Znajdź nas na

KULTURA

Kunowska świątynia rozbrzmi muzyką organową!

To będzie nie lada gratka dla miłośników muzyki organowej i kameralnej, a tych w naszym powiecie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć, że pierwszy z cyklu tegorocznych koncertów organowych w kościele pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie przyciągnął 120 słuchaczy. Już w najbliższą niedzielę (3 września) w świątyni zabrzmią ponownie utwory Georg-a Friedrich-a Händel-a, Johannes-a Brahms-a, Antonio Vivaldieg-o, czy belgijskiego kompozytora Flor-a Peeters-a. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wnętrze kunowskiej świątyni 2021 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tegoroczny pomysł cyklu kilku koncertów, podczas których świętujemy jubileusz 10-lecia organów kunowskich jest moim pomysłem. Ogólnie rzecz biorąc koncerty organowe były organizowane przeze mnie kilka razy w roku, od kiedy zacząłem pełnić posługę organisty w 2014 roku. Ówczesny proboszcz ks. kan. dr Marian Włodzimierz Czerwiński był wielkim pasjonatem organów i muzyki organowej. To właśnie on i jego zaangażowanie w propagowanie muzyki organowej dały początek tej muzycznej tradycji. Ogromne wsparcie w kontynuacji tych koncertów daje mi obecny proboszcz ksiądz Jerzy Ejchler – wyjaśnia Grzegorz Krasowski.

Przyznaje, że w Kunowie koncerty te cieszyły się zawsze dużą popularnością, jednak pierwszy w tym roku koncert przyciągnął najwięcej słuchaczy, bo  około 120 osób. Wykonawcami ostatniego koncertu byli: Lyudmyla Stetska, śpiewaczka operowa z Ukrainy oraz Łukasz Chmiel i Grzegorz Krasowski, studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie rozwijają swoje umiejętności w klasie organów dr hab. Karola Gołębiowskiego, prof. UJK.

Grzegorz Krasowski dodaje, że pierwotnie organy, które dziś usłyszeć można w Kunowie zostały zbudowane dla kaplicy klasztornej w Pielenhofen w Niemczech. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W Kunowie zamontowane zostały staraniem ks. Mariana Włodzimierza Czerwińskiego w 2013 roku przez firmę „Kamerton” Wiesława Jelenia z Olszynki. W 2016 roku dodane zostały trzy głosy językowe: trąbka, róg kozi i głos ludzki. Obecnie posiadają 17 głosów. Zabytkowy prospekt pochodzi z poprzedniego instrumentu zbudowanego w 1888 roku przez Władysława Kołodziejskiego, organmistrza pochodzącego z Kunowa – przypomina Grzegorz Krasowski.

Podkreśla, że muzyka organowa jest znana ze swojego potężnego i majestatycznego charakteru, a organy nazwane są królem instrumentów o bogatym brzmieniu, co sprawia, że muzyka ta może być niesamowicie piękna i wzruszająca.

– Muzyka organowa potrafi poruszyć serce i duszę słuchacza. Jej majestatyczne brzmienie może wzbudzać uczucia podziwu, zadumy czy nawet ekscytacji. Warto więc słuchać muzyki organowej klasycznej, ponieważ może ona ubogacić nasze życie dźwiękiem, historią i emocjami, które przekazuje. To unikalne doświadczenie muzyczne, które wiele osób uważa za niezapomniane – podsumowuje Grzegorz Krasowski.

Źródło: Kunowska Parafia

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this