Znajdź nas na

FAKTY

Zakończono kolejne remont dróg w gminie Mirzec!

W gminie Mirzec zakończyła się realizacja kolejnych inwestycji drogowych, prowadzonych na drogach wojewódzkich i gminnych. W spotkaniu podsumowującym przebudowę szlaków komunikacyjnych wzięli udział marszałek województwa Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W wydarzeniu uczestniczyli także poseł Krzysztof Lipiec i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Przebudowa drogi Mirzec Poduchowne – Mirzec-Korzonek

Gmina Mirzec na przebudowę 1 528 metrów drogi gminnej Mirzec Poduchowne – Mirzec-Korzonek otrzymała dofinansowanie w wysokości 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Wartość inwestycji to 3 362 172,52 zł, w tym 2 470 497 zł to środki RFDS, 604 108 zł – środki z funduszu Covid-19, 287 567,52 zł – środki własne gminy Mirzec. Prace budowlane kosztowały 3 299 164,52 zł. Wykonała je firma Colas z Palędzia.
Zakres prac objął prace przygotowawcze (roboty pomiarowe, rozebranie krawężników, przepustów rurowych, frezowanie nawierzchni). Następnie wykonane zostały roboty ziemne, podbudowa drogi oraz nawierzchnie bitumiczne wiążąca i ścieralna, całościowe odwodnienie drogi wraz z kanalizacją deszczową. Wybudowano przepusty pod zjazdami, skarpy i dna rowów umocniono płytami ażurowymi. Po jednej stronie drogi o szerokości 5 metrów powstał chodnik dla pieszych ze zjazdami na posesje, po drugiej stronie – utwardzone pobocze. W ramach inwestycji wyremontowane zostały dwa skrzyżowania a także wybudowano dwa nowe aktywne przejścia dla pieszych wyposażone w znaki pulsacyjne zasilane solarnie, z biało-czerwonymi pasami wykonanymi w technologii chemoutwardzalnej.
Przebudowa ponad 1,5 kilometrowego odcinka drogi była kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 roku. Wówczas przebudowany został odcinek o długości 384 m od skrzyżowania z drogą wojewódzką 744 do początku miejscowości Mirzec-Poduchowne. Prace kosztowały ponad milion złotych. Fundusze pochodziły z budżetu gminy.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Budowa bezpiecznych przejść dla pieszych w Osinach i Mircu-Podborkach

W 2021 roku Gmina Mirzec otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 180 000 złotych na przebudowę przejść dla pieszych w Osinach w ciągu drogi wojewódzkiej 744 w rejonie skrzyżowania z drogą gminną, oraz w ciągu drogi wojewódzkiej 744 w rejonie skrzyżowania z ulicą Modrzewiową w Mircu-Podborkach.
Wartość inwestycji w Osinach to 157 083,20 zł, w tym 122 400 zł środki RFDS, 8 500 zł środki z funduszu Covid-19, 26 183,20 zł – środki własne gminy Mirzec. Wartość inwestycji w Mircu-Podborkach to 80 088,01 zł, w tym 64 000 zł – środki RFDS i 16 088,01 – środki własne gminy Mirzec.
Przetargi na budowę rozstrzygnięto w zeszłym roku, w 2022 roku natomiast wykonano prace. Bezpieczne przejścia dla pieszych w Osinach i Mircu-Podborkach zostały wybudowane w ciągu drogi wojewódzkiej dzięki staraniom władz Gminy Mirzec.
W obu lokalizacjach powstały bezpieczne przejścia dla pieszych oznaczone biało-czerwonymi pasami z tak zwanymi ”kocimi oczkami”. Na jezdni przed przejściami dla pieszych z obu stron ułożone zostały pasy akustyczne. Przejścia są oświetlone. Na poboczach, w bezpośrednim sąsiedztwie, ustawione są znaki pulsacyjne informujące o przejściu dla pieszych. W odległości 200 metrów od przejścia zamontowano radarowe wyświetlacze prędkości. Poziom bezpieczeństwa przy przejściach poprawiają także barierki ochronne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this