Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wracamy do tematu uczniów z Ukrainy! O niepokojące wieści zapytaliśmy w Starostwie!

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu, który wśród niektórych rodziców uczniów szkół średnich z powiatu ostrowieckiego, wzbudził spore kontrowersje i liczne pytania. O tym, że do ostrowieckich szkół ponadpodstawowych przyjęta została młodzież z Ukrainy od początku sierpnia naszą redakcję informowali zaniepokojeni czytelnicy. Obawiali się, że ukraińska młodzież blokuje miejsca w szkołach i internacie przeznaczone dla uczniów z naszego powiatu. Później pojawiły się jeszcze bardziej niepokojące informacje, że uczniowie z Ukrainy pozostawieni są bez opieki, a część z nich odesłana została do domów. Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania uzupełniające, które przesłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jaka była prawda już teraz pewnie i tak się nie dowiemy. Jedno jest pewne: trzy tygodnie temu zaczęły spływać do nas niepokojące informacje na temat przebywających na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego uczniów z Ukrainy. Jak mówili nam nasi informatorzy dzieci miały być pozostawione bez opieki i noclegu. Także osoba, która sprawować miała nad nimi opiekę – ostatecznie się z tego wycofała. Dochodziły do nas także pogłoski, że młodzież, ze względu na brak miejsca w bursie szkolnej i internacie będzie musiała korzystać z noclegów w Policyjnej Izbie Dziecka. Nie jest to najlepsze miejsce do nauki. Aby rozwiać niepokojące informacje, zapytaliśmy u źródła – w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Powiat ostrowiecki nie uczestniczy w międzynarodowej wymianie uczniów. Uczniowie z Ukrainy objęci są pomocą Fundacji Aniołów Stróżów w Warszawie.

– Celem fundacji jest pomoc ludziom, a w szczególności dzieciom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz umożliwienie im rozwoju duchowego, intelektualnego i fizycznego. Uczniowie pochodzą z Drohobycza i Stembryka – czytamy w piśmie, pod którym podpisała się Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

Według informacji, jakie uzyskaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. podczas pobytu w Polsce opiekę nad uczniami z Ukrainy sprawuje Olga Pawłowska, prezes Fundacji Aniołów Stróżów z siedzibą w Warszawie.

Uczniowie zakwaterowani są w internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Żeromskiego 5. Dzieci z Ukrainy mają na co dzień kontakt z rówieśnikami z powiatu ostrowieckiego w szkole, a także internacie.

– Władają językiem polskim, mają także przydzielone godziny języka polskiego, wobec tego nie ma konieczności zatrudniania osoby w charakterze pomocy nauczyciela, która włada językiem ukraińskim – czytamy w odpowiedzi ze starostwa.

Udało się nam także ustalić ile wynosi subwencja oświatowa w przeliczeniu na jednego ucznia z Ukrainy – to 14 680, 92 zł rocznie, natomiast miesięcznie jest to kwota – 1 223,41 zł.

Opłaty za pobyt uczniów w internacie pokrywają rodzice. Stawka jest taka sama jak dla dzieci z Polski i wynosi 60 zł miesięcznie od osoby za zakwaterowanie oraz 12 zł dziennie za osobę za wyżywienie.

Temat poruszaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this