Zaniepokojonych mieszkańców powiatu ostrowieckiego – uspokajamy. Samoloty, które obserwować można m.in z Ostrowca Świętokrzyskiego wykonują zadania pilotażowe, zgodnie z wydzielonymi strefami pilotażu TRA 05 (Ostrowiec Świętokrzyski znajduje się w strefie TRA 05D).
Jak poinformowała nas Marlena Kuna, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, statki powietrzne wykonujące loty to samoloty szkolne PZL-130 „Orlik” oraz M-28 „Bryza” z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, stacjonujące na lotnisku Warszawa Radom (EPRA). Loty mają charakter szkolny.
Loty w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego (TRA 05D) będą się odbywały się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szkolenia. Loty odbywają się na bezpiecznej wysokości, zgodnie z przepisami lotów nad miejscowościami.
**********************************************************************************************************
Dowództwo 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego przeznaczone jest do organizacji i nadzoru szkolenia lotniczego na korzyść Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej. Żołnierze z Dowództwa 4SLSz uczestniczą w misjach pokojowych tj.: PKW Afganistan, KFOR Kosowo, Air Policing. Żołnierze brali również udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych w swoim regionie, między innymi w czasie powodzi w 2010 roku w Sandomierzu. Zespół Akrobacyjny 4SLSz „Orlik” bierze regularnie udział w licznych pokazach lotniczych reprezentując Siły Powietrzne zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych bierze udział w licznych uroczystościach: państwowych z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, wojskowych, w uroczystościach o charakterze patriotycznym, patriotyczno-religijnym, religijnym oraz pogrzebowych. 4SLSz jest jednostką, której rola w szkoleniu kolejnych pokoleń polskich lotników jest ugruntowana poprzez swą uniwersalność i nowoczesność. Kadra i pracownicy swą codzienną, wzorową służbą i pracą zapisują złotymi zgłoskami karty historii 4SLSz. Żołnierze są dumni z tego, że ich służba zyskała uznanie przełożonych i cieszy się wielką estymą w środowisku cywilnym, czego dowodzi fakt ufundowania przez społeczeństwo Dęblina i Lubelszczyzny Sztandaru, a także nadania jednostce wyróżniającego imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza.
Norbert Skrok
30 czerwca, 2023 at 14:28
Ja prd ciemniakom nawet samoloty przeszkadzają nad miastem.Niech sie wyprowadzą do lasu.Ale ciemnogród się tu sprowadził.
dwópłat
14 lipca, 2023 at 16:25
A tereny łąk-niezamieszkane, nie lepsze na ćwiczenia?
Jak w razie awarii, wyląduje komuś na budynku-bloku i będą ofiary, to co wtedy?
Edward
17 lipca, 2023 at 19:38
To już jakaś plaga, niemal co dzień lata to dziadostwo nad Ostrowcem i Starachowicami. Nie był by problem, gdyby zwyczajnie przeleciał, ale jego znosi, traci wysokosć, nie trzyma kursu, bywa że przez ponad godzinę nie może miasta opuscić!
Jako mieszkańcy nie życzymy sobie takich niebezpiecznych i hałaśliwych zabaw nad naszymi głowami, chyba nie brakuje w koło lasów gdzie nikt nie mieszka i można tam sobie ćwiczyć latanie.
oksza41 .
31 lipca, 2023 at 13:49
Biorą udział w uroczystościach pogrzebowych? Właśnie byłem na pogrzebie na cmentarzu komunalnym, a s
amoloty zakłócały jego przebieg. Zrozpaczona rodzina, uczestnicy pogrzebu, a także ksiądz z ekipą, zamiast się skupić, gapili się wszyscy w górę z niepewnymi lub wystraszonymi minami. Super „atrakcja” była.
AJ
23 lipca, 2024 at 08:45
już wam debile przeszło po katastrofie – teraz próbujecie pozabijać ludzi w mieście
Pingback: „Latają nad głowami” mieszkańców powiatu ostrowieckiego! | naOSTRO.info