Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wracamy do tematu uczniów z Ukrainy! O niepokojące wieści zapytaliśmy w Starostwie!

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu, który wśród niektórych rodziców uczniów szkół średnich z powiatu ostrowieckiego, wzbudził spore kontrowersje i liczne pytania. O tym, że do ostrowieckich szkół ponadpodstawowych przyjęta została młodzież z Ukrainy od początku sierpnia naszą redakcję informowali zaniepokojeni czytelnicy. Obawiali się, że ukraińska młodzież blokuje miejsca w szkołach i internacie przeznaczone dla uczniów z naszego powiatu. Później pojawiły się jeszcze bardziej niepokojące informacje, że uczniowie z Ukrainy pozostawieni są bez opieki, a część z nich odesłana została do domów. Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania uzupełniające, które przesłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jaka była prawda już teraz pewnie i tak się nie dowiemy. Jedno jest pewne: trzy tygodnie temu zaczęły spływać do nas niepokojące informacje na temat przebywających na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego uczniów z Ukrainy. Jak mówili nam nasi informatorzy dzieci miały być pozostawione bez opieki i noclegu. Także osoba, która sprawować miała nad nimi opiekę – ostatecznie się z tego wycofała. Dochodziły do nas także pogłoski, że młodzież, ze względu na brak miejsca w bursie szkolnej i internacie będzie musiała korzystać z noclegów w Policyjnej Izbie Dziecka. Nie jest to najlepsze miejsce do nauki. Aby rozwiać niepokojące informacje, zapytaliśmy u źródła – w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Powiat ostrowiecki nie uczestniczy w międzynarodowej wymianie uczniów. Uczniowie z Ukrainy objęci są pomocą Fundacji Aniołów Stróżów w Warszawie.

– Celem fundacji jest pomoc ludziom, a w szczególności dzieciom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz umożliwienie im rozwoju duchowego, intelektualnego i fizycznego. Uczniowie pochodzą z Drohobycza i Stembryka – czytamy w piśmie, pod którym podpisała się Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

Według informacji, jakie uzyskaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. podczas pobytu w Polsce opiekę nad uczniami z Ukrainy sprawuje Olga Pawłowska, prezes Fundacji Aniołów Stróżów z siedzibą w Warszawie.

Uczniowie zakwaterowani są w internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Żeromskiego 5. Dzieci z Ukrainy mają na co dzień kontakt z rówieśnikami z powiatu ostrowieckiego w szkole, a także internacie.

– Władają językiem polskim, mają także przydzielone godziny języka polskiego, wobec tego nie ma konieczności zatrudniania osoby w charakterze pomocy nauczyciela, która włada językiem ukraińskim – czytamy w odpowiedzi ze starostwa.

Udało się nam także ustalić ile wynosi subwencja oświatowa w przeliczeniu na jednego ucznia z Ukrainy – to 14 680, 92 zł rocznie, natomiast miesięcznie jest to kwota – 1 223,41 zł.

Opłaty za pobyt uczniów w internacie pokrywają rodzice. Stawka jest taka sama jak dla dzieci z Polski i wynosi 60 zł miesięcznie od osoby za zakwaterowanie oraz 12 zł dziennie za osobę za wyżywienie.

Temat poruszaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bezdomności nie mamy wypisanej na czole!

FAKTY

Piątek, 13 szczęśliwy dla mieszkańców gminy Kunów! Nowa droga łącząca Miłkowską Karczmę i Kurzacze to dla nich okno na świat! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Podatki nie wzrosną, większa kasa do budżetu gminy też nie wpłynie!

FAKTY

Czeski film czy łamanie prawa? Konferencje prasowe wciąż bez naszego udziału!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this