Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu zrobisz także odpłatne badanie rezonansem magnetycznym!

Minął pięcioletni okres trwałości projektu, podczas którego nie można było wykonywać odpłatnych badań przy pomocy rezonansu magnetycznego, znajdującego się w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Od stycznia każdy może wykonać badanie przy pomocy tego urządzenia, a nie jak to było dotychczas – tylko pacjenci. Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To, że w ostrowieckim szpitalu znajduje się rezonans magnetyczny to wspólny wysiłek gmin powiatu ostrowieckiego, Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego  i poprzednich władz powiatu, którym udało się zrealizować przedsięwzięcie i zakupić nowoczesny sprzęt. Szansą na jego zakup okazał się program Ministerstwa Zdrowia ogłoszony w 2014 roku. Przewidywał on wsparcie techniczne w postaci tego typu urządzeń dla szpitali w Polsce.

W 2015 roku ostrowiecki tomograf uchodził za jedną z najnowocześniejszych tego typu maszyn w kraju. Po pierwsze dzięki większemu otworowi magnesu możliwe jest badanie osób z większą masą ciała (ostrowiecki rezonans ma otwór o średnicy 70 centymetrów, a nie jak większość – 60 cm). Pacjenci korzystający z badań nie są narażeni na promieniowanie jonizujące. Jest także oszczędny. Nie pobiera zbyt dużo prądu, a  nośność stołu wynosi 250 kg. Nie emituje także hałasu. 

Od stycznia 2020 roku tomograf dostępny jest dla wszystkich, nie tylko pacjentów. 

– Należy przyjść, czy zadzwonić pod podany numer, przyjść, czy umówić się. Rezonans jest bezpłatny, jeżeli ktoś ma skierowanie od lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub jest płatny. Na stronie szpitala jest określony cennik. Zapraszam. Miła profesjonalna obsługa – mówiła podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w środę, 22 stycznia, Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego. 

Dodała także, że wcześniej nie był dostępny dla wszystkich mieszkańców, ponieważ zakupiony został w ramach projektu ministerialnego, a w takich przypadkach są pewne obostrzenia np.do wykonywania płatnych zabiegów poza kontraktem.

– W okresie pięcioletnim od daty zakończenia inwestycji, obowiązuje nas pewne moratorium na badania komercyjne. Ten okres upłynął z dniem  31 grudnia 2019 roku. W związku z tym nie ma w tej chwili żadnych ograniczeń, żeby tego rodzaju usługi świadczyć. Badanie rezonansu magnetycznego w przeciwieństwie do tomografii komputerowej traktowane są jako badania nieinwazyjne czyli nieszkodzące organizmowi. Wiadomo, że tomograf komputerowy to są promienie rentgena, tutaj takich promieni nie ma. W związku z tym, aby skorzystać z usług rezonansu magnetycznego nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Oczywiście samo w sobie nie jest godne polecenia, bo to lekarz powinien decydować o sposobie leczenia i badaniach. Badanie nie jest tanie, więc nie należy  z niego korzystać pochopnie – podsumował Andrzej Gruza, dyrektor ostrowieckiego Zespołu Opieki Zdrowotnej. 

Przypomniał także, że w  ubiegłym roku zatrudnieni zostali dodatkowi pracownicy do obsługi rezonansu magnetycznego. 

Bezpłatne badania wykonywane są na podstawie kontraktu z NFZ, natomiast badania płatne według cennika, znajdującego się na stronie placówki pod adresem:

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 41 247 80 00 wew. 532.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this