Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

XII Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek już w najbliższą niedzielę!

Już za dwa dni, w niedzielę, 19 stycznia o godzinie 9.15 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie odbędzie się kolejna edycja Bałtowskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek. – Jest to już 12 taki koncert organizowany rokrocznie. Przed publicznością zaprezentują się trzy zespoły ludowe z terenu gminy Bałtów: „Bałtowianie”, „Biesiada” i „Okolanki”. Znajdą też czas na wspólne kolędowanie – tłumaczy Iwona Lis, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie.

Zdjęcie ilustracyjne

Tradycja kolęd i pastorałek w gminie Bałtów jest wciąż żywa, a to dzięki m.in. koncertom, które rokrocznie organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie. Warto przypomnieć, że obrzęd kolędowania wywodzi się już z czasów słowiańskich. Obchodzony był w kulturach rolniczych i pasterskich, kiedy to grupy kolędników odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały dary w postaci jedzenia lub datki pieniężne. Terminem kolęda określano nie tylko obrzęd kolędowania, ale również same dary przekazywane kolędnikom oraz specjalne pieśni życzące. 

– Myślę, że wiele kolęd, które zaprezentują zespoły, są znane również mieszkańcom, którzy zechcą przyjść i posłuchać, ale też wspólnie zaśpiewać – zapewnia Iwona Lis, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie.

 Dodaje także, że na terenie bałtowskiej parafii, a także i gminy kolędowanie jest jeszcze żywe, a tradycja jest podtrzymywana. To także duża zasługa zespołów ludowych, które stoją na straży tradycji. 

– Jesteśmy dumni z naszych zespołów, że chcą przypominać nasze piękne polskie kolędy i pastorałki – dodaje Iwona Lis.

Przypomina, że wspólne koncerty to okazja nie tylko do podtrzymywania tradycji, ale także spędzenia czasu w miłym towarzystwie i szansa na wspólne wykonanie kolęd. 

– To też wsparcie naszych zespołów z terenu gminy, bo one się cieszą, gdy ma ich kto słuchać – wyjaśnia Iwona Lis.  

Zespoły ludowe z gminy Bałtów biorą udział w licznych konkursach, z bardzo dobrymi wynikami, gdzie często wracają z dyplomami i pucharami za zajęcie czołowych miejsc. W najbliższą niedzielę jeden z takich przeglądów będzie miał miejsce w Skarżysku-Kamiennej. Gminę Bałtów reprezentować będzie Zespół „Bałtowianie”.   

Do udziału w koncercie zachęca także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

– Aby podtrzymać piękną tradycje śpiewów kolędowych, organizujemy po raz 12 Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. Podczas koncertu zaprezentują się zespołly ludowe: Bałtowianie, Biesiada i Okolanki. Występ naszych artystów pozwoli nam pozostać dłużej w radości Bożonarodzeniowej oraz przypomni nam o naszej chrześcijańskiej kulturze i tradycji – podsumowuje wójt.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this