Znajdź nas na

FAKTY

Zabytkowy dworzec PKP w Ostrowcu Św. straszy wyglądem! Niedługo pozostanie z niego ruina!

Zabytkowy budynek dworca PKP w Ostrowcu Św. z roku na rok zamienia się w coraz większą ruinę. Nie jest też najlepszą wizytówką dla odwiedzających miasto podróżnych, a szkoda, bo to właśnie na jego terenie urodzili się profesor Jan Samsonowicz i śpiewak operowy Janusz Popławski. Dziś zamiast przyciągać turystów, odstrasza swoim wyglądem. Już cztery lata trwają rozmowy pomiędzy PKP S.A. – właścicielem dworca, a Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim na temat możliwości zagospodarowania budynku dworca PKP, przy udziale jednostki samorządu terytorialnego

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pierwsze co z okien pociągów widzą podróżni odwiedzający Ostrowiec Św.,  to obskurna, zaniedbana kładka dla pieszych i opustoszały, niszczejący budynek dworca. Z użytku został wyłączony w 2010 roku, m.in. po tym jak przewoźnik zrezygnował z prowadzenia kas biletowych. W minionych latach dworzec pełnił funkcje pasażerskie, typowe dla tego typu obiektów. Dla podróżnych dostępne były m.in. kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu czy restauracja.  Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, jednak zamiast być wizytówką miasta, nie zachęca do jego odwiedzin. A szkoda, bo to właśnie na terenie ostrowieckiego dworca urodził się profesor Jan Samsonowicz, który jako młody geolog, 98 lat temu od czasu, odkrył niezwykłe kopalnie z epoki kamienia – dzisiejsze Krzemionki. Tutaj urodził się też Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy.

Dworzec w Ostrowcu Świętokrzyskim wciąż jest własnością PKP S.A.  

– PKP S.A. od roku 2016 prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim na temat możliwości zagospodarowania budynku dworca PKP, przy udziale Jednostki Samorządu Terytorialnego. W wyniku tych rozmów, Spółka wdrożyła działania zmierzające do przygotowania dworca do zbycia na rzecz Miasta, m.in. dokonano podziału geodezyjnego nieruchomości, uzyskano decyzję Ministra Infrastruktury wyłączającą przedmiotowy grunt z terenów zamkniętych. Rzeczoznawca majątkowy sporządził również  operat szacunkowy z wyceny praw do nieruchomości – wyjaśnia Magdalena Grosik, z Wydziału Public Relations Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowe S.A.

Dworzec PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim objęty jest planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym (określonym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 grudnia 2016 roku).  

– W związku z tym, na jego obrót wymagana jest zgoda ministra właściwego ds. transportu – dodaje Magdalena Grosik. 

Nabywca dworca będzie zobowiązany będzie do zapewnienia w budynku funkcji związanych z obsługą pasażerów, w tym m.in.  poczekalni dla podróżnych, czy kasy biletowej.  

– Z uwagi na planowaną modernizację linii kolejowej, wraz z układem torowym przy stacji Ostrowiec Świętokrzyski,  PKP S.A. od 2019 roku dokonuje ustaleń ze Spółkami kolejowymi, co do warunków dokonania obrotu przedmiotową nieruchomością.  Ustalenia te dotyczą znajdujących się tu sieci i urządzeń wykorzystywanych do obsługi taboru kolejowego. W dalszej kolejności PKP S.A. przystąpi do uzgodnień z Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim,  co do szczegółowych warunków planowanej transakcji – zapewnia Magdalena Grosik. 

PKP S.A. nie odnotowała komercyjnego zainteresowania nabyciem nieruchomości – w związku z tym nie podejmowała prób jej zbycia.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this