Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Zbigniew Koniusz: W tej chwili pod respiratorami mamy osoby 30, 40-letnie!

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski, podczas wczorajszego briefingu prasowego, dotyczącego aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie świętokrzyskim podkreślił, że to, co niepokoi go najbardziej, to coraz niższy wiek chorych na COVID-19, wymagających podłączenia do respiratorów. – Również przekrój wiekowy jest różny i tu nie ma już takiej żelaznej reguły, jaka była poprzednio, że są to osoby na ogół w podeszłym wieku. W tej chwili mamy pod respiratorami osoby 30, 40-kilkuletnie. Coś się zmieniło, obserwujemy dlaczego – mówił wojewoda.

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mimo, że  wszystkie krajowe wskaźniki rosną, bo obserwujemy już drugi tydzień narastające ilości zachorowań, od początku nie jesteśmy województwem, w którym najwięcej jest tych zachorowań,  wręcz przeciwnie. Natomiast jeżeli przyłożymy do tego miarę procentowych wzrostów, to rzeczywiście łapiemy się do tych województw, w których procentowo ilość zachorowań bardzo dużo wzrosła – mówił Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski.   

Przypomniał, w czasie najniższych wskaźników,  hospitalizowanych było około 360 osób, w tej chwili, tych hospitalizacji jest 620 (stan na 4 marca). 

– Czyli mamy prawie stuprocentowy wzrost w ciągu dwóch niespełna tygodni, ale dla uspokojenia, żeby nadać temu jakiś punkt odniesienia, końcówka zeszłego roku i druga fala, a właściwie  wierzchołek tej fali, to przeszło 1200 osób w szpitalu, hospitalizowanych z powodu covid-u – przypomniał wojewoda. 

Zbigniew Koniusz dodał także, że wystąpił z  wnioskiem do Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia o cofnięcie decyzji w sprawie Szpitala Kieleckiego Św. Aleksandra  przy ulicy Kościuszki  i powrót do jego funkcjonalności stricte covidowej. Tak też się stało. Od 4 marca szpital jest już dostępny w całości jako szpital covidowy  z potencjałem  202 miejsc. 

– Wróciliśmy zatem  tak naprawdę do poziomu 1010 miejsc. Czy to wystarczy?  To jest 40% przeszło wolnych miejsc w zapasie. Myślę, że jest to wystarczający bufor i jest to tym samym odpowiedź na pytanie, czy uruchamiamy szpital tymczasowy. Nie, w tym momencie nadal szpital tymczasowy na Targach Kielce pozostaje szpitalem pasywnym, czyli szpitalem z  pełnym potencjałem do otwarcia i w zasadzie,  jeżeli uznalibyśmy, że kiedykolwiek będzie potrzebne jego  otwarcie, jedynym ograniczeniem jest tutaj nabór kadry.  Na to potrzeba zapewne kilkunastu dni, aby szpital patronacki, jakim jest Wojewódzki Szpital Zespolony  w Kielcach, skompletował kadrę do otwarcia tego szpitala –  zapewnił Zbigniew Koniusz. 

Podkreślił jednak, że ten etap epidemii  nie wymaga otwierania dodatkowego szpitalu. Zapewnił, że służby cały czas śledzą dynamikę wzrostu zakażeń, a miesiącem decydującym o dalszym przebiegu pandemii będzie marzec.   

–  Założyliśmy to już na samym początku, że dla nas takim bardzo bezpiecznym buforem to jest między 25%, a 35%, ale utrzymujemy 40% bufor i aby to utrzymać w miarę wzrostu ilości zachorowań, będziemy przeprowadzać kolejne jednostki szpitalne w gotowość  do leczenia covidu. Scenariusz jest w zasadzie odwróceniem tego, co teraz robiliśmy, czyli kolejnym szpitalem, który byłby przywrócony do funkcjonalności covidowej,  byłby  szpital opatowski,  oddziały szpitala we Włoszczowie, myślę tu o oddziałach wewnętrznych i oddziały szpitala  powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Jeżeli by to nie wystarczyło mamy w tym momencie jeszcze dodatkowy oręż w  postaci szpitala MSWiA, który od pierwszego marca jest „szpitalem czystym”, ale większość z nas była świadkiem otwarcia nowej lokalizacji. Ta nowa lokalizacja to jest dodatkowe 130 łóżek, które ewentualnie mogą być przeznaczone na leczenie pacjentów covidowskich,  jeżeli pojawi się taka potrzeba – dodał wojewoda. . 

Dodatkowy potencjał łóżek jaki może zostać uruchomiony,  to jest co najmniej 1600 łóżek. tyle samo ile w szczycie pandemii.  

– Jeżeli będzie potrzeba, to  stworzymy  ich więcej, aczkolwiek większość świata nauki jest za tym i tę opcję przedstawia, że ta fala  będzie płytsza,  niż poprzednie – podsumowuje Zbigniew Koniusz.   

To co go zaniepokoiło to topniejąca rezerwa łóżek respiratorowych.

– Ten bufor, o którym mówiłem, również staraliśmy się utrzymać w łóżkach respiratorowych. Ilość respiratorów przekazana do wszystkich jednostek szpitalnych jest ogromna,  bo to jest przeszło co najmniej 100 respiratorów przekazanych do tych jednostek.  Nie mówię już o tym, że jednostki szpitalne miały swoje respiratory,  więc my z agencji rezerw dostaliśmy naprawdę duże ilości respiratorów,  które przekazaliśmy jednostkom.  Natomiast bazą wyjściową zawsze w tych kalkulacjach, to było około 100, 110 łóżek – tłumaczy.

4 marca było 16 wolnych respiratorów, dodatkowo 50 w szpitalu tymczasowym. 

Podkreślił, że województwo świętokrzyskie jest w końcówce zachorowań jeżeli chodzi o kraj.  Płynnie przebiegają też szczepienia,  z uwagi na coraz bardziej harmonijne i przewidywalne dostawy szczepionek. 

– O ile bezwzględna ilość chorych jest zdecydowanie mniejsza od drugiej fali, to ilość osób, które trafiły pod respiratory jest niestety duża.  I czy to jest 190 czy 80 osób,  to jest bardzo dużo. Nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji. Również przekrój wiekowy jest różny i tu nie ma już takiej żelazne reguły jak była poprzednio że są to osoby na ogół w podeszłym wieku. W  tej chwili mamy na respiratorach osoby 30, 40-letnie.  Coś się zmieniło, obserwujemy dlaczego – mówił wojewoda. 

Dodał, że ludzie są zmęczeni już samym  covidem,  zmęczeni chorowaniem, zmęczeni perspektywą położenia się do szpitala, w związku z tym często próbują leczyć się na własną rękę.

– Co, w niektórych przypadkach niestety nie jest rzeczą dobrą, bo doprowadzają się do stanu , w którym ta niewydolność płuc, związana tak naprawdę z zapaleniem płuc i ze zmianami pozapalnymi jest na tyle już nasilona, że praktycznie nie ma jak ich leczyć,  tylko respiratorowo,  a w skrajnym przypadkach leczeniem pozaustrojowym – wyjaśnił Zbigniew Koniusz. 

Dodał także, że trzecia fala pociąga za sobą  znacznie więcej zgonów niż poprzednie fale pandemii. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this