Znajdź nas na

FAKTY

W Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie Rada Seniorów? Karol Wójcik: Chcemy tym ludziom oddać głos!

Mają olbrzymie doświadczenie, mnóstwo pomysłów, a także chęć do działania na rzecz lokalnej społeczności. Ostrowieccy seniorzy, bo o nich mowa, nie chcą siedzieć w domach, tylko zmieniać na lepsze otoczenie, w którym żyją. Pomóc może im w tym powołanie Ostrowieckiej Rady Seniorów. To inicjatywa Klubu Radnych Ruchu Marka Materka: Karola Wójcika, Marcina Marca i Włodzimierza Steca.

Od lewej: Włodzimierz Stec, Bogumił Rup i Karol Wójcik fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Rady Seniorów stanowią głos doradczy i konsultacyjny dla organów władzy lokalnej. Seniorzy są również inicjatorami wielu działań nie tylko na rzecz własnego środowiska, ale i społeczności lokalnej. Nowelizacja przepisów ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego wprowadziła przepis, zgodnie z którym rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa są zobowiązane do utworzenia rady seniorów, jeśli z wnioskiem wystąpi określona liczba osób. I tak w gminie do 20 000 mieszkańców niezbędnych jest co najmniej 50 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat; w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 100 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat. Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.

Pomysł na utworzenie Ostrowieckiej Rady Seniorów mają radni miejscy z Klubu Radnych Ruchu Marka Materka.  

– Chcemy, aby partycypacja mieszkańców miasta w podejmowaniu decyzji była większa. Pierwsza rzecz, która warta jest wspomnienia, to  fakt, że powołaliśmy „do życia” Młodzieżową Radę Miasta.  Mamy nadzieję, że młodzież dzięki temu będzie miała wpływ na to, co się w naszym mieście dzieje. Drugim filarem partycypacji  jest środowisko ostrowieckich seniorów, które w naszym mieście jest duże. Uważamy, że w wielu sprawach dotyczących miasta, uwagi seniorów są trafne, słuszne, warte tego,  żeby przekuć je w rzeczywistość – mówi Karol Wójcik ostrowiecki radny miejski z Klubu Radnych Ruchu Marka Materka. Dodaje, że stąd też zrodził się pomysł, aby także w Ostrowcu Św. utworzyć Ostrowiecką Radę Seniorów. 

Radny przypomina, że środowisko seniorów jest dziś niezwykle aktywne. Są to ludzie z ogromnym doświadczeniem, którzy pełnili różne, często wysokie funkcje w przestrzeni publicznej. 

– Ich spojrzenie na Ostrowiec Św. jest bardzo „trzeźwe”. Chcemy tym ludziom oddać głos – podkreśla Karol Wójcik. Przyznaje, że aktualnie wraz z radnymi ze swojego Klubu inicjuje działania, które mają zmierzać do tego, aby także i w Ostrowcu Św. taka rada powstała. Zaznacza, że w Polsce funkcjonują ok. 350 rad seniorów, których aktywność jest zróżnicowana. 

– Te rady w różnych miejscach bardzo różnie funkcjonują. Patrzyliśmy także tutaj lokalnie na rady seniorów m.in. na Radę Seniorów ze Starachowic, która zainicjowała pierwsze Świętokrzyskie Forum Rad Seniorów, na które również się wybieramy, aby posłuchać jak tego typu rady funkcjonują, jakie są ich sugestie, jakie rozwiązania przyjmować, żeby seniorzy mogli jak najszerzej pracować na rzecz miasta – tłumaczy Karol Wójcik.  Dodaje, że zasady funkcjonowania Ostrowieckiej Rady Seniorów znajdą się w statucie, który aktualnie jest opracowywany. Przy jego tworzeniu pod uwagę brane będą opinie seniorów.

 

Od lewej: Włodzimierz Stec, Bogumił Rup i Karol Wójcik
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Bogumił Rup, przedstawiciel ostrowiecki seniorów uważa, że Rada Seniorów, która funkcjonowałaby na terenie Ostrowca Św., to świetny pomysł, zwłaszcza w aspekcie starzejącego się środowiska.

– Jesteśmy coraz większym przedstawicielem wspólnoty samorządowej. Z chwilą powstania Ustawy o samorządzie mieszkańcy z mocy prawa są wspólnotą samorządową, a w ich gronie są starsi ludzie. Przechodząc na emeryturę, przestając pracować, starsze osoby mają świadomość, że „budowali to miasto” i chcą wiedzieć  w jakim zakresie zmierza jego rozwój. Możliwość stworzenia takiej rady istniała od 1990 roku. Te gminy, które  chciały to zrobić z własnej inicjatywy, zrobiły to dużo wcześniej – mówi Bogumił Rup. Zauważa, że w Ostrowcu Świętokrzyskim jest bardzo dużo organizacji, które dobrze działają, jak Klubu Seniora, Stowarzyszenia, Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego jest uczestnikiem. 

– Jest to aktywizacja na wyższym szczeblu – tłumaczy Bogumił Rup. Dodaje, że nie ma wątpliwości, że znajdą się seniorzy chętni do działania, a ich głos zostanie szerzej usłyszany. 

Włodzimierz Stec, radny z Klubu radnych Ruchu Marka Materka tłumaczy, że wielokrotnie spotykał się i spotyka ze środowiskiem seniorów.

– Chcielibyśmy również, aby nasz samorząd, abyśmy wszyscy wsłuchiwali się w doświadczenie tych seniorów. to doświadczenie jest dosyć duże. To są starsze osoby od nas. Przeszły w swoim życiu bardzo dużo. To doświadczenie może się przysłużyć na przyszłość, nie tylko dla nas, ale też dla młodszych mieszkańców, dla Młodzieżowej Rady Miasta, dla nas wszystkich.  Wszystko stanowić będzie jedną całość: Młodzieżowa Rada Miasta, obecna rada miasta i Ostrowiecka Rada Seniorów – podsumowuje Włodzimierz Stec.       

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this