w Nietulisku Dużym. Podziękował osobom prowadzącym badania za zorganizowanie akcji oraz złożył na ich ręce bukiet kwiatów.

– W natłoku codziennych spraw często zapominamy o sobie i odkładamy na później profilaktykę zdrowotną. Dzięki takim akcjom umożliwiamy zbadanie swojego stanu zdrowia w miejscu zamieszkania, bez konieczności dojazdu oraz bez czekania na odległy termin – wyjaśnia burmistrz.

Ważne jest także to, że nikt nie został odesłany z kwitkiem, każda osoba, która w dniu prowadzenia badań przyszła, aby wziąć udział w akcji, została zbadana.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Badania RTG, ciśnienia, poziomu cukru, morfologii, bądź badaniu na prostatę (PSA) cieszyły się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców.

Lech Łodej przypomina także, że podczas pierwszej edycji badań, po jednego z mieszkańców, ze zbyt wysokim ciśnieniem, przyjechała karetka.

– Ta osoba miała rzeczywiście bardzo wysokie ciśnienie i nie wiadomo, czy właśnie dzięki tej profilaktyce nie uratowaliśmy jej życia. Podczas badań, na prostatę, okazało się z kolei, że część mężczyzn ma nieprawidłowe wyniki. Dzięki temu, że szybko to wykryli, mogli podjąć dalsze leczenie. Profilaktyka jest bezcenna i ratuje życie. Musimy propagować zdrowy styl życia, aby dbać o siebie. Nawet jeśli się dobrze czujemy, to nic to nie oznacza. Są takie rodzaje chorób, które nie dają żadnych symptomów, a gdy okaże się, że na nie cierpimy, na leczenie może już być niestety zbyt późno – przestrzega Lech Łodej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Radni KWW Jarosława Górczyńskiego zagłosowali za podwyżką opłat za śmieci! Pomyłka radnego PiS i brak prezydenta na sali!

FAKTY

Od wspólnego świętowania niepodległości, po misję Apollo. Tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego w filmowym skrócie! [VIDEO]

FAKTY

Zaginął ostrowczanin! Policja prosi o pomoc!

FAKTY

Wiceprezydent przeprasza za błędy ortograficzne!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this