Choć remont pomieszczeń, w którym znajduje się Klub Senior+ w Okole skończył się już jakiś czas temu, wczoraj (poniedziałek, 23 stycznia) obiekt uroczyście oddano do użytku.
– Jesteśmy bardzo zadowolone, tym bardziej, że tutaj w okolicy takiego miejsca nie było, nic się nie działo. Wiadomo, że w domu są zawsze jakieś prace, ale gdy przychodzą długie jesienno-zimowe samotne wieczory, człowiek chciałby być między ludźmi, tym bardziej, że teraz ludzie się bardziej izolują. A tutaj człowiek przyjdzie, spotka się, porozmawia, zawsze jest życzliwa atmosfera, zawsze można się doradzić, porozmawiać, pośmiać. Jesteśmy zadowolone, że wójt gminy pomyślał o takim domu właśnie dla nas – seniorów. Gmina niestety się „starzeje”, seniorów przybywa, więc mam nadzieję, że takich miejsc przyjaznych seniorom będzie więcej – mówi Zenobia Łabądź, seniorka z gminy Bałtów.
Inna seniorka, Krystyna Kowalczyk przyznaje, że wcześniej spędzała czas w domu. Jedną z rozrywek było dla niej oglądanie telewizji.
– Ja już jestem w podeszłym wieku i bardzo się cieszę, dziękuję władzom, że taki klub mamy. Gdy będzie zdrowie, to będziemy się spotykać. Mamy bardzo dobrą panią kierownik, jest bardzo uprzejma i pozytywnie nastawiona– mówi Krystyna Kowalczyk.
Klub Seniora to spełnienie kolejnej obietnicy wyborczej Huberta Żądło, wójta gminy Bałtów, jak i radnych z jego komitetu.
– Tą obietnicą wyborczą było utworzenie tu świetlicy wiejskiej, ale w związku z tym, że pojawił się Program Senior+ zdecydowaliśmy, że w tym miejscu powstanie klub seniora. Myślę, że to jest bardzo potrzebna inicjatywa, a widząc po liczbie osób zgromadzonych tu dzisiaj, utwierdzam się w przekonaniu, że podjęliśmy dobrą decyzję – wyjaśnia Hubert Żądło.
Dodaje, że uczestnicy Klubu Seniora w Okole będą mogli korzystać z rehabilitacji, będą mogli się aktywizować, czy organizować uroczystości i wydarzenia.
– Stworzyliśmy miejsce seniorom, którzy wcześniej pracowali na rzecz tej miejscowości, czy sąsiednich miejscowości, ale także osobom, które kiedyś budowały ten Dom Ludowy. Chcemy korzystać z doświadczenia życiowego i z wiedzy tych mieszkańców po to, aby dalej rozwijać naszą gminą. Seniorzy stanowią dość znaczną część naszej lokalnej społeczności, bo już niemal 30 procent. Chcemy żeby czuli się bardzo potrzebni, a także pokazać te obszary, w których mogą być wciąż aktywni – mówi Hubert Żądło.
Dodaje, że Okół zmienia się pozytywnie. Jako jedną ze zmian wskazuje tę związaną z mentalnością mieszkańców.
– Odżyła integracja społeczna, pojawiło się Koło Gospodyń Wiejskich „Okolanki jak rumianki” jest klub seniora, także myślimy, że Okół powróci do tego, co było przed laty, żeby był jedną zgraną, mocną miejscowością, otwartą na społeczności ościenne – tłumaczy wójt.
O tym, że utworzenie Klubu Seniora w Okole to jedna z lepszych decyzji władz gminy mówi Ewelina Spała, kierownik Klubu Senior+.
– „Chwyciło od razu”, już mamy wypełnione wszystkie dostępne miejsca, właśnie tworzymy listę rezerwową. zainteresowanie jest bardzo duże. Już pierwszego dnia, gdy zorganizowaliśmy dzień otwarty przyszło mnóstwo seniorów, żeby zobaczyć jak to miejsce wygląda, poznać nas, rozwiać wątpliwości. Ta frekwencja rośnie cały czas. Seniorzy są przeszczęśliwi, widać to po ich twarzach, po tym jak się przygotowują do samego przyjścia na zajęcia. Panie są bardzo eleganckie. Myślę, że to była jedna z trafniejszych władz gminy – wyjaśnia Ewelina Spała.
