Znajdź nas na

FAKTY

Niebezpieczna pamiątka z czasów II Wojny Światowej znaleziona w gminie Bałtów!

Na niebezpieczne znalezisko z czasów II Wojny Światowej natknęła się mieszkanka gminy Bałtów podczas wykonywania przez nią prac ziemnych. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Ustalenia wykazały, że znaleziony niewybuch, to skorodowany granat tzw. trzonkowy.

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: KPP w Ostrowcu Św.

Na niebezpieczne znaleziska z czasów II Wojny Światowej, najczęściej natrafiają pracownicy budowlani oraz rolnicy wykonujący prace sezonowe. W środę, 1 czerwca, kilka minut po godzinie 14.00, ostrowieccy policjanci zostali powiadomieni o niebezpiecznym znalezisku w gminie Bałtów. Zgłoszenie dotyczyło odnalezienia niewybuchu. Granat został znaleziony przez 56-letnią kobietę podczas wykonywania przez nią prac ziemnych. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Ustalenia wykazały, że znaleziony niewybuch, to skorodowany granat tzw. trzonkowy, pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Do czasu przyjazdu saperów znaleziska pilnowali policjanci  z Komisariatu Policji w Ćmielowie.

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej niewybuchy i niewypały znajdowane na terenie całego kraju wciąż są bardzo niebezpieczne. Często są skorodowane i nie bez kozery nazywane są zardzewiałą śmiercią.  Wybuch może bowiem nastąpić w każdej chwili. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce.

Świętokrzyska policja apeluje: Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający „pocisk” pamiętaj: nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj; jeśli jest wykopany, nie zakopuj go ponownie; natychmiast przerwij pracę; oddal się na bezpieczną odległość, a o znalezisku jak najszybciej poinformuj jednostkę policji; miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych; jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this