Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w stolicy regionu!

W niedzielę, 12 września w Kielcach odbędą się XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja prasowa, podczas której członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca przedstawił program uroczystości. W spotkaniu uczestniczyli także prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Stanisław Stanik, zastępca prezydenta miasta Kielce Bożena Szczypiór, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, dyrektor WDK Jacek Sabat, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UMWŚ Sławomir Neugebauer oraz starostowie dożynek Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica i Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Organizatorem dożynek wojewódzkich jak co roku jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, a nad całością uroczystości czuwać będzie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach..

– Dożynki są symbolem zakończonych żniw, dniem radości i dziękczynienia za zebrane plony. Dożynkowe wieńce i bochen stanowią zapowiedź dostatku. Są nagrodą za ciężką pracę, za pot, trud i wysiłek. W tym roku Dożynki Wojewódzkie z uwagi na sytuację epidemiologiczną odbędą się w ograniczonym zakresie. Nie będzie tradycyjnych stoisk promocyjnych, wystaw maszyn i płodów rolnych, ani występów zespołów powiatowych ośpiewujących wieńce. Mimo tego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Kielc i województwa świętokrzyskiego do wspólnego świętowania – mówił Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpocznie msza święta w intencji świętokrzyskich rolników o godzinie 11.00 w Bazylice Katedralnej. Po nabożeństwie wieńce ze wszystkich powiatów naszego województwa  zostaną poświęcone na placu przed Bazyliką. Następnie marszałek Andrzej Bętkowski złoży kwiaty przy nagrobku Bartosza Głowackiego, znajdującym się w północno-zachodnim narożniku dawnego cmentarza katedralnego. Po złożeniu kwiatów korowód z uczestnikami dożynek przejdzie na plac przed Muzeum Narodowym, gdzie będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy.

Wieńce powiatowe zostaną ośpiewane i obtańczone przez Zespół Pieśni i Tańca Kielce – po zaprezentowaniu wszystkich ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec XXI Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Jego celem jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz o roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów. Także prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy i promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Każdy powiat prezentować będzie  jeden winiec. Komisja konkursowa wybierze trzy najpiękniejsze, a wieniec, który zdobędzie I miejsce będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie w dniach 18-19 września.

Po części obrzędowej głos zabiorą: Gospodarz Dożynek – marszałek Andrzej Bętkowski, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Stanisław Stanik oraz goście. Na zakończenie uroczystości wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Kielce .

Starostami tegorocznych dożynek są:

 Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica

Pani Małgorzata jest delegatem do Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, z gminy Pierzchnica, z wykształcenia technik ogrodnik. Mieszka w maleńkiej, ale przepięknej miejscowości Maleszowa, położonej nad stawami w gminie Pierzchnica. Ma dwie córki i trójkę wnucząt. Jej pasją jest florystyka, malarstwo oraz nauka języków obcych. Od 15 lat prowadzi 7 hektarowe gospodarstwo sadownicze, które od 7 lat  jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym. W sadzie uprawia 20 odmian jabłoni, śliwy i gruszy. Mówi, że ekologia to przyszłość rolnictwa i szansa na nowe rynki zbytu. Współpracuje z firmą z Lublina, która wysyła ekologiczne produkty z jej uprawy między innymi do Niemiec, Włoch, Kataru, Dubaju, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pani Małgorzata przez 10 lat prowadziła również własną działalność gospodarczą, na której otwarcie pozyskała fundusze unijne za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Regionu w Pierzchnicy.

Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik

Pan Andrzej Chmielewski jest właścicielem gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 100 ha z czego 50 ha to grunty własne, pozostałe to dzierżawy. Specjalizuje się w produkcji bydła. W chwili obecnej  posiada 90 sztuk bydła, z czego 45 sztuk to krowy mleczne, pozostałe to opasy, jałówki i byczki do 2 lat oraz cielęta. Poza bydłem w gospodarstwie znajduje się  80 pni pszczelich. Posiada nowoczesną oborę oraz zabudowania gospodarcze. W gospodarstwie pracuje pięć ciągników o różnej mocy, kombajn zbożowy, sieczkarnia do kukurydzy i zielonki oraz inne nowoczesne maszyny i sprzęty rolnicze. Gospodarstwo przejął od rodziców roku 1994 i od tego czasu prowadzi je wspólnie z żoną Henryką.  W trakcie gospodarowania zwielokrotnił powierzchnię przejętego gospodarstwa, wybudował budynki inwentarskie i składowe oraz wyposażył w park maszynowy. Rok 2021 jest ostatnim rokiem jego działalności rolniczej, gdyż planuje przekazać gospodarstwo w ręce syna. Pan Chmielewski jest członkiem koła łowieckiego Szarak, w którym od wielu lat zajmuje się szacowaniem szkód łowieckich, ponadto jest „zapalonym” wędkarzem. W roku 2013  uhonorowany został przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this