Znajdź nas na

FAKTY

11,5 kg guz macicy usunięty w Kielcach! Lekarze mówią o medycznym wyzwaniu

Lekarze z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, we współpracy z chirurgami ogólnymi, przeprowadzili skomplikowany zabieg usunięcia ważącego aż 11,5 kg guza macicy. Operacja była konieczna z uwagi na powikłania i ryzyko masywnego krwawienia.

Kielce, 20.09.2016. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, (pp/doro) PAP/Piotr Polak

Współpraca kluczem do sukcesu

Zabieg odbył się kilka dni temu w kieleckim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Jak wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii, guz tworzyły mięśniaki rozwijające się przez wiele lat. Ich rozrost doprowadził dodatkowo do powstania nasilonej przepukliny pępkowej.

– Była to macica mięśniakowata, w której guzy powiększały się przez wiele lat i spowodowały dodatkowo nasiloną przepuklinę pępkową, dlatego operowaliśmy w zespole z chirurgami ogólnymi – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii.

Współpraca obu zespołów – ginekologicznego i chirurgicznego – była kluczowa dla bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu, który był niezwykle trudny technicznie.

Źródło: FB Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Zespół specjalistów podjął wyzwanie

W operacji uczestniczyli ginekolodzy-położnicy: dr n. med. Daniel Wolder i lek. Jakub Kabza, a zespół chirurgiczny reprezentował dr n. med. Jacek Bicki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej.

Zadaniem chirurgów było m.in. zabezpieczenie przepukliny oraz otwarcie i zamknięcie powłok brzusznych. Jak zaznacza dr Jacek Bicki – kliniki regularnie współpracują przy trudnych przypadkach.

Zabieg bez powikłań

Usunięcie tak dużego guza zawsze wiąże się z dużym ryzykiem – przede wszystkim ze strony układu krążenia. Guz uciskał bowiem na duże naczynia i zaburzał prawidłowy przepływ krwi. Na szczęście, zabieg przebiegł bez komplikacji.

– Zawsze obawiamy się ich ze strony układu krążenia, bo bardzo zmienia się łożysko naczyniowe po wyeliminowaniu takiego guza, który sam w sobie ma szeroką sieć naczyń, a oprócz tego uciska na duże naczynia tętnicze i żylne, i na pewno zaburza krążenie, ale wszystko się udało. W okresie pooperacyjnym nie było żadnych powikłań — informuje doktor Grzegorz Świercz.

Na podstawie materiału ze strony internetowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this