Przypomnijmy, że 31 marca na stronach internetowych wojewodów ogłoszone zostały wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat Ostrowiecki otrzyma 5 milionów złotych na budowę lądowiska dla helikopterów na dachu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
– Jest to bardzo dobra wiadomość. Pieniądze te są przeznaczone na budowę lądowiska. Oczywiście do tej pory zakładaliśmy własne pieniądze, w tej chwili zostaną one zwolnione i będą przeznaczone na inne cele. Te pieniądze udało się pozyskać dzięki pomocy pana senatora Jarosława Rusieckiego i pana posła Andrzeja Kryja, za co bardzo panom dziękuję, bo w naszej sytuacji, to naprawdę duża kwota – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, podkreślając, że współpraca z ostrowieckimi parlamentarzystami układa się bardzo dobrze.
Jarosław Rusiecki, Senator RP podkreślał, że pozyskane przez powiat rządowe środki pozwolą na zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu ostrowieckiego.
– Pani starosta Marzena Dębnika ma sto procent racji. Sto procent sfinansowania budowy lądowiska dla szpitala powiatowego w Ostrowcu Św. jest rzeczą niezwykle ważną. Niezwykle ważną przede wszystkim dla mieszkańców Ostrowca Św., całego powiatu ostrowieckiego, tych wszystkich, którzy korzystają z naszego szpitala, myślę, że również dla samego szpitala. Niedawno uczestniczyliśmy w otwarciu szpitalnego oddziału ratunkowego, jest to niezbędne dopełnienie tego, aby ten szpital miał właściwą rangę, żeby zabezpieczał potrzeby zdrowotne, szczególnie tych najciężej chorych pacjentów, którzy tutaj przybywają. Mieliśmy tę świadomość razem z panem posłem Andrzejem Kryjem, że tego rodzaju inwestycja jest niezbędna – tłumaczył senator.
Dodał, że współpraca ze starostą ostrowieckim w tym zakresie trwała od początku ogłoszenia drugiego naboru do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
– Razem zabiegaliśmy z panem posłem Andrzejem Kryjem u pana premiera, aby te środki w 100 procentach zostały skierowane na tę niezbędną, bardzo ważną inwestycję dla ostrowieckiego szpitala, dla mieszkańców Ostrowca Św. i całego powiatu. Cieszymy się, że to się udało i będzie realizowane – podkreślał Jarosław Rusiecki.
Przypomniał, że przygotowując się do realizacji tej inwestycji, powiat miał zabezpieczone środki na budowę lądowiska.
– Te środki własne są zwolnione i będą mogły być wykorzystane na inne, nie wątpię, że bardzo ważne cele, które są na terenie powiatu ostrowieckiego. Te pięć milionów rządowych środków z pewnością da możliwość pewnego „luzu budżetowego” dla powiatu ostrowieckiego – dodał senator, gratulując i dziękując za dobrą współpracę staroście i Adamowi Karolikowi, dyrektorowi do spraw medycznych ostrowieckiego szpitala.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przypomniał, że w ostrowieckim szpitalu pomoc otrzymują nie tylko mieszkańcy powiatu ostrowieckiego i całego województwa świętokrzyskiego, ale i sąsiedniego – Mazowsza.
– Kiedy oddawany był budynek szpitalnego oddziału ratunkowego, to wówczas już artykułowana była potrzeba istnienia lądowiska. Bo bez tego lądowiska, zgodnie z tymi przepisami, które będą obowiązywać, Szpitalny Oddział Ratunkowy nie mógłby funkcjonować. Zostałby zdegradowany do Izby Przyjęć, co degradowałoby także rolę naszego szpitala – mówił Andrzej Kryj.
O oddaniu do użytku budynku nowego SOR-u pisaliśmy tutaj:
Przypomniał, że pomoc z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jaka dzięki staraniom ostrowieckich parlamentarzystów została skierowana do ostrowieckiego szpitala, nie jest jedyną.
– Przypomnę tylko, że w listopadzie 2018 roku ogłaszailiśmy wspólnie decyzję, że blisko 2 miliony złotych z funduszy rządowych trafi do szpitala na wyposażenie. Następnie nasze zabiegi sprawiły, że znalazło się 800 tysięcy w rezerwie budżetu państwa i nasza poprawka, skierowana do rządu zaowocowała, że można było przeprowadzić prace remontowe na neurologii i sterylizatorni szpitalnej. Wczesną zimą informowaliśmy, że dzięki moim zabiegom w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, trafił do szpitala milion złotych na sprzęt – przypomniał Andrzej Kryj.
