Znajdź nas na

FAKTY

Niezwykłe pamiątki z przeszłości na terenie przyszłej obwodnicy Opatowa! Eksponaty mogą mieć nawet 6 tys. lat!

– Zlecane przez nas archeologiczne badanie sondażowe i często wykopaliskowe poprzedzają realizację większości dużych inwestycji drogowych GDDKiA. To właśnie dzięki nim wzbogacamy wiedzę o historii terenów, na których realizowane są inwestycje – wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras z Kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na niezwykłe odkrycia grupy badawcze natrafiły również w śladzie obwodnicy Opatowa.

Źródło: GDDKiA w Kielcach

Jak podkreśla Małgorzata Pawelec-Buras dzięki inwestycjom drogowym światło dzienne ujrzeć mogą pamiątki z odległej przeszłości, a tym samym historia, w nich „zamknięta”.  Zlecane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) archeologiczne badanie sondażowe i często wykopaliskowe poprzedzają realizację większości dużych inwestycji drogowych. Archeolodzy prowadzący badania wykopaliskowe opracowują ich wyniki, a następnie w porozumieniu z konserwatorem zabytków, przekazują eksponaty do muzeów.

Źródło: GDDKiA w Kielcach

Do badań w śladzie przyszłej obwodnicy Opatowa wytypowanych zostało kilkanaście stanowisk. Archeolodzy odkryli blisko dwieście artefaktów z okresu neolitu, epoki brązu, i wczesnego średniowiecza. Najstarsze z nich, te neolityczne, mogą mieć nawet około 6 tysięcy lat. Z okresu neolitu (4200-2900 r. p.Chr.) i kultury pucharów lejkowatych może pochodzić ucho naczynia glinianego, prawdopodobnie ówczesnego kubka, znalezione w jamie gospodarczej.

 Na okres epoki brązu i kultury łużyckiej (1200-800 r. p.Chr.) datowanych jest może kilkadziesiąt obiektów, w tym: jamy, dołki posłupowe, półziemianki i znalezione w ich sąsiedztwie naczynia, przęśliki gliniane oraz kościane przekłuwacze.

Źródło: GDDKiA w Kielcach

Jednym z najciekawszych obiektów jest kościany grzebień najprawdopodobniej wykonany i używany we wczesnym średniowieczu (XI-XII w.). Z tego okresu pochodzą m.in. dwie ziemianki, z których jedna posiadała piec kopułkowy. Odkrytych zostało także kilkadziesiąt jam, w tym kilka produkcyjnych i zasobowych. O osadnictwie na tych terenach świadczą takie eksponaty jak dłuto żelazne, nożyk żelazny i paciorek kamienny.

Archeolodzy będą mieli około roku na udokumentowanie odkryć i konserwację eksponatów. Potem zabytki trafią do muzeum w Sandomierzu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this