Znajdź nas na

FAKTY

Wąsik: samorządy będą weryfikowały zasadność wypłaty świadczeń na pomoc uchodźcom!

Pomoc dla rodzin przyjmujących Ukraińców będzie przyznawana na osoby figurujące w rejestrze Straży Granicznej, a weryfikować jej zasadność mają samorządy – poinformował Maciej Wąsik z MSWiA.

Warszawa, 07.03.2022. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 7 bm. Konferencja dotyczyła wsparcia dla ukraińskich uchodźców. (rg/doro) PAP/Rafał Guz

„Pomoc idzie od rządu do wojewodów, od wojewodów do samorządów, samorządy będą na końcu weryfikować i tę pomoc wypłacać” – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji prasowej na temat specustawy. Dodał, że specustawa zawiera szczegółowe zasady wypłaty środków i delegację dla samorządów w tej kwestii.

„Oczywiście mogą się pojawiać różne konkretne sytuacje w przyszłości i będziemy na nie reagować” – zaznaczył wiceminister, tłumacząc, że specustawa jest tylko fundamentem pomocy dla ukraińskich uchodźców i jeśli będzie taka konieczność, zawsze jest możliwość skorygowania, czy wprowadzenia bardziej szczegółowych przepisów.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podkreślił, że nie powinniśmy na razie się zastanawiać nad kwestią wyłudzania środków, gdy musimy pilnie pomagać kobietom i dzieciom uciekającym przed rosyjskimi bombami.

„Takiego problemu nie ma, jeśli się pojawi, to też będziemy działali w sposób adekwatny, tak żeby nikogo nie stygmatyzować” – zapewnił. Jego zdaniem powinniśmy pamiętać, że chodzi o matki z dziećmi, które potrzebują od nas otwartych serc.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska, Daria Kania

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this