Pogratulował także staroście, że powiat korzystając ze środków własnych realizuje zadania w ostrowieckim szpitalu. Dodał, że dzięki temu, że przetarg wypadł korzystnie, wygenerowania oszczędności w postaci 300 tysięcy zł., które zostaną także wykorzystane na doposażenie szpitala.
– Sądzę, że zakupimy sprzęt dla szpitala, bo tego nigdy nie za wiele. Po raz kolejny moja teza pokazuje, że tylko pomiędzy podziałami, biorąc pod uwagę współpracę, rozmawianie ze sobą, można zrobić wiele rzeczy. Tu pan poseł ma rację, szpital nigdy nie dostał takich środków finansowych, tylu milionów na zakup sprzętu, jak w ostatnich latach – podsumowała Marzena Dębniak.
Za pomoc parlamentarzystom dziękował także Adam Karolik, dodając, że ma nadzieję iż dzięki dotacji rządowej zabezpieczone w budżecie powiatu pieniądze, „wrócą” do szpitala w postaci innych inwestycji.
– Od 32 lat pracuję w tym szpitalu i chcę poświadczyć, to co moi przedmówcy mówili, że na terenie tego szpitala przez 29 lat nie było jakichkolwiek inwestycji budowlanych. Pierwszą inwestycją budowlaną jest Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przez tyle lat nie było jakiejkolwiek inwestycji. W szpitalu panowała straszliwa ciasnota. My to określamy, że wszystko „poupychane kolanem”. Ta pierwsza jaskółka, to była budowa SOR-u, czyli budowa zainicjowana jeszcze przez poprzedni zarząd powiatu, szczęśliwie zakończona w roku ubiegłym. W tej chwili inwestycja w postaci lądowiska na dachu naszego szpitala, która spowoduje, że nasz szpital będzie mógł pełnić rolę szpitala ponad powiatowego, regionalnego również dla sąsiednich powiatów z dwóch województw – wyjaśniał Adam Karolik.
Dodaje, że na tym nie spocznie. Wraz z Zarządem przygotowuje dokumentację na kolejny etap rozwoju szpitala.
– Bez kolejnych inwestycji budowlanych szpitala nie da się rozwijać – kwituje. Środki na kolejne inwestycje najprawdopodobniej pochodzić będą z Unii Europejskiej na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19. Epidemia pokazała bowiem słabe strony służby zdrowia, głównie jeśli chodzi o pomieszczenia lokalowe. Dyrektor dodał także, że odczuwa wsparcie i ze strony starostwa, i z instytucji centralnych.
Podkreślił, że choć jeszcze niewidoczne, to trwają prace przy budowie lądowiska.
– Patrząc „gołym okiem” można powiedzieć, że nic się nie dzieje, ale to jest bardzo złudne, to jest nieprawda. Dzieje się bardzo dużo. Pewne konstrukcje metalowe już są robione u podwykonawców. To wszystko zjedzie na plac budowy w odpowiednim momencie. Cały proces budowlany zakłóci pracę szpitala, zwłaszcza oddziału chirurgii. Lądowisko umiejscowione będzie nad salami pooperacyjnymi oddziału chirurgii – przypomniał Adam Karolik.
Budową lądowiska dla helikopterów na dachu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.zajmuje się Spółka Heli-Factor z Warszawy. W ramach inwestycji objętej umową planowana jest rozbudowa istniejącego budynku głównego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim o lądowisko na dachu skrzydła „C” wraz funkcjami towarzyszącymi: nadbudową istniejącej klatki schodowej, nadbudową istniejącej windy szpitalnej, budową nowego podnośnika śrubowego, rozbudową instalacji wodociągowej o zestaw hydroforowy dla lądowiska, budową pomieszczenia na sprzęt gaśniczy, a także rozbudową instalacji wewnętrznych.
Wybudowana zostanie niezależna konstrukcja płyty lądowiska, podparta na słupach żelbetowych i ścianach nośnych. Wykonane też zostaną nowe instalacje sanitarne, wentylacji mechanicznej, wod-kan, C.O., elektryczne (w tym nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego i naprowadzania w technologii LED) oraz instalacje teletechniczne monitoringu i sterowania. W zakresie powierzonym Heli Factor jest również uzyskanie decyzji o wpisaniu lądowiska do ewidencji lądowisk w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz opracowanie instrukcji operacyjnej.