Znajdź nas na

FAKTY

Ognisko „ptasiej grypy” w gminie Ćmielów! Wojewoda wydał rozporządzenie, wdrożono odpowiednie procedury!

4 lutego w jednym z gospodarstw w Drzenkowicach w gminie Ćmielów (powiat ostrowiecki) wykryto ognisko ptasiej grypy. I choć jak tłumaczy Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu Św. nie ma doniesień, że wirus ten wywołuje zakażenie u człowieka, jest bardzo aktywny i zaraźliwy w przypadku drobiu. W zakażonym gospodarstwie wdrożono już odpowiednie procedury, a 10 lutego Wojewoda Świętokrzyski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów ostrowieckiego i opatowskiego.

Zdjęcie ilustracyjne

– 4 lutego zostało oficjalnie potwierdzone ognisko ptasiej grypy przez badanie martwego ptaka.   Najpierw był badany w Kielcach, później w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Potwierdziła się ptasia grypa podtypu H5N8  w gospodarstwie przyzagrodowym – wyjaśnia Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu Św.  

W gospodarstwie  znajdowało się  ok. 60 sztuk kur, oraz dwie sztuki kaczek.  

– Nie ma żadnych doniesień na całym świecie, żeby ptasia grypa podtypu H5N8 wywoływała zakażenie u człowieka.  Natomiast jest bardzo aktywna i bardzo zaraźliwa w stosunku do ptactwa wodnego. Szczególnie wrażliwe gatunki to: kury, indyki, kaczki, gęsi, czyli drób odholowywany w gospodarstwie. I tak było w tym przypadku, bo upadki sięgnęły 100 procent w ciągu praktycznie dwóch, trzech dni – dodaje  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu Św.  

W gospodarstwie wdrożono odpowiednie procedury, w tym dezynfekcję. Aktualnie jest puste, sprzęt i ziarno będą podlegały utylizacj. Wyznaczono także odpowiednie strefy –  okręg zapowietrzony w obrębie 3 km, okręg zagrożony – dalsze 7 km, czyli w sumie 10 km. 

– W okręgu zapowietrzonym wykonuje się perlustracje, sprawdza się wówczas i spisuje ile jest drobiu w poszczególnych gospodarstwach. Natomiast w okręgu zagrożonym będziemy prosili o informację od sołtysów na temat ilości przechowywanego drobiu – mówi Wiesław Wyszkowski.

W  głównym inspektoracie weterynarii opracowano też zasady, których należy przestrzegać, w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem „ptasiej grypy”.   

– W tej chwili drób utrzymywany  jest w zamknięciu. Należy także unikać lub zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia do kurników i miejsc przetrzymywania drobiu po spacerach w miejscach, gdzie mogło przebywać dzikie ptactwo, ponieważ dzikie kaczki, czy gęsi mogą być źródłem zakażenia – wyjaśnia. 

Wiesław Wyszkowski przypomina, że  „ptasia grypa”  pojawia się sezonowo. 

– Jeśli przetrzymamy szczęśliwie okres przelotu ptaków, to sam wirus w środowisku nie utrzymuje się specjalnie długo, nie jest to taki okres jak w przypadku ASF – podsumowuje.

10 lutego Wojewoda Świętokrzyski wydał  rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów ostrowieckiego i opatowskiego. Dostępne jest ono tutaj.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Ostrowiec Św.: Co dzieje się w urzędach? Radni z Prawa i Sprawiedliwości chcą wyjaśnień

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy wzdłuż ulic Sandomierskiej i Opatowskiej powstaną ścieżki rowerowe? 

FAKTY

Gmina Ożarów inwestuje w przyszłość – ambitne plany samorządu na 2025 rok

FAKTY

Kielce komunikacja miejska Kielce komunikacja miejska

Kielce: Rekord liczby pasażerów w komunikacji miejskiej w 2024 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this