Znajdź nas na

FAKTY

Więcej za leczenie chorych w szpitalach! Do placówek powinno trafić co najmniej 200 mln zł!

Od lutego 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce.

Zdjęcie ilustracyjne. Ostrowiecki SOR fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Szpitale mają płacone za pobyt pacjenta od pierwszego dnia. Obecnie do trzeciego dnia hospitalizacji (rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów), placówka otrzymuje połowę stawki, a pełna jest wypłacana od dnia trzeciego. Od lutego zmieniony zostanie mechanizm zapłaty i stawka będzie zwiększana stopniowo o 17 procent:

  • za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację
  • w pierwszym dniu – 67 proc.
  • w drugim – 83 proc.
  • trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc.

Szacuje się, że z tego tytułu w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł. Nowy, ulepszony mechanizm (oczekiwany przez dyrektorów szpitali)  i większe środki dla placówek pozwolą na większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji pacjenci szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty  – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ wydał specjalne instrukcje już pod koniec grudnia ubiegłego roku. Pozwoli to szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje i da czas na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek (placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 r.)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this