Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W Kunowie powstaje Miasteczko Ruchu Drogowego!

Skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ronda, a także pionowe znaki drogowe na stałe zamontowane w podłożu czy zdalnie sterowany sygnalizator świetlny – tak będzie wyglądało Miasteczko Ruchu Drogowego, które już wkrótce powstanie na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. Ten świetny sposób nauki przez zabawę finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Źródło: Fb Lech Łodej

Zarówno Lech Łodej, burmistrz Kunowa, jak i Michał Piechota, Inspektor ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego cieszą się, że inwestycja powstaje właśnie w powiecie ostrowieckim w gminie Kunów.

– Miasteczko będzie służyć przede wszystkim uczniom Szkoły w Kunowie. Do tej placówki uczęszcza ponad 400 uczniów, część z nich dojeżdża do szkoły na rowerze. Także każdego roku dla dzieci uczących się tu, organizowane są zajęcia oraz egzaminy na kartę rowerową. Miasteczko pozwoli na doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze, a przede wszystkim pomoże popularyzować bezpieczeństwo poruszania się już w prawdziwym ruchu drogowym. Z miasteczka będą także korzystać uczniowie innych szkół z Gminy Kunów oraz wszystkie dzieci zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji, a co za tym idzie własnego bezpieczeństwa podczas korzystania z dróg publicznych – tłumaczy Michał Piechota.

Źródło: FB Lech Łodej

Dlatego tak ważne jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnych zachowań na drodze już od najmłodszych lat, a służą temu takie obiekty jak miasteczka ruchu drogowego.

Koszt kunowskiego Miasteczka Ruchu Drogowego, to 21 tysięcy złotych.

– Mówimy tu o przygotowaniu oraz wykonaniu oznakowania poziomego (czyli malowanie skrzyżowań, przejść dla pieszych, rond) a także wykonaniu i zamontowaniu oznakowania pionowego, w skład którego wchodzą różne znaki drogowe na stałe zamontowane w podłożu oraz zdalnie sterowany sygnalizator świetlny – wylicza inspektor ds. BRD.

Źródło: FB Lech Łodej

Po stronie Szkoły oraz Gminy Kunów leżało przygotowanie placu oraz jego podłoża, tak by można było na nim rozpocząć budowę miasteczka. W 2017 roku gmina wykonała te niezbędne prace, które w sumie kosztowały 36 900 zł.

– Taka inwestycja była bardzo potrzebna w Kunowie. To drugie w naszym powiecie Miasteczka Ruchu Drogowego. Z tego co wiem tego typu atrakcje, łączące przyjemne z pożytecznym, cieszą się większą popularnością niż place zabaw. Jeśli weźmiemy do tego ten cel szkoleniowo-edukacyjny, to zdamy sobie sprawę jak ważna jest to inwestycja. Podnoszenie świadomości bezpieczeństwa, znajomości przepisów ruchu drogowego, to są rzeczy bezcenne. Cieszymy się, że udało nam się ten asfalt pod miasteczko wykonać, a dziś z niecierpliwością oczekujemy zakończenia prac – podsumowuje Lech Łodej, burmistrz Kunowa.

– W Uchwale podjętej przez WRBRD w sprawie wydatków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach na poprawę BRD w 2019 r są zabezpieczone środki na jeszcze jedno takie Miasteczko Ruchu Drogowego na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego – wyjaśnia Michał Piechota.

Miasteczko Ruchu Drogowego w Kunowie powinno zacząć funkcjonować wraz z początkiem roku szkolnego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this