24 marca odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu pod honorowym patronatem Joanny Suski, burmistrza Ćmielowa i Adama Spały, prezesa Fabryki Porcelany „AS” Ćmielów . Konkurs zgłoszony został do Kuratorium Oświaty w Kielcach. Wpisany jest na listę rywalizacji, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i są uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym. W konkursie biorą udział uczniowie z klas VI-VIII.
Zmagania przebiegały dwuetapowo. 15 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych do ćmielowskiej szkoły prac , 10 najlepszych, których autorzy zostali zaproszeni do udziału w IV Warsztatach Ceramicznych, aby zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów, a także nagrody ufundowane przez gminę.
– Co roku nawiązujemy do tradycji ćmielowskiej porcelany i do tego, co u nas najcenniejsze. Chcemy promować walory Ćmielowa, zwracając uwagę na bieżące tematy, na nasze korzenie, na tradycje. Zachęcamy młodych artystów do próby sił w różnych tematach – mówi Aneta Szczygieł, wicedyrektor szkoły podstawowej w Ćmielowie.
Dodaje, że co roku zainteresowanie udziałem w konkursie jest bardzo duże, choć w tym roku temat okazał się trudny. Wpłynęło mniej prac.
– Prace, które do nas wpłynęły były naprawdę na wysokim poziomie. Był nam naprawdę trudno wybrać laureatów. Wyłoniliśmy ich dziesięciu. Swój projekt, przedstawiony na papierze, przenieśli na figurkę księżniczki Sayako profesjonalnymi pędzlami i farbami. Nie jest to łatwe, ale dzieci nabierają doświadczenia i wprawy. Malowanie na szkliwionym podłożu wymaga wprawnej ręki. Są i tacy uczestnicy, którzy wracają do nas po raz trzeci, to świadczy o tym, jak duże znaczenie ma dla nich udział w konkursie – wyjaśnia Aneta Szczygieł.
Podkreśla, że celem tegorocznych zmagań było nie tylko promowanie Ćmielowa, regionu świętokrzyskiego, ale także rozwijanie kreatywności młodzieży i uwrażliwienie ich na sztukę, rozwijanie wyobraźni młodych ludzi i kształtowanie myślenia abstrakcyjnego.
W konkursie udział wzięła uczennica Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Św., która swoje umiejętności szlifuje pod okiem Magdaleny Pająk, nauczyciela plastyki.
– To już druga przygoda naszej szkoły z tym konkursem, choć Marysia, nasza tegoroczna reprezentantka, bierze w nim udział po raz pierwszy. To świetna rywalizacja. Uznaliśmy, że konkurs jest ciekawy jeśli chodzi o formułę. Najpierw powstają projekty figurek na papierze, potem organizowane są warsztaty. To bardzo wyjątkowy konkurs, a przy okazji nawiązujący do tradycji naszego regionu – mówi Magdalena Pająk.
Z udziału w konkursie zadowolona jest Marysia Mruk, uczennica siódmej klasy KZE w Ostrowcu Św., która w pierwszym etapie konkursu zajęła trzecie miejsce.
– Nie jest prosto przenosić papierową wersję na figurkę. Nie było jednak źle. Trzeba użyć dokładnej ilości farby, trzeba ją dokładnie nałożyć, trzeba uważać, żeby się nie rozmyła. Ostatecznie jestem jednak zadowolona z efektu, jaki udało mi się osiągnąć – wyjaśnia Marysia.
Przed ogłoszeniem werdyktu jury goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Żywego Muzeum Porcelany „AS”. Ostatecznie jurorzy zadecydowali, że Puchar Prezesa za zajęcie I miejsca powędruje do Karoliny Szot z Publicznej Szkoły Podstawowej imienia. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie (puchar złoty), II miejsce zdobyła Zofia Wojtasik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym (puchar srebrny), a III lokatę Iwo Pałki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach (puchar brązowy).
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany „AS” Ćmielów obdarowani figurkami własnego autorstwa, otrzymali również pamiątkowe albumy i materiały promujące gminę ufundowane przez burmistrz Joannę Suskę oraz dyplomy i nagrody rzeczowe od sponsora.
– Jestem dumna, że jestem rodowitą ćmielowianką, jestem dumna z naszej tradycji i historii. Cieszę się, że jest tak wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy zdecydowali się wziąć udział w rywalizacji. Nasze tradycje powinny być kultywowane z pokolenia na pokolenie. Wiele osób pracowało z dziada pradziada w zakładach porcelany, a ich następców chcemy zaktywizować właśnie w ten sposób, przez rywalizację artystyczną. Kto wie, czy ktoś z tych młodych ludzi nie zostanie w przyszłości projektantem. Wielkie podziękowania należą się panu prezesowi Adamowi Spale, który corocznie gości nas w w swoim muzeum, gdzie możemy przeprowadzić konkurs. Czujemy się tu jak w domu. Podziękowania należą się także pani dyrektor Anecie Szczygieł, inicjatorce tego przedsięwzięcia. Każdy z konkursów pokazuje, że mamy zdolną młodzież. A temat tegorocznej rywalizacji uwypukla rolę kobiety we współczesnym świecie. Także w aspekcie dramatu, jaki dzieje się na ukraińskiej ziemi – podsumowuje Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Przy współpracy z MMP Farby
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info