Znajdź nas na

FAKTY

Wojewoda świętokrzyski: obserwujemy działalność terminalu przeładunkowego Novatek!

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział PAP, że działalność terminalu przeładunkowego Novatek Południe w Woli Żydowskiej jest kontrolowana przez odpowiednie służby. Zaznaczył, że w regionie żadna z gmin nie posiada infrastruktury przesyłowej tej spółki.

Kielce, 27.09.2021. Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas inauguracji kampanii #ŚwiętokrzyskieNIEhejtuje, 27 bm. na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. (sko) PAP/Piotr Polak

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział PAP, że spółka Novatek nie ma w regionie żadnych sieci przesyłowych. „Natomiast jest w regionie kilkanaście instalacji indywidualnych w tym kilka działających przy budynkach użyteczności publicznej. Nasz rynek dostawców gazu spokojnie może przejąć świadczenie usług w tym zakresie. I jak wiemy, to już się dzieje. Na razie nie mamy żadnych sygnałów o zakłóceniach dostaw gazu i problemach z tym związanych” – zapewnił wojewoda.

„Jednocześnie obserwujemy sytuację związaną z działalnością terminalu przeładunkowego Novatek Południe w Woli Żydowskiej, w którym znajdują się zbiorniki i rozlewnia gazu” – dodał wojewoda. Zapewnił, że nad bezpieczeństwem czuwają odpowiednie służby m.in. straż pożarna.

Pracownicy terminalu w Woli Żydowskiej odmówili PAP komentarza odnośnie do bieżącej sytuacji. Odsyłali do siedziby spółki w Krakowie. Od czwartku telefony firmy są nieaktywne.

Na swojej stronie spółka informuje, że Terminal Przeładunkowy LPG Novatek Południe jest jednym z nielicznych tego typu centrów gazu płynnego usytuowanych bezpośrednio przy szerokim torze LHS. Posiada miejsca odstawcze na ok. 75 wagonów, front rozładunkowy dla 30 cystern szerokotorowych oraz 3 stanowiska załadunku autocystern wyposażonych w wagi samochodowe.

„Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązana technologiczna o wartości około 4 milionów USD pozwalają na uzyskanie przepustowości wynoszącej 20 000 ton gazu miesięcznie (…) Sześć ciśnieniowych zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 1200 m3 zapewnia ciągłość i prawidłowe funkcjonowanie procesu dystrybucji gazu LPG” – napisano na stronie firmy.

Spółka posiada także drugi terminal przeładunkowy w Krzyżu Wielkopolskim.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu tzw. listy sankcyjnej. Wśród umieszczonych na niej 50 podmiotów jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie – spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego co do wielkości producenta gazu ziemnego w Rosji.

W piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier wydał polecenia spółkom Skarbu Państwa, aby niezwłocznie dostarczyć gaz do sieci, których formalnym właścicielem jest objęta sankcjami firma Novatek; proces przejmowania infrastruktury powinien zakończyć się w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowała w piątek, że na podstawie polecenie premiera, spółka PGNiG Obrót Detaliczny zapewni dostawy gazu odbiorcom, którym przestała go dostarczać firma Novatek na terenie 10 gmin – Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin, a spółka PSG przystąpiła do realizacji zadań zmierzających do przywrócenia tam dystrybucji gazu. (PAP) wdz/ ok/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this