Do dyspozycji seniorów są trzy sale: sala ogólna (telewizyjna) z kącikiem prasowym, a także z dostępem do internetu; sala rehabilitacyjna z fizjoterapią, a także do terapii zajęciowej (rękodzieło, zajęcia kulinarne)
Dodaje, że program został przygotowany dla 20 seniorów. Osoby towarzyszące seniorom są jednak mile widziane.
Edyta Giez, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Okole podkreśla, że w dzisiejszych czasach to bardzo ważne, aby stawiać na seniorów.
– W Okole mamy bardzo dużo starszych osób, które swoje rodziny mają w odległych miejscowościach, rozsianych po całej Polsce, albo ich w ogóle nie posiadają, swój czas wypełniają głównie oglądaniem telewizji. Bardzo dobrze jest postawić na seniorów w celu ich aktywizacji, wspólnego spędzania czasu, czy motywowania ich do działania na rzecz lokalnej społeczności – wyjaśnia Edyta Giez. Podkreśla, że na terenie gminy Bałtów działają usługi opiekuńcze dla seniorów. Osoby starsze mogą skorzystać z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej (przy orzeczonej niepełnosprawności), mogą (jeśli ich niepełnosprawność powoduje zaburzenia) skorzystać z opieki Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej.
Również Zdzisław Mierzejewski, radny Rady Gminy Bałtów, mieszkający w Okole przyznaje, że było zapotrzebowanie na tego typu ośrodek.
– Tu było i jest bardzo duże zapotrzebowanie na Klub Seniora, ponieważ mamy sporą grupę mieszkańców w podeszłym wieku. Teraz mają miejsce do spotkań, rehabilitacji, jak się zejdą z sobą zawsze mają coś do powiedzenia. Siedząc w domu po prostu źle się czują – wyjaśnia Zdzisław Mierzejewski.
Wspomina, że Dom Ludowy, w którym mieści się klub powstał dzięki mieszkańcom Okołu. Wyjaśnia, że przez długie lata był jednak zaniedbany. Znajdował się w nim ośrodek zdrowia, kiedyś także apteka, czy restauracja.
– Dziś to miejsce znów ożywa – dodaje.
W uroczystym zainaugurowaniu działalności Klubu Seniora uczestniczyla m.in. Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, która zaznaczyła, że to bardzo ważna placówka i cieszy się, że powstała właśnie w Okole.
– To dla mnie bardzo ważny moment, ponieważ także i ja wspierałam tę inwestycję. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pani minister Marlena Maląg, przekazała ze swojego programu Senior+ na ten klub seniora 175 000 zł. Łączny koszt jego powstania to 230 000 zł. Gros środków, to środki rządowe i to dzięki środkom rządowym mógł ten Klub Seniora powstać i będzie mógł tu funkcjonować. W ten sposób pokazujemy, jako rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego, w którym mam zaszczyt zasiadać, że inwestujemy w zrównoważony rozwój, że infrastruktura jest dostępna nie tylko w wielkich miastach, miastach powiatowych, czy nawet nie tylko stolicach gmin, ale i w takich miejscowościach jak Okół – mówiła Anna Krupka.
Poseł Andrzej Kryj zapewniał, że cieszy się, iż po raz kolejny może gościć w gminie Bałtów.
– Tu rzeczywiście za sprawą dobrej współpracy samorządu Bałtowa z parlamentarzystami, a idąc dalej – z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego udaje się bardzo wiele zrobić – mówił poseł Andrzej Kryj. Przypomniał, że to nie pierwsze środki, które trafiły do gminy Bałtów dzięki wsparciu minister Marleny Maląg.
– Ta polityka senioralna państwa polskiego służy temu, żeby senior był bardziej aktywny, potrzebny, mógł liczyć na wsparcie, a jak coś boli, to mógł w tej salce poćwiczyć, czy porozmawiać z psychologiem. Życzę, żeby to miejsce tętniło życiem – podsumował poseł.