Art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że: „Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”.
Przepisy przepisami, a wielu pieszych wciąż przedkłada swoje bezpieczeństwo nad rozmowę przez komunikator, czy przeglądanie mediów społecznościowych. Dariusz Kaszuba, radny Rady Miasta Ostrowca Św., w trosce o poprawę ich bezpieczeństwa zaapelował o namalowanie napisów ostrzegających przed korzystaniem z telefonów komórkowych przed przejściami dla pieszych w newralgicznych punktach Ostrowca Św.
– Zwraca, się z propozycją namalowania znaków ostrzegających przed korzystaniem z telefonów przed przejściem dla pieszych w newralgicznych punktach miasta – w pobliżu szkół, targowiska miejskiego czy galerii handlowych – w swojej interpelacji podkreśla Dariusz Kaszuba. Jako przykład podaje rozwiązania, które sprawdziły się w Jędrzejowie i Zakopanem, choć tego typu napisów ostrzegawczych można znaleźć coraz więcej w całej Polsce.
– Informuję, że Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 2311 z późn. zm.) nie przewiduje możliwości malowania napisów lub symboli (dotyczących nieużwania telefonu) na istniejących znakach poziomych np. na znaku P-10 „pasy na przejściu dla pieszych”. Jednocześnie informuję, że Wydział Ekologii i Infrastruktury zleci pilotażowo wykonanie napisów lub symboli dotyczących niekorzystania z telefonu – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
Dodaje, że miejsca wykonania napisów zostaną wytypowane na kilku chodnikach lub dojściach do przejść dla pieszych w rejonach szkół i w miejscach dużego natężenia ruchu pieszego przy drogach gminnych.