Znajdź nas na

FAKTY

W Ostrowcu Św. mieszkańcy maseczki otrzymają do skrzynek na listy!

Od dziś, 16 kwietnia, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik lub chustę. Zabezpieczenie to ma stanowić zaporę przed koronawirusem, a osoby przechodzące chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie narażać na zakażenie innych. Idąc za przykładem gmin z powiatu ostrowieckiego, także w Ostrowcu Św. mieszkańcy otrzymają bawełniane maseczki wielorazowego użytku. – Koperty z maseczkami, od jutra będą roznosić dobrze zabezpieczeni pracownicy ZUM-u – poinformował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

fot. Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Jak przypomina Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. każda osoba w miejscu publicznym od dziś musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

– Mając na uwadze obowiązujący od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (za pomocą maseczki, lub szalów, szalików) podjąłem decyzję o zamówieniu uszycia w lokalnych firmach szwalniczych, bawełnianych maseczek ochronnych, dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – poinformował dziś Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

Maseczki, które otrzymają ostrowczanie wykonane są z bawełny, można z nich zatem korzystać wielokrotnie, pod warunkiem, że są odpowiednio użytkowane.   

– Uważam, że nawet gdy już minie obowiązek ich noszenia, to moda, co warto zaznaczyć bardzo rozsądna, zostanie z nami na lata. Co zresztą jest obserwowane w krajach azjatyckich, które jak pamiętamy z niebezpiecznymi dla ludzi wirusami (np. ptasią grypą) z rodziny SARS zmagają się od lat. W tych krajach wiele osób nosi maseczki nawet bez przymusu ich noszenia – wyjaśnia prezydent.

Koperty z maseczkami, od jutra będą roznosić dobrze zabezpieczeni pracownicy ZUM-u. Prezydent apeluje o ułatwienie im pracy i otwieranie drzwi przez domofon. Będą roznoszone w tym i przyszłym tygodniu. 

– Jest to bardzo dużo pracy, zwłaszcza chcąc zachować względy bezpieczeństwa, dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość – apeluje prezydent.

Maseczki pochodzą z różnych ostrowieckich szwalni dlatego będą różnić się od siebie fasonem. To co je łączy to to, że będą czarnego koloru i wykonane zostaną  z bawełny. Ważny jest sposób konserwacji maseczek wielorazowego użytku. Należy dezynfekować je w temperaturze 60 stopni, a następnie przeprasować żelazkiem. 

fot. Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

W kopercie znajdzie się także broszura z nr. telefonów do Sanepidu, Urzędu, Straży Miejskiej, Zarządzania kryzysowego, MOPSU. Znajdzie się także informacja o pomocy gospodarczej dla przedsiębiorców, dezynfekcji miejsc publicznych na terenie miasta oraz o tym  jak prawidłowo zakładać maseczkę i ją dezynfekować.

– Na kopercie, która będzie do mieszkańców dostarczana, znajduje się tylko adres, piktogram i numer, który oznacza ile maseczek powinno być w środku. Nie ma imienia i nazwiska.  Liczba maseczek odpowiada liczbie osób zgłoszonych na deklaracji śmieciowej pod konkretny adres – informuje Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św.

Przypomnijmy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się: w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.), w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.).

Nie masz obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że obsługujesz klientów zewnętrznych. w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach), w sklepach i na targowiskach, w punktach usługowych, na klatkach schodowych, w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.

Wprowadzono  kilka wyjątków od obowiązku noszenia maseczek. Wśród nich znajdują się: dzieci do 4 lat, osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4, pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych (osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!),  kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną, duchowni sprawujący obrzędy religijne, rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie, żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this