Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

W „Staszicu” dbają o język ojczysty!

„Język odbiciem Twojej kultury” to hasło konkursu polonistycznego dla uczniów klas trzecich gimnazjów z całego powiatu ostrowieckiego, jaki zorganizowany został 18 marca w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica. W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji dołączyli także uczniowie klas ósmych. Zwycięzców konkursu poznamy podczas dnia otwartego, czyli 24 kwietnia.

fot. LO nr 1 im. St. Staszica

Już tradycją stał się organizowany przez LO Nr I im. St. Staszica konkurs polonistyczny pt. „Język odbiciem Twojej kultury”.

– Tegoroczna edycja konkursu jest jubileuszowa. Organizujemy go już bowiem od dziesięciu lat. Powstał w wyniku inicjatywy polonistów z naszej szkoły. Kiedyś organizowałyśmy go we trzy. Była z nami jeszcze koleżanka, która już teraz nie pracuje, ponieważ odeszła na emeryturę – pani Ania Kowalska. Teraz zajmujemy się tym we dwie: ja i pani Katarzyna Szczerbińska. Kontynuując tradycję, konkurs organizujemy wiosną. W tym roku było wyjątkowo, bo do rywalizacji dołączyły szkoły podstawowe – tłumaczy Dorota Mączka, nauczycielka języka polskiego z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica.

fot. LO Nr I im. St. Staszica

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na kulturę języka polskiego i przyczynienie się do zrozumienia przez nią bezpośredniego związku między kondycją języka, a kształceniem osobowości młodego człowieka. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół gimnazjalnych w powiecie ostrowieckim. Bywały i takie lata, jak przyznaje Dorota Mączka, że do zmagań językowych przystępowało i po 45 osób.

W tym roku w swoich murach „Staszic” gościł 25 gimnazjalistów z takich szkół, jak: Publiczne Gimnazjum nr I, Gimnazjum w Ćmielowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im . Marszałka J. Piłsudskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Chmielowie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. St. Konarskiego oraz Szkoła z Pasją im. E. Sołtys.

– Konkurs jest też takim pretekstem i możliwością do zapoznania się uczniów z naszą szkołą. Pokazujemy im nasze liceum, sale, opowiadamy o naszej placówce. Być może wśród uczestników tegorocznego konkursu byli także nasi przyszli uczniowie – powiedziała nam Dorota Mączka.

fot. LO Nr I im. St. Staszica

Konkurs na przestrzeni lat przybierał różne formy. Czasami odbywał się tylko w formie pisemnej, innym razem uczniowie musieli odpowiadać ustnie. W tym roku z racji tego, że była to dziesiąta edycja, polonistki Dorota Mączka i Katarzyna Szczerbińska zorganizowały specjalną uroczystość z referatami, dotyczącymi współczesnej polszczyzny, a także tego, co uczniów najbardziej interesuje, czyli języka internetu, języka sms-ów.

– Pokazałyśmy takie najpopularniejsze błędy językowe, wykorzystałyśmy także obraz tzw. polimaty językowe, było trochę piosenek, a później przeszliśmy do zmagań indywidualnych z językiem. Sprawdzaliśmy wiedzę uczestników z zakresu kultury języka, poprawności językowej, frazeologii i etykiety językowej – mówi polonistka.

fot. LO Nr I im. St. Staszica

Wydarzenie poprowadziły uczennice z klasy 2d: Julia Kargulewicz i Martyna Majewska. Fragment mowy Sędziego – bohatera „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza zaprezentowała uczennica klasy 2d Julia Malicka, a referaty: „ Savoir vivre w sieci, czyli jak nie łamać zasad netykiety” i „Listy elektroniczne – nowoczesna (i kłopotliwa) forma komunikacji” wygłosiły uczennice klasy 2b: Weronika Kasprzyk i Aleksandra Łojek.

Biorący udział w zmaganiach uczniowie mieli również okazję wysłuchać dwóch piosenek w wykonaniu uczennicy z klasy 2c – Aleksandry Pawlik.

– Podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości należą się również uczniom czuwającym nad sprzętem nagłaśniającym: Pawłowi Sobczyńskiemu, Mateuszowi Pawelcowi i Kacprowi Czerwonce oraz uczennicom przekazującym gościom upominki: Agacie Ogłazie i Joannie Pater – wylicza Dorota Mączka.

fot. LO Nr I im. St. Staszica

Czy dbałość o poprawność językową zanika?

– Młodzi ludzie coraz mniej czytają. Nazywam ich pokolenie, takim pokoleniem obrazkowym, w związku z tym nie przykładają często uwagi do tego jak mówić. Uczestniczą także w różnych sytuacjach komunikacyjnych, widzimy wtedy, że ten język potoczny pojawia się zbyt często. Niekoniecznie we właściwych momentach, dlatego chcemy przypominać o pewnych zasadach, o pewnych normach, o kulturze języka – tłumaczy nauczycielka języka polskiego.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody podczas Dnia Otwartego Szkoły, tj. 24 kwietnia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom. Życzymy dalszych fascynacji polonistycznych – podsumowują Dorota Mączka i Katarzyna Szczerbińska.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this