Znajdź nas na

REKLAMA

Burak jakiego nie znacie! Te ekologiczne tylko z Farmy Świętokrzyskiej!

Buraki kojarzą się z barszczem wigilijnym, ćwikłą i botwinką. Jadane okazjonalnie, bez przesadnego uwielbienia. A to błąd! Dlaczego? Bo to nie tylko źródło żelaza, z czym jest najczęściej kojarzony. Choć jest to oczywiście bardzo ważne dla zachowania zdrowia i wzmocnienia odporności. Spożywanie buraka wpływa na wiele narządów wewnętrznych i procesów zachodzących w organizmie. Odmiany ekologiczne dostępne na biozfarmy.pl

fot. Farma Świętokrzyska

Wyodrębnia się 12 gatunków buraków, które występują  głównie w basenie Morza Śródziemnego. Dzicy przedstawiciele rodzaju rosną na kamienistych gruntach i terenach ruderalnych na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w okolicach Morza Kaspijskiego i w  Indiach. Odmiany uprawne, pochodzące od buraka zwyczajnego (Beta vulgaris) będącego owocem ewolucji buraka dzikiego – morskiego, są spożywane przez ludzi jako warzywa. 

Do leczniczych właściwości buraków zaliczymy: wzmocnienie serca, poprawę krążenia, oczyszczanie krwi, nawilżanie jelit. Korzystnie wpływa na wątrobę, szczególnie jeśli połączymy go na talerzu z marchewką. Ponadto burak jest warzywem bogatym w krzem. Jest także warzywem, obok m.in. kapusty, marchewki, czosnku czy pora, o działaniu przeciwpasożytniczym. Razem z innymi słodkimi pokarmami roślinnymi (marchewka, dynia, pasternak) hamuje łaknienie na cukier.

Uwaga! Liście buraka zawierają dużo kwasu szczawiowego i jeśli są spożywane w nadmiarze hamują metabolizm wapnia.

fot. Farma Świętokrzyska

Jak możemy przyrządzić buraka?

Burak, po upieczeniu, świetnie nadaje się do przyrządzenia różnego rodzaju zup, pas kanapkowych czy sałatek. Wystarczy go skroić, zblendować i już. Dobrze komponuje się zarówno na słono i ostro, np. z serami pleśniowymi, strączkami; jak i na słodko – spróbujcie zrobić sałatkę z ananasem i awokado – po prostu połączcie te składniki!

Sok z buraka możemy dodać do każdej potrawy, aby zmienić jej kolor. To fajny wybieg dla rodziców niejadków… Kto nie połasi się np. na różowe naleśniki, które możemy wypełnić najróżniejszymi warzywami z soczewicą?

Nie zgodzę się, gdy ktoś twierdzi, że gotowanie buraków jest trudne i długie. Weźmy na przykład taki prosty krem z buraka:

Warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Cebulę podsmażamy na łyżce oleju/oliwy w garnku, po kilku minutach dodajemy buraki, ziemniaki, seler oraz płatki migdałowe. Smażymy około 5 minut. Wlewamy bulion i gotujemy, aż wszystkie warzywa zmiękną. Gdy zupa troszkę przestygnie dodajemy masło i miksujemy na gładki krem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem obsypujemy prażonym słonecznikiem.

Burak doskonale sprawdzi się też jako składnik koktajli oczyszczających, szczególnie po weekendowym czy świątecznym obżarstwie. Kolejnych kilka przepisów już niebawem!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this