Znajdź nas na

FAKTY

Rolniku daj się spisać! GUS zbiera informacje o gospodarstwach rolnych także w gminie Bałtów!

– Wyniki spisu rolnego pozwolą dowiedzieć się jak rozwinęło się polskie rolnictwo w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą polskim rolnikom i rządowi podejmować trafne decyzje, poparte analizą wiarygodnych danych, których dostarcza statystyka publiczna – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dodaje, że wyniki spisu rolnego będą także wykorzystane przez Komisję Europejską do ustalenia wielkości dotacji dla obszarów wiejskich w krajach członkowskich. Do 28 września w gminie Bałtów ze spisu skorzystało 37 gospodarstw.

Agnieszka Muchalska i Katarzyna Wolak w roli rachmistrzów terenowych w gminie Bałtów fot. Urząd Gminy w Bałtowie

Przypomnijmy, że spis rolny przeprowadzony jest na terytorium RP w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r.  To właśnie w tym okresie użytkownicy gospodarstw rolnych będą mogli udzielać informacji o gospodarstwach rolnych przez: samospis na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl) i spisu rolnego (spisrolny.gov.pl), telefon, dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99 i wybierając 1 – Powszechny Spis Rolny i ponownie wybierając 1 – Spisz się przez telefon. Infolinia dostępna jest codziennie (również w soboty i niedziele) w godzinach 8.00 – 20.00.

– Dodatkowo w Urzędzie Gminy w Bałtowie dostępne jest miejsce spisowe (w godzinach pracy urzędu), gdzie rolnik może wypełnić formularz internetowy. Z użytkownikami gospodarstw rolnych którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się rachmistrzowie – telefonicznie lub bezpośrednio. Gminne Biuro Spisowe w Bałtowie na czas trwania Powszechnego Spisu Rolnego 2020 prowadzi dyżury w celach informacyjnych i interwencyjnych – wyjaśnia wójt. 

Dyżury będą trwają od 1 września do 30 listopada 2020 r. w godzinach pracy Urzędu przez członków GBS w Bałtowie pod numerem tel. 41 264 10 08. Po godzinach pracy Urzędu dyżur telefoniczny pod numerem tel. 506 054 116.

Hubert Żądło wyjaśnia, że wolnicy pytani są m.in. o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze, liczbę ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych, które związane są z prowadzoną produkcją rolniczą. Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów.

W spisie nie padają pytania o: majątek rolników, zarobki rolników, czy wartości przychodów, a także sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty. 

Obowiązek realizacji spisów rolnych nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2017 (Dz. Urz. L 200 z 07 .08.2018). Jednocześnie obowiązek ten wynika z rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zawartych w dokumencie pt. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r.

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że wszystkie dane osobowe i dane o gospodarstwie rolnym są prawnie chronione i objęte tajemnicą statystyczną. Administratorem danych osobowych jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Do 28 września w gminie Bałtów  ze spisu skorzystało 37 gospodarstw.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. zlekceważył interpelację radnego?

FAKTY

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this