Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

XII Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek już w najbliższą niedzielę!

Już za dwa dni, w niedzielę, 19 stycznia o godzinie 9.15 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie odbędzie się kolejna edycja Bałtowskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek. – Jest to już 12 taki koncert organizowany rokrocznie. Przed publicznością zaprezentują się trzy zespoły ludowe z terenu gminy Bałtów: „Bałtowianie”, „Biesiada” i „Okolanki”. Znajdą też czas na wspólne kolędowanie – tłumaczy Iwona Lis, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie.

Zdjęcie ilustracyjne

Tradycja kolęd i pastorałek w gminie Bałtów jest wciąż żywa, a to dzięki m.in. koncertom, które rokrocznie organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie. Warto przypomnieć, że obrzęd kolędowania wywodzi się już z czasów słowiańskich. Obchodzony był w kulturach rolniczych i pasterskich, kiedy to grupy kolędników odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały dary w postaci jedzenia lub datki pieniężne. Terminem kolęda określano nie tylko obrzęd kolędowania, ale również same dary przekazywane kolędnikom oraz specjalne pieśni życzące. 

– Myślę, że wiele kolęd, które zaprezentują zespoły, są znane również mieszkańcom, którzy zechcą przyjść i posłuchać, ale też wspólnie zaśpiewać – zapewnia Iwona Lis, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie.

 Dodaje także, że na terenie bałtowskiej parafii, a także i gminy kolędowanie jest jeszcze żywe, a tradycja jest podtrzymywana. To także duża zasługa zespołów ludowych, które stoją na straży tradycji. 

– Jesteśmy dumni z naszych zespołów, że chcą przypominać nasze piękne polskie kolędy i pastorałki – dodaje Iwona Lis.

Przypomina, że wspólne koncerty to okazja nie tylko do podtrzymywania tradycji, ale także spędzenia czasu w miłym towarzystwie i szansa na wspólne wykonanie kolęd. 

– To też wsparcie naszych zespołów z terenu gminy, bo one się cieszą, gdy ma ich kto słuchać – wyjaśnia Iwona Lis.  

Zespoły ludowe z gminy Bałtów biorą udział w licznych konkursach, z bardzo dobrymi wynikami, gdzie często wracają z dyplomami i pucharami za zajęcie czołowych miejsc. W najbliższą niedzielę jeden z takich przeglądów będzie miał miejsce w Skarżysku-Kamiennej. Gminę Bałtów reprezentować będzie Zespół „Bałtowianie”.   

Do udziału w koncercie zachęca także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

– Aby podtrzymać piękną tradycje śpiewów kolędowych, organizujemy po raz 12 Bałtowski Koncert Kolęd i Pastorałek w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. Podczas koncertu zaprezentują się zespołly ludowe: Bałtowianie, Biesiada i Okolanki. Występ naszych artystów pozwoli nam pozostać dłużej w radości Bożonarodzeniowej oraz przypomni nam o naszej chrześcijańskiej kulturze i tradycji – podsumowuje wójt.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this