Po brokuły możemy sięgać po prostu jako przekąskę. Ugotowane na parze, lekko twardawe super sprawdzają się na II śniadanie. Oczywiście też wybornie smakują w zapiekankach, zupach, sałatkach czy pesto. Potrawy z brokułów to doskonały wybór, warzywa te są bowiem pełne wartościowych witamin, czy składników mineralnych. To także kapitalny antyoksydant. Po takiej dawce wiedzy, pozostała już tylko praktyka – gotowanie z brokułem w roli głównej. A można z nich przyrządzić pyszne kotlety, sałatki, a nawet koktajl?
Brokułowe kotleciki
Nie dość, ze proste w wykonaniu, to można je jeść na okrągło. Wystarczy tylko raz dodać do nich kaszę, a raz zmienić dip lub zaserwować na zimno jako przekąskę na drugie śniadanie ze świeżymi pomidorami. Jak przygotować sycące kotlety?
Potrzebujemy:
- 500 g brokułów, różyczek
- 70 g migdałów, ze skórką
- 30 g mąki
- 30 g płatków owsianych
- 20 g bułki tartej lub więcej płatków
- sól, pieprz, paprykę wędzoną
Brokuły gotujemy na parze, przekładamy do dużej miski i odstawiamy do ostudzenia. Migdały mielimy w młynku lub w blenderze (można też ewentualnie użyć płatków migdałowych). Mąkę mieszamy z wodą w proporcji 1:2 (cz 30 g maki 60 g wody). Taką miksturę dodajemy do ostudzonych brokułów i dosypujemy zmielone migdały, bułkę tartą i płatki owsiane oraz przyprawy. Rozdrabniamy blenderem, aż składniki się połączą. Nie musimy mielić brokułów całkowicie, fajnie jeśli zostaną większe kawałki. Z tak przygotowanej masy formujemy kotleciki i smażymy po 2 minuty z każdej strony, aż się zarumienią.
Można podawać z kaszą, ryżem, ziemniakami. Z surowymi warzywami, surówką z kiszonej kapusty lub polane ulubioną salsą.
Sałatka brokułowa na każdą porę
Składniki:
- 300g brokułu (w przewadze różyczki, ale pamiętajcie, że łodyga ma więcej składników mineralnych i witamin!)
- czerwona papryka bez gniazd nasiennych, pokrojonej na kawałki
- 3 kiszone ogórki pokrojonych na kawałki
- pół czerwonej/ różowej cebulki
- małe jabłko, bez gniazd nasiennych
- świeży koperek
- ½ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego
- 2 łyżki majonezu
Brokuł blanszujemy 2-3 minuty w niskiej temperaturze, studzimy. Z papryki i jabłek pozbywamy się gniazd nasiennych. Paprykę i ogórka kroimy w małe kawałki, jabłko trzemy na dużych oczkach, a koperek siekamy. Łączymy w misce razem z różyczkami brokułu, przyprawiamy, dodajemy majonez i mieszamy. Gotowe!
Koktajl brokułowy
Zanim powiecie, że do koktajli lepiej sprawdzi się jarmuż, szpinak albo po prostu same owoce, dajcie szansę brokułom. Może nie jest to powalający na nogi napój bogów, ale tyle zdrowia w jednej szklance to ciężko będzie Wam znaleźć gdzie indziej!
Niezbędne składniki:
- 8-10 różyczek brokułowych
- 2 pomarańcze
- banan
- jabłko
- sok wyciśnięty z limonki lub cytryny
- garść listków mięty lub szpinaku
- łyżka zmielonego siemienia lnianego
- łyżka słonecznika łuskanego
- opcjonalnie dla fanów większej egzotyki: gruby plaster ananasa lub mango
- woda
Pomarańcze obieramy i usuwamy białe błony, z jabłka wykrawamy gniazda nasienne. Wszystko kroimy na małe kawałki. Wrzucamy do kielicha blendera warzywa i owoce, wlewamy wodę (ilość zależy jak bardzo gęsty chcecie mieć napój) i miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Można udekorować listkami mięty i plasterkiem cytryny.
Podobają Wam się te brokułowe inspiracje? Jeśli wciąż Wam mało, zerknijcie jeszcze na przepis na pizzę z brokułami (klik)! A może podzielicie się z nami Waszym ulubionym przepisem na zupę krem z brokułów? My polecamy brokułowe połączenie z porem! Przepis na naszym blogu o TU (klik)!