Znajdź nas na

FAKTY

Zbigniew Duda: Wnoszę o wycofanie tego bubla z tej sesji! Radni nie otrzymali uzasadnienia do uchwały budżetowej! Projekt uchwały zdjęty z porządku obrad!

Wniosek formalny o wycofanie uchwały budżetowej z porządku obrad dzisiejszej (czwartek, 30 grudnia) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego złożył Zbigniew Duda, przewodniczący struktur Praw i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim. Radni nie otrzymali bowiem uzasadnienia do uchwały budżetowej, o którym mówi art. 238 Ustawy o finansach publicznych. – Żaden radny nie dostał tego uzasadnienia w materiałach. Nie jest to zgodne z prawem. Dlatego panie przewodniczący wnoszę o wycofanie tego bubla z tej sesji i pokazuję wam jak przygotowujecie materiały. Nie ma tego, nigdzie – mówił radny powiatowy z Klubu PiS. Ostatecznie z porządku obrad zdjęta została zarówno uchwała w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Ostrowieckiego na 2022 rok, jak i uchwała o wieloletniej prognozie finansowej na lata 2022-2033.

Zdjęcie ilustracyjne Zbigniew Duda, radny z Klubu PiS fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O wycofanie z porządku obrad dzisiejszej (czwartek, 30 grudnia) uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Ostrowieckiego na 2022 rok zawnioskował Zbigniew Duda, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem radnego nie miał wcześniejszej możliwości zapoznania się z uzasadnieniem do uchwały, ponieważ go do niej nie dołączono.

– Panie przewodniczący, pan daje materiały na sesję, daje pan, nam – radnym projekt dotyczący budżetu.  Państwo dyskutowaliście na komisjach, wysłuchaliśmy się tutaj, że nikt nie chciał dyskutować, widocznie nie przeczytali. Przeczytaliście wy? No tak jak przeczytaliście, to chcecie głosować niezgodnie z prawem. Ponieważ Ustawa mówi wyraźnie, artykuł 238. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego sporządza i przedkłada projekt uchwały budżetowej. Ja będę wnioskował o wycofanie tego projektu uchwały budżetowej z sesji dzisiejszej, jak doczytam następne paragrafy – mówił Zbigniew Duda. 

Powołała się na art. 238 Ustawy o finansach publicznych. Mówi on m.in. o tym, że „Zarząd jednostki samorządu terytorialnego sporządza i przedkłada projekt uchwały budżetowej: organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego”, Doprecyzowuje także, że „wraz z projektem uchwały budżetowej zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedkłada organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego i regionalnej izbie obrachunkowej uzasadnienie do projektu uchwały budżetowej”.

Zdjęcie ilustracyjne z sesji 29 listopada. Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Co jest źle? Czytaliście państwo. Macie uzasadnienie do projektu uchwały budżetowej w materiałach? A ustawa to nakazuje. Nie macie. Mieliśmy głosować coś, co nie jest zgodne z prawem. Proszę doczytać dalej. Punkt 2. Wraz wraz z projektem uchwały budżetowej zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedkłada organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego i regionalnej izbie obrachunkowej uzasadnienie do projektu uchwały budżetowej. Żaden radny nie dostał tego uzasadnienia w materiałach. Nie jest to zgodne  z prawem. Dlatego panie przewodniczący wnoszę o wycofanie tego bubla z tej sesji i pokazuję wam jak przygotowujecie materiały. Nie ma tego, nigdzie – podkreślał radny.   

15 minutową przerwę, podczas której wniosek radnego wprowadzony został do porządku obrad zarządził Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

Po przerwie z wnioskiem Zbigniewa Dudy zgodziła się Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. 

– Sprawdzimy wszystkie materiały, zgodzę się wnioskiem pana Dudy że powinni mieć radni  uzasadnienie, które otrzymali. Uzasadnienie jest niczym innym tylko cyferki, które są zapisane w tabelkach. One mają swoje wersję po prostu papierową, jest to to samo, ale się z tym zgodzę, bo radni nie otrzymali. Natomiast  zarząd powiatu z całą odpowiedzialnością  złożył cały projekt z uzasadnieniem. Stało się jak się stało, że radni otrzymali bez uzasadnienia. Może tu rutyna zadziałała. W tamtym roku było uzasadnienie, ale powiem tak, panie radny Duda, jak był pan starostą też wszystkie budżety były bez uzasadnienia. Niemniej jednak kiedyś może zostało to przycięte – tłumaczyła starosta.

Zaproponowała dwa rozwiązania.

– Albo możemy to przegłosować i oczywiście Klub KWW Jarosława Górczyńskiego zgodzi się z tym wnioskiem, albo sami wycofamy budżet plus wieloletnią prognozę, bo to się nierozerwalnie wiąże i albo sesje zwołujemy na 10 stycznia, jedynie na budżet i wieloletnią prognozę, albo państwo dzisiaj otrzymacie i za godzinną przerwę wznawiamy obrady. Dokładnie mnie jest to wszystko jedno jaką macie państwo propozycje – mówiła starosta.   

Zbigniew Duda zwrócił uwagę, że wszystkie komisje głosują nad uchwaleniem budżetu i go opiniują, więc gdyby trafił tylko na obrady sesji, nie byłoby to do końca zgodne z przepisami. 

– Znowu tak nie do końca z tymi przepisami jesteśmy. Mam nadzieję, że choć raz pani starosta powie, że docenia pani moją dobrą wolę – dodał Zbigniew Duda. 

Za wycofaniem z porządku obrad dwóch uchwał: budżetowej i wieloletniej prognozy finansowej zagłosowało 22 radnych.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Radni powiatowi z PiS: Propozycja budżetu powiatu oparta jest na chaosie, stagnacji i marazmie! - naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this