– Już od ponad roku z panem dyrektorem Andrzejem Gruzą mieliśmy taki projekt, aby rozwijać szpital, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, poprawiać jakość usług i zakres usług. Wtedy mieliśmy taką koncepcję, aby stworzyć przychodnie imienne przy wszystkich oddziałach szpitalnych. Drugim pomysłem było utworzenie szkoły rodzenia przy naszym oddziale ginekologiczno-położniczym, aby zwiększyć atrakcyjność naszego oddziału ginekologii – informuje Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
Dodaje, że szpital posiadał już pomieszczenia i sprzęt, jednak realizację przedsięwzięcia zatrzymała pandemia koronawirusa. Szkoła rodzenia wystartuje już w najbliższy poniedziałek. Koordynatorem projektu została Monika Wójcik, położna na oddziale ginekologicznym w ZOZ w Ostrowcu Św.
– Nie ukrywam, że od długiego czasu marzyłam o tym, żeby bezpłatna szkoła rodzenia powstała w szpitalu i ruszamy wspólnie z koleżankami z sali porodowej. Ja od zawsze mówię, że edukacja kobiety i partnera, dotycząca ciąży, porodu, połogu jest bardzo ważna. Bardzo dobrze nam się współpracuje z pacjentką, która ma świadomość, co się z nią dzieje. Dlatego moim priorytetem od zawsze było to, żeby edukować pacjentki, przygotowywać do porodu naturalnego. Zachęcamy bardzo, żeby kobiety rodziły naturalnie, ponieważ obserwujemy duży odsetek cięć cesarskich, co jest takie troszeczkę niepokojące. Sama pracuję w sali cięć cesarskich i uważam, że jest to dosyć poważna operacja – mówi Monika Wójcik, położna, a także koordynatorka Szkoły Rodzenia w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
Monika Wójcik podkreśla, że zajęcia w szkole rodzenia są bezpłatne. Szkoła funkcjonować będzie dwa dni w tygodniu, a zajęcia trwać będą dwie godziny. Na zajęcia uczęszczać mogą kobiety powyżej 21 tygodnia ciąży. Optymalny czas na całkowite przygotowanie i uaktywnienie pacjentki do porodu to ok. 30-35 tygodni. Do szkoły mogą się także zapisywać kobiety, które są w terminie porodu, czyli po ukończonym 38 tygodniu. Jedynym wymaganiem jest karta ciąży i zaświadczenie od lekarza prowadzącego, czy pacjentka może uczestniczyć w zajęciach. Położna przyznaje także, że wyznaje zasadę, że liczy się nie ilość, a jakość wykonywanych usług. Dlatego kurs zostanie utworzony nawet dla jednej pary. Liczy, że z usług szkoły skorzystają także kobiety z ościennych powiatów.
– Myślę, że zainteresowanie będzie duże, z racji tego, że już mam telefony odnośnie funkcjonowania szkoły – mówi Monika Wójcik.
Już wkrótce uruchomiona zostanie strona internetowa ze wszystkimi informacjami, dotyczącymi szkoły, aktualnie zapisywać można się pod numerami telefonów: 41 247 80 00 wew. 217 lub 505 090 320.
– Zachęcamy pary, ale zachęcamy także pacjentki, jeżeli nie ma ochoty chodzić z partnerem. Może przychodzić sama. Myślę, że takie spotkania, kameralne, w małych grupach, będą bardzo przyjazne dla kobiet i wtedy fajnie doczeka się do momentu cudu narodzin i jednocześnie kobieta będzie rodziła u nas. Rodzi się u nas fajnie. Porodówka w Ostrowcu Św. to fajna porodówka. Mam szereg pozytywnych opinii – podkreśla Monika Wójcik.
Wyjaśnia, że w ostrowieckim szpitalu możliwy jest poród rodzinny.
– Ja obalam wszelkiego rodzaju mity, że w Ostrowcu Św. rodzi się na leżąco. Kobiety mają bardzo aktywnie prowadzony pierwszy okres porodu, wykorzystujemy piłki, wykorzystujemy podtlenek azotu, wykorzystujemy muzykę, jeżeli pacjentka sobie tego zażyczy. Natomiast nie ma znieczuleń zewnątrzoponowych, ale to nie wynika z niechęci naszej, bo my jesteśmy jak najbardziej otwarci, natomiast stwarzamy takie warunki, żeby w naturalny sposób łagodzić ból porodowy – wyjaśnia położna.
Zapewnia, że zajęcia w szkole rodzenia, oprócz części edukacyjnej, będą aktywne. Szkoła wyposażona jest w sprzęt, który ma zaktywizować pacjentki: worki sako, piłki, materace, drabinki.
– Także jak najbardziej aktywnie będziemy prowadzić zajęcia. Prowadzę zajęcia ogólnoustrojowe, relaksacyjne, oddychanie torem przeponowym, będzie muzykoterapia i aromaterapia i wizualizacja, czyli cały szereg nowych trendów, które obowiązują w całej Polsce. Zachęcamy do tego, żeby dziewczyny przychodziły – podsumowuje Monika Wójcik.
Na szkołę rodzenia przystosowana zostanie ok. 20 metrowa sala na parterze przy świątecznej pomocy medycznej.
Szkoła Rodzenia ZOZ Ostrowiec Swiętokrzyski
9 grudnia, 2021 at 09:16
Dobre przygotowanie do…CUDU NARODZIN…