Znajdź nas na

FAKTY

Wykonali 20 budek dla jeży! Teraz o ochronie zwierząt opowiedzą najmłodszym mieszkańcom Ostrowca Św.!

Uczestników Projektu „Akcja Aktywizacja”, jaki realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie trzeba namawiać do pomocy ludziom i zwierzętom. Jesienna aura, a także zbliżająca się zima sprawiły, że grupa osób z niepełnosprawnościami postanowiła pomóc… jeżom. W ciągu jednego dnia, a także dzięki pomocy zaprzyjaźnionego stolarza, powstało 20 budek dla tych małych zwierząt, z których część umieszczona została w lasów na Gutwinie. Inne trafią do ostrowieckich przedszkoli, aby także i najmłodsi mieszkańcy Ostrowca Św. nauczyli się dbać o zwierzęta. – Trzeba pomagać innym, i ludziom, i zwierzętom. Dzięki takim działaniom możemy wyrwać się z domu, a przy okazji zrobić coś pożytecznego – mówi Maciej Wroński, uczestnik projektu.

Dzięki uczestnikom projektu udało się wykonać 20 budek dla jeży Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Były już pikniki rodzinne, malowanie skrzydeł motyla, konstruowanie ławeczek, które zamontowane zostały na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, ekologiczna choinka, stroiki wykonywane przez osoby bezdomne, a teraz osoby z niepełnosprawnościami, które biorą udział w Projekcie „Akcja Aktywizacja” postanowiły pomóc… jeżom . 

– Dzisiejsza akcja to pomysł osób z orzeczeniami, które chciały coś zrobić dla natury i zwierząt. Nasi podopieczni, osoby, które mieszkają także na terenie Gutwinu stwierdzili, że jest to teren, na którym mieszka mnóstwo jeży. Pomimo że sporo jest takich akcji na terenie Polski także i oni dołączyli do akcji „#jeżyk” – wyjaśnia Joanna Gajewska-Biało, organizator społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekująca się grupą osób z niepełnosprawnościami. 

Joanna Gajewska-Biało, organizator społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekująca się grupą osób z niepełnosprawnościami. 
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że grupa była tak zmotywowana, że udało się jej szybko zorganizować niezbędny do budowy budek dla jeży – materiał, a także pomoc  stolarza.

–  W poniedziałek przyjechaliśmy do zakładu stolarskiego pana Leszka Perczaka, który udostępnił nam go bezpłatnie. Pomagał nam też w montowaniu domków dla jeży – tłumaczy. 

W sumie udało się wykonać 20 budek. 

– Przywieźliśmy je do nas na bazę u i dzisiaj zaczynamy je rozwozić. Zapowiedzieliśmy się też w szkołach i przedszkolach. Aby nauczyły się opieki nad zwierzętami, bez względu czy jest to zwierzę mniejsze, czy większe,  a także odpowiedzialności. W piątek odwiedzimy przedszkole „Promyk”, w czwartek przedszkole na Os. Ogrody. Przygotowaliśmy też  malowani  i ulotki dla dzieci – mówi Joanna Gajewska-Biało.

Grupa osób z niepełnosprawnościami liczy 23 osoby. Podzielona  jest na osoby z niepełnosprawnościami somatycznymi i osoby z zaburzeniami psychicznymi. 

Grupa osób biorących udział w projekcie Akcja Aktywizacja
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest też kilka pań, jednak większość grupy stanowią panowie. Wszyscy działają aktywnie i uczestniczą w różnych inicjatywach. Choć przez pierwszych kilka dni naszego wspólnego działania, trzeba było ich namawiać, teraz sami podejmują inicjatywy i wymyślają wydarzenia. Za nami  „Święto ziemniaka”, już  piątek zaczynamy kolejną inicjatywę „Siłę w słowach”. Będzie polegała na namalowaniu 15 cytatów motywacyjnych w przestrzeni publicznej. Zamieścimy je na terenie całego miasta, a następnie stworzymy mapę cytatów, trasę – którą będzie można się przespacerować – wyjaśnia Joanna Gajewska-Biało.

Zapewnia, że pomysłów im nie brakuje. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wypracowaliśmy pewne schematy poprzez zajęcia społeczne, a zdolności naszych uczestników same się  uruchomiły. Dziś wystarczy rzucić jakieś hasło i już działamy. Jesteśmy razem. Często łączymy siły poszczególnych grup.  Wspólnie z osobami bezdomnymi  wykonywaliśmy wiązanki dla osób nieznanych, czy bezdomnych, a pochowanych na naszym cmentarzu komunalnym – dodaje.

Projekt „Akcja Aktywizacja”  kończy się w grudniu, ale Joanna Gajewska-Biało zapewnia, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. nie zapomni o uczestnikach. 

– Aktywizacja pozwala im wyjść z domu, nie zamartwiają się, zawsze odbieramy od nich  telefony. Parę słów wypowiedzianych  przez 30 sekund daje więcej niż zamykanie się w domu – podsumowuje. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z udziału w projekcie zadowolony jest Maciej Wroński. 

– Dlaczego miałbym nie brać udziału w takich akcjach. Trzeba pomagać i ludziom, i zwierzętom. W ostatnim tygodniu wykonaliśmy domki dla jeży, teraz powstaną tablice, gdzie możemy spotkać jeże,  przed nami malowanie cytatów. Mam dużo czasu, z chęcią przyjadę i pomogę. Nie chcę  tylko siedzieć w domu. W grupie jest weselej i przyjemniej – podkreśla Maciej Wroński.